• Поддержи национальную сборную

FMF30. Locul 37, cea mai bună clasare a Moldovei în clasamentul FIFA

08 apr 2020 de Victor Daghi

În ziua în care a fost anunțat clasamentul FIFA pentru luna august 2007, Naționala Moldovei avea de jucat un meci amical la Riga, cu Letonia. Locul 106 și o cădere cu 4 poziții în comparație cu luna iulie la sigur nu insufla mult optimism băieților noștri înaintea meciului cu formația lui Aleksandrs Starkovs, care se afla pe locul 110…

Echipa noastră avea mare nevoie de victorie la Riga. În primul rând pentru ridicarea moralului jucătorilor înainte de ultimele meciuri din preliminariile EURO-2008. În acel moment trecuse mai mult de un an de la ultima victorie a “tricolorilor”, un 3-2 cu Lituania, pe stadionul Zimbru. Au urmat înfrângeri cu Grecia (0-1) și Norvegia (0-2), egalul cu Bosnia (2-2) și eșecul usturător cu Turcia (0-5), care a fost ultimul meci al lui Anatol Teslev la timona Naționalei.

Sub bagheta lui Igor Dobrovolski, Naționala a fost învinsă la București de România (0-2), ambele goluri fiind marcate în ultimul sfert de oră. A urmat apoi egalul cu Malta la Chișinău (1-1, Epureanu a înscris cu capul în minutul 82) și înfrângerea de la Budapesta cu Ungaria (0-2). Următorul meci din iunie 2007, cu Grecia la Heraklion, s-a transformat într-o adevărată dramă pentru jucătorii noștri. Frunză a egalat la unu în minutul 80, însă grecii au marcat golul victoriei în minutul 5 de prelungire (arbitrul olandez a dictat patru) în urma unei faze fixe, la care “fluierașul” s-a făcut că nu a văzut faulturile în atac ale gazdelor asupra lui Catînsus și Calancea…

Și iată-ne ajunși la meciul cu Letonia. Reprezentativa noastră a obținut victorie cu 2-1 datorită golurilor marcate de Frunză și Bordian. În septembrie, “tricolorii” au pierdut acasă de la Norvegia (0-1), dar reușesc să bată Bosnia și Herțegovina, la Sarajevo, prin golul marcat de Bugaev. Datorită acestor două succese, echipa lui Dobrovolski a urcat 25 de trepte în clasamentul FIFA publicat pe 19 septembrie 2007, ajungând pe locul 81.

Mai departe e și mai bine. 1-1 cu Turcia acasă (gol Frunză) și 3-2 cu Malta în deplasare (marcatori Bugaev și Frunză-2), iar în clasamentul mondial publicat pe 24 octombrie mai urcăm 20 de locuri și ajungem pe poziția 61!

Pe 17 noiembrie 2007 Naționala noastră încheie campania preliminară cu un “sec” 3-0 în meciul cu Ungaria și datorită acestui succes urcăm încă 8 poziții în clasamentul FIFA și ajungem pe locul 53!

În decembrie 2007 și ianuarie 2008 “tricolorii” n-au jucat meciuri, iar în clasament am ocupat pozițiile 52 și, respectiv, 53.

Pe 6 februarie 2008, Moldova învinge, în Antalya, în amicalul cu Kazahstanul cu 1-0, golul fiind marcat de Bugaev, iar în clasamentul mondial dat publicității pe 13 februarie, echipa noastră mai urcă 4 trepte, ajungând pe locul 49.

În luna martie Naționala noastră nu a jucat vreun meci, dar a căzut în clasament pe locul 51. Nici în luna aprilie tricolorii n-au susținut vreo partidă, dar surprinzător, în clasamentul FIFA dat publicității pe 9 aprilie 2008 urcăm 14 poziții și ajungem pe locul 37 – cea mai bună clasare din istoria Naționalei noastre!

Pe 7 mai este publicat un nou clasament mondial, acum pierdem o poziție (locul 38). Urmează două meciuri amicale, 0-1 cu Croația în deplasare și 2-2 cu Armenia la Tiraspol, și pierdem încă 13 poziții în clasamentl FIFA pe luna iunie (locul 51).

În decurs de un an Naționala noastră a părăsit Top-100 și nu a mai revenit în acest top. Locul 37 mondial va rămâne în istoria fotbalului nostru și face parte și el din FMF30.