• Поддержи национальную сборную

LIVE. FC Zimbru - CSF Bălți

26 aug 2023 de Svetlana Tataru

Zimbru Chișinău și CSF Bălți se întâlnesc astăzi, la ora 20:00, în cel de-al doilea meci al etapei a IV-a din Super Liga, ediția 2023/24. Partida de la stadionul Zimbru va fi transmisă în direct de postul de televiziune We Sport și de site-ul ligatv.md.

Zimbru - CSF Bălți

26 august. Chișinău, stadionul Zimbru

Arbitru: Dumitru MUNTEAN

Asistenți: Vadim ROȘCA și Victor LUCHIȚA

Al 4-lea oficial: Stanislav LEU

Zimbru Chișinău: 31.Igor MOSTOVEI, 7.Ilie DAMAŞCAN, 8.Jessie DJOU, 9.Marin CĂRUNTU, 20.Emmanuel ALARIBE, 25.Alex-Mihai MISARĂŞ, 30.Andrei MACRIŢCHII, 33.Mihail ŞTEFAN, 44.Denis FURTUNĂ, 69.Denys DEDECHKO, 77.Vlad RĂILEANU

Rezerve: 12.Iulian-Sebastian AGACHI, 2.Valeriu GAIU, 3.Ştefan BURGHIU, 19.Ștefan BÎTCA, 22.Mihai MOROZAN, 27.Dinis IEȘEANU

Antrenor: Lilian POPESCU

CSF Bălți: 16.Stanislav NAMAȘCO, 2.Alvaro BELY MEDINA, 6.Nathanael BONGO MBOUROU, 7.Federico NSUE NGUEMA, 8.Ruslan CHELARI, 10.Andre DA SILVA, 11.Daniel DANU, 14.Serhii MOLOCHKO, 15.Luis Enrique NSUE ETUGU, 21. Petru NEAGU, 30.KLEITON

Rezerve: 1.Artur NAZARCIUC, 3.Vladislav BOICO II, 9.Vadim YAKOVLEV, 17.Serghei MIȘCOV, 17.Peter EDEMA 35.Denis JANU, 44.Artur FOCA, 64.Sebastian CRECIUN

Antrenor: Veaceslav RUSNAC

Cele două echipe s-au întâlnit de 8 ori în Super Liga. Bălțenii au reușit să se impună de patru ori, în timp ce „galben-verzii" - de trei ori, și au încheiat o data meciul la egalitate. Golaverajul 11-9 este favorabil formației de la nordul Moldovei.

Pe 14 august 2021, CSF Bălți a învins cu 3-2, datorită golurilor marcate de Șilviu Șmalenea (autogol), Nichita Moțpan, Serhii Molochko, respectiv, Petru Neagu și Artur Patraș.

Pe 2 octombrie 2021, bălțenii au câștigat cu 2-1, datorită golului marcat de Emmanuel Chinemerem Alaribe în minutul 89. Celelalte goluri au fost marcate de Denis Furtuna, respectiv, Alexandru Bejan.

Pe 12 martie 2022, zimbrii au trecut de CSF Bălți cu scorul de 2-1 datorită golurilor marcate de Armen Hovhannisyan în minutul 25 și Ștefan Burghiu în minutul 86, respectiv Nichita Moțpan în minutul 45.

Pe 8 mai 2022, bălțenii s-au impus într-un meci decisiv cu Zimbru, scor 1-0. Singurul gol a fost înscris de Emmanuel Chinemerem Alaribe.

În ediția din Super Liga 2022/23, pe 13 august 2022, la stadionul Zimbru din Chișinău, bălțenii au învins cu 3-0, iar golurile au fost marcate de Vadim Gulceac, Anatolie Prepeliță și Daniel Danu.

Pe 9 octombrie 2022, la Bălți, chișinăuienii s-au impus cu 2-0, iar golurile au fost marcate de Denis Furtuna (autogol) și Eugeniu Sidorenco.

În duelul din 15 aprilie 2023, la Chișinău, Zimbru s-a impus cu 1-0, datorită reușitei lui Emmanuel Chinemerem Alaribe din min. 33.

Ultimul duel a fost pe 20 mai 2023, în cea de-a zecea etapă a fazei secunde a Super Ligii 2022/23. Meciul s-a încheiat la egalitate cu scorul de 1-1. Golurile aparțin lui Da Silva Taira Welington Matsukichi (73), și respective, Emmanuel Chinemerem Alaribe (79).

CSF Bălți s-a impus în fața echipei de FC Florești cu 2-1, în ultima etapă din Super Liga 2023/24, prin dubla lui Petru Neagu (33, 57), și respectiv Nicolai Solodovnicov (90+4). După primele trei etape, formația din nordul Moldovei ocupă locul 4 în clasamentul general.

În această săptămână, formația nordică a anunțat că s-au despărțit de căpitanul echipei, Andrei Rusnac. Acesta a jucat 34 de meciuri și a marcat 4 goluri pentru bălțeni.

De partea cealaltă, „galben-verzii” au obținut victoria de la Spartanii Selemet cu 2-0, după ce Marin Căruntu a marcat în minutul 51, iar Emmanuel Alaribe în minutul 70. Echipa de la Chișinău se află pe poziția 5 în clasamentul Super Liga, însă e la egalitate de puncte cu CSF Bălți, Milsami și Petrocub. Toate au câte 6 puncte.

Pentru CSF Bălți este al treilea sezon în Super Liga. În ediția trecută echipa antrenată de Veaceslav Rusnac a fost la un pas de a obține dreptul să joace în cupele europene, dar a cedat în finala Cupei Moldovei Moldtelecom în urma loviturilor de departajare.

Gazda întâlnirii, Zimbru Chișinău a încheiat Super Liga, ediția 2022/2023, pe locul 3 și după 7 ani a jucat din nou în cupele europene. A fost a cincea oară în istorie, când „galben-verzii" se clasează pe treapta a treia a podiumului de premiere după sezoanele 2001/02, 2003/04, 2011/12 și 2015/16.

Zimbru este unica echipă care a jucat în toate cele 33 de ediții ale Diviziei Naționale (actuala Super Liga). Echipa chișinăuiană a devenit de opt ori campioană națională (1992-1996, 1998-2000), de șase ori deținătoare a Cupei Moldovei (1997, 1998, 2003, 2004, 2007, 2014) și o dată a Supercupei Moldovei (2014), iar de alte 5 ori a intrat în posesia medaliilor de argint.