LIVE. CSF Bălți - FC Milsami

21 oct 2023 de Reporter FMF

CSF Bălți şi Milsami Orhei se întâlnesc astăzi, de la ora 17:00, în cel de-al treilea meci al etapei a 9-a din Super Liga. Partida de la Bălţi va fi transmisă în direct de platforma media ligatv.md și de postul de televiziune We Sport.

CSF Bălți - Milsami

21 octombrie. Bălți, stadionul municipal

Arbitru: Daniel LUCA

Asistenți: Vladislav LIFCIU și Victor MARDARI

Al 4-lea oficial: Ivan TUDOS

CSF Bălți: 16.Stanislav NAMAȘCO, 2.Medina Alvaro BELY, 6.Nathanael BONGO MBOUROU, 7.Federico NSUE NGUEMA, 8.Ruslan CHELARI, 10.Andre DA SILVA, 11.Daniel DANU, 14.Serhii MOLOCHKO, 21. Petru NEAGU, 29.Peter EDEMA, 30. KLEITON

Rezerve: 1.Artur NAZARCIUC, 3.Vladislav BOICO II, 9.Vadim YAKOVLEV, 15.Etugu Luis Enrique NSUE, 17.Serghei MIȘCOV,  19.Cristian PĂSCĂLUȚĂ, 22.Abbey AGBODZIE, 35.Denis JANU, 44.Artur FOCA, 64.Sebastian Creciun

Antrenor: Veaceslav RUSNAC

Milsami Orhei: 1.Emil TÎMBUR, 6.Serghei SVINARENCO, 7.Daniel LISU, 10.Radu GÎNSARI, 11.Mamadou Harouna CAMARA, 16.Alexandr ANTONIUC, 17.Artiom PUNTUS, 19.Igor LAMBARSCHI, 22.Dinu GRAUR, 23.Vadim BOLOHAN, 27.Vadim DIJINARI

Rezerve: 31.Mihail CIOBAN, 5.Yaroslav TEREKHOV, 8.Eugeniu GLIGA, 9.Dumitru ROGAC, 12.Shahrom SAMIEV, 14.Vitus AMOUGUI, 20.Vadim PAIRELI,  21.Vladislav ZAVALIȘCA

Antrenor: Vladimir GUDEV

Gazdele au anunţat faptul că intrarea la meci va fi liberă.

Începând cu vara anului 2021, cele două echipe s-au întâlnit până acum de 9 ori. Milsami a obținut 5 victorii, CSF Bălți - 1, iar alte 3 meciuri s-au încheiat la egalitate. Golaverajul general este de 10-7 în favoarea orheienilor.

Interesant este faptul că din cele 4 meciuri directe jucate la Bălţi, gazdele n-au câştigat niciodată, Milsami a repurtat două victorii, iar alte două meciuri s-au încheiat la egalitate. Cea mai spectaculoasă partidă jucată în Nordul ţării între cele două echipe s-a încheiat la egalitate. Pe 9 aprilie 2023, CSF Bălţi şi Milsami au remizat, scor 2-2. Gazdele au condus cu 2-0 după golurile lui Andrei Rusnac şi Serafim Cojocari, iar „vulturii roşii” au egalat prin Danu Spătaru şi Radu Gînsari. Ultimul a marcat din penalty în minutul 90+2.

În prima partidă din această ediţie de campionat, Milsami a învins pe CSF Bălţi cu scorul de 2-1. Radu Gînsari a marcat ambele goluri ale gazdelor, iar golul bălţenilor a fost înscris de Luis Enrique Nsue.

Milsami are o serie de 5 victorii consecutive în Super Liga. Formaţia lui Vladimir Gudev este liderul clasamentului cu 21 de puncte. Radu Gînsari are 7 goluri în această ediţie de campionat, iar un alt atacant, Shakhrom Samiev se află şi el într-o formă excelentă. Acesta a marcat al doilea gol al naţionalei Tadjikistanului în finala Merdeka Cup, scor 2-0 în faţa Malaeziei.

De partea cealaltă, CSF Bălţi se află pe locul 5 cu 10 puncte la activ. În cele 8 etape, formaţia lui Veaceslav Rusnac a obţinut 3 victorii, a remizat odată, şi a suferit 4 înfrângeri. Gazdele au un moral excelent după ce etapa trecută s-a impus în deplasare în faţa Daciei Buiucani cu scorul de 5-1.

În această ediţie de campionat, CSF Bălţi a susţinut 4 meciuri pe teren propriu. Formaţia bălţeană a repurtat 2 victorii, a remizat odată şi a suferit o înfrângere.

Ambele echipe au avut jucători angrenaţi la echipa naţională U21. Tinerii „tricolori” s-au impus cu 2-1 în faţa Macedoniei de Nord, într-o partidă din preliminariile EURO 2025. Atacantul bălţean Serghei Mişcov a fost titular şi a fost înlocuit în minutul 64 de către Mihai Lupan, iar un alt jucător al gazdelor, Daniel Danu a fost titular, însă în minutul 51 a fost eliminat în urma a doua cartonaşe galbene. Fundaşul lui Milsami, Vladislav Zavalişca, a fost şi el titular, fiind înlocuit în minutul 81 cu Nichita Covali.

Cu aproximativ o oră înainte de startul partidei veți putea afla componențele de joc ale celor două formații, accesând această știre actualizată.