UEFA Champions League. Farul Constanța – Sheriff Tiraspol 1-0

12 iul 2023 de Roman Cenușă

În această seară a avut loc prima manșă a „dublei” din primul tur preliminar al Ligii Campionilor dintre Farul Constanța și Sheriff Tiraspol. Meciul a avut loc pe Stadionul Central al Academiei Hagi din Ovidiu.

În prima repriză a partidei, niciuna dintre echipe nu a reușit să marcheze gol. Ambele echipe au încercat să își impună jocul, dar defensivele au fost solide și au ținut scorul nemodificat până la pauză.

În repriza secundă, Farul a reușit să deschidă scorul în minutul 56, prin golul marcat de David Kiki. Acest gol le oferă constănțenilor un avantaj în perspectiva meciului retur.

Meciul s-a încheiat cu victoria echipei Farul, scor 1-0.

Farul – Sheriff 1-0 (0-0)

A marcat: David Kiki (56)

12 iulie. Ovidiu. Stadionul Central al Academiei Hagi. Spectatori: 4500

Arbitru: Sander Van Der Eijk

Asistenți: Joost van Zuilen și Dyon Fikkert

Al 4-lea oficial: Marc Nagtegaal

Arbitrul asistent video: Rob Dieperink (toți, Țările de Jos)

Cartonașe galbene: David Kiki (10), Adrian Mazilu (33), Tudor Băluţă (53) / Moussa Kyabou (49), Amine Talal (52), Antonio Bueno (55)

Farul: 12.Mihai Aioani - 25.David Kiki, 21.Kevin Boli, 3.Mihai Popescu, 27.Andrei Borza (Enes Sali, 70) - 18.Andrei Artean, 16.Dragoş Nedelcu, 6.Tudor Băluţă (Diogo Queirós, 58), - 26.Adrian Mazilu (Dan Sirbu, 70), 7.Denis Alibec (c) (Gustavo Marins, 84), 9.Rivaldinho (Marco Borgnino, 58)

Rezerve: 1.Alexandru Buzbuchi, 5.Diogo Queirós, 8.Ionuț Vînă, 10.Marco Borgnino, 19.Luca Andronache, 22.Dan Sirbu, 29.Valentin Dumitrache, 44.Zorhan Bassong, 45.Gustavo Marins, 77.Enes Sali, 80.Nicolas Popescu

Antrenor: Gheorghe Hagi

Sheriff: 35.Maxym Koval - 20.Armel Zohouri, 23.Cristian Camilo Tovar, 4.Munashe Garananga, 3.Antonio Bueno, 16.Kostas Apostolakis (Adamou Ibrahim Djibo, 89) – 14.Amine Talal (c) (Cedric Badolo, 64), 18.Moussa Kyabou (Peter Ademo, 64), 8.João Paulo Fernandes – 90.Henrique Luvannor, 17.Jerome Ngom Mbekeli (Vinicius Paiva, 72)

Rezerve: 1.Victor Straistari, 33.Serghei Paşcenco – 2.Adamou Ibrahim Djibo, 10.Cedric Badolo, 21.Cedric Ngah, 24.Danila Forov, 26.Artiom Dijinari, 27.Vinicius Paiva, 31.Dan-Angelo Boţan, 69.Peter Ademo

Antrenor: Roberto Bordin

Returul se va juca pe 18 iulie, ora 20:00, pe stadionul Sheriff din Tiraspol. Vă reamintim că, Sheriff a primit acceptul UEFA de a permite jocurile din cupele europene la Tiraspol. În conformitate cu decizia Comitetului Executiv al UEFA din 28 iunie, Sheriff Tiraspol poate evolua pe propria arenă în meciul retur cu echipa Farul Constanța (România) din primul tur preliminar al UEFA Champions League.

Învingătoarea dublei manșe va accede în turul doi preliminar al Ligii Campionilor, iar echipa învinsă își va continua parcursul european în Conference League. Dacă va trece de Farul, Sheriff va juca în turul doi preliminar împotriva câștigătoarei „dublei” Hamrun Spartans (Malta) - Maccabi Haifa (Israel). Partidele sunt programate pentru 25/26 iulie, la Tiraspol și 1/2 august, în deplasare.

Dacă va fi eliminată în primul tur preliminar al Ligii Campionilor, echipa lui Roberto Bordin va continua în Europa Conference League, unde va evolua în turul 2 preliminar, pe ruta campioanelor, cu învinsa dintre Urartu (Armenia) și Zrinjski (Bosnia și Herțegovina). Meciurile vor avea loc pe 27 iulie, la Tiraspol, și pe 3 august, în deplasare.