Sheriff a fost eliminată din Champions League de Maccabi Haifa. Campioana Moldovei va continua parcursul european în Europa League

02 aug 2023 de Victor Daghi

Sheriff Tiraspol a fost învinsă de Maccabi Haifa cu scorul general 4-2, fiind eliminată din Liga Campionilor. În partida de la Haifa, tiraspolenii au deschis scorul în minutul 20 din penalty, acordat de centralul polonez după ce a consultat VAR-ul și a văzut doar la monitor faultul evident al lui Refaelov asupra grecului Apostolakis. Marocanul Talal a înscris de la punctul cu var pentru 0-1, trecându-și numele pe lista marcatorilor în al 3-lea meci consecutiv! Gazdele au reușit să întoarcă scorul, golul de 2-1 fiind marcat cu 5 minute înainte de finalul timpului regulamentar. Cum în meciul tur de la Tiraspol s-a impus Sheriff, cu 1-0, scorul general a devenit de 2-2 și au fost dictate două reprize de prelungire. Gazdele au mai punctat de două ori în prelungiri, asigurându-și prezența în turul 3 preliminar al Ligii Campionilor. Campioana Moldovei își va continua parcursul european în turul 3 al UEFA Europa League, unde va juca cu BATE Borisov (Belarus). Partida tur va avea loc la Tiraspol, pe 10 august, iar returul este programat pentru 17 august, în deplasare.

Maccabi Haifa - Sheriff 4-1 în prelungiri

Au marcat: Tjaronn CHERY (33), Mahmoud JABER (85), Din DAVID (105+2), Erik SHURANOV (107) / Amine TALAL (20-penalty)