Asociații Raionale

FC Start Pîrlița, campioana raionului Ungheni

14 noi 2023 de Svetlana Tataru

FC Start Pîrlița a devenit campioana raionului Ungheni la fotbal, ediția 2023. În meciul decisiv, disputat pe stadionul municipal din Ungheni, echipa antrenată de Ion Munteanu a învins formația FC Haiduc Bumbăta cu scorul de 1-0. La finalul timpului regulamentar, tabela de marcaj arăta 0:0, iar meciul a continuat în prelungiri. Pentru învingători a marcat Vitalie Tatarciuc.

Pe locul 3 s-a clasat echipa FC Unirea Cetireni, care s-a impus în fața formației FC Atila Ungheni, cu 4-1.

La această ediție a campionatului raionului Ungheni au participat 16 echipe, care au fost împărțite în 2 grupe. Patru formații, câte 2 din fiecare grupă au promovat în următoarea fază. Primele clasate au luptat pentru titlul de campioană, iar cele de pe locul secund pentru poziția a treia în top.

La ceremonia de premiere au participat Petru Langa, președintele ARF Ungheni, Vitalie Barila, secretarul general al ARF Ungheni, Dionis Secrieru, președintele Consiliului de administare ARF Ungheni și Alexandru Crăciun, membru Consiliului de administare.

FMF a fost reprezentată de către Alexandru Golban, directorul selecţionatelor specializate de fotbal ale FMF.