Masculin (Competiții)

Cupa Moldovei Moldtelecom. Rezultatele optimilor de finală și perechile din sferturi

01 noi 2023 de Reporter FMF

Astăzi s-au disputat ultimele patru meciuri din faza optimilor de finală ale Cupei Moldovei Moldtelecom, ediția 2023/24:

Dacia Buiucani - CS Real Succes – 4:2 (Ilie Botnari 6, Vasile Bîtlan 16, Dumitru Bivol 26, Vlad Lupașco 68 / Denis Cilipic 41, Diodor Stratila 74). Rezumatul meciului. Conferința de presă

FC Florești - FC Victoria – 1:1, la penalty 4-5  (Nichita Picus 68 / Andrei Arabadji 39-penalty). Rezumatul meciului. Conferința de presă

CSF Bălți - FC Constructorul 7-0 (Federico Nsue Nguema 19, Serghei Mișcov 21, 60, 84-penalty, Andre Da Silva 47, Alvaro Bely Medina, 62, Abbey Agbodzie 82). Rezumatul meciului. Conferința de presă

FC Sheriff - FCM Ungheni 5-0 (Joao Paolo Moreira Fernandes 17, Luvannor 40, Garanaga 45, 73, Forov, 89). Rezumatul meciului. Conferința de presă

Ieri, 30 octombrie, s-au jucat primele patru meciuri din faza optimilor de finală ale Cupei Moldovei Moldtelecom, ediția 2023/24:

Spartanii Sportul - FC Stăuceni 1-5 (Roman Șumchin 39 / Alexandr Ceavdari 13, Mihai Paladi 54, 67, Nicolae Josan 88, Igor Țîgîrlaș 90+2). Rezumatul meciului. Conferința de presă

Zimbru - Locomotiva Ocnița 7-0 (Eugeniu Blajco 70-autogol, Ștefan Burghiu 20, Mihail Ștefan 23, Emmanuel Allaribe 30, 36, Marin Căruntu 58, Ștefan Bîtca 75-penalty). Rezumatul meciului. Conferința de presă

Milsami - FC Fălești 2-0 (Igor Lambarschi 15, Radu Gînsari 81). Rezumatul meciului. Conferința de presă

Petrocub - CF Saksan 9-1 (Mihail Platica 6, 21, 50 Vladimir Ambros 10, Dan Pușcaș 73, 88, Constantin Sandu 75, 81, Dumitru Demian 86 / Lamah Bamba 48). Rezumatul meciului. Conferința de presă

În urma rezultatelor înregistrate s-au format următoarele perechi de echipe, care vor juca în sferturile de finală ale competiției:

Milsami – Zimbru

Sheriff – Victoria

Dacia Buiucani – CSF Bălți

FC Stăuceni – Petrocub

Partidele din sferturile de finală și semifinalele se vor juca tur-retur. Data și ora meciurilor, precum și tragerea la sorți pentru desemnarea echipelor gazde din meciul tur din cadrul 1/4 de finală ale Cupei Moldovei Moldtelecom vor fi anunțate în timp util.

Meciurile din cadrul 1/4 de finală sunt programate pentru 2 - 3 martie și 3 - 4 aprilie 2024, iar semifinalele – pe 24 - 25 aprilie și 1 - 2 mai 2024.

Finala Cupei Moldovei Moldtelecom, ediția 2023/24, va avea loc pe 25 mai 2024. Deținătoarea Cupei va reprezenta Moldova în cupele europene.