Masculin (Naționale)

Nicolaescu marchează din nou în Olanda

26 noi 2023 de Sandu Grecu

Internaționalul moldovean, Ion Nicolaescu a marcat al treilea său gol în campionatul Olandei! Atacantul nostru a stabilit scorul final în meciul Heerenveen - Fortuna 3-0, din etapa a 13-a a Eredivisie. Nicolaescu a intrat pe teren în minutul 72 și a marcat în minutul 88. Heerenveen este pe locul 7 din 18 în campionatul Țărilor de Jos cu 16 puncte la activ.

Ion Nicolaescu a semnat un contract pe 3 ani cu echipa SC Heerenveen în vara acestui an. El s-a transferat de la formația Beitar Ierusalim, Israel, pentru care a marcat 19 goluri în 34 de meciuri jucate în toate competițiile.

Pentru naționala Moldovei evoluează din anul 2018, iar de atunci el a disputat 41 de meciuri și a marcat 14 goluri, fiind golgheterul all-time al tricolorilor. Nicolaescu a devenit recent primul fotbalist moldovean din istorie, care a marcat cele mai multe goluri într-o grupă preliminară, 4.