Fotbal de Plajă (Naționale)

Fotbal pe plajă. Italia – Moldova 3-1

06 iul 2023 de Roman Cenușă

În al doilea meci din Grupa A a turneului de calificare pentru Cupa Mondială de Fotbal pe Plajă 2024, echipa Italiei s-a confruntat cu echipa Moldovei. Meciul a avut loc pe Arena European Games Park din orașul Baku, Azerbaidjan.

Italia a obținut victoria, învingând Moldova cu scorul de 3-1. În prima repriză, Serghei Schițenco a marcat în minutul 2 deschizând scorul pentru Moldova, în timp ce Tommaso Fazzini a reușit să egaleze pentru Italia în minutul 11.

În repriza a doua, Luca Bertacca a adus Italia în avantaj, marcând în minutul 22. Echipa italiană și-a consolidat poziția în ultima repriză, când Gianmarco Genovali a înscris în minutul 36, stabilind scorul final la 3-1 în favoarea Italiei.

Italia – Moldova 3-1

Au marcat: Tommaso Fazzini (11), Luca Bertacca (22), Gianmarco Genovali (36) / Serghei Schițenco (2)

06 iulie. Ora 12:30. Arena European Games Park, orașul Baku (Azerbaidjan)

Arbitru: Mehdi Sayoud (Belgia)

Italia: Sebastiano Paterniti, Leandro Casapieri, Andrea Carpita - Samuele Sassari, Ovidio Alla, Gianmarco Genovali, Luca Bertacca, Tommaso Fazzini, Salvatore Sanfilippo, Alessandro Remedi, Alessandro Miceli, Emmanuele Zurlo, Francesco Fabio Sciacca, Marco Giordani

Antrenor: Emiliano Del Duca

Moldova: Ruslan Istrati, Nicolae Garanovschi - Nicolae Ignat, Leonid Podlesnov, Grigore Cojocari, Vasile Mîță, Dumitru Graur, Eugen Borovschi, Alexandru Sîrghi, Artiom Turta, Serghei Schițenco, Alexandr Ceh

Antrenor: Ruslan Pernai

Echipa națională de fotbal pe plajă a Moldovei face parte din Grupa A a turneului de calificare, alături de Azerbaidjan, Italia și Estonia.

În urma rezultatelor înregistrate, după 2 etape, clasamentul grupei A se prezintă în felul următor:

Azerbaidjan – Estonia 4-7

Pentru ultimele informații despre meciurile naționalei, rezultatele înregistrate, marcatorii și clasamentul la zi, accesați site-ul fmf.md! Aici veți găsi cele mai proaspete și relevante actualizări cu privire la performanțele echipei naționale. Stați conectați și susțineți naționala la maximum!

Programul meciurilor Naționalei Moldovei în grupa A:

07 iulie. Estonia - Moldova. Ora 12:30

Turneul de calificare se desfășoară în perioada 5-9 iulie la Baku, Azerbaidjan, oferind oportunitatea echipelor participante de a lupta pentru un loc în Cupa Mondială FIFA de Fotbal pe Plajă din 2024, ce urmează a avea loc în Emiratele Arabe Unite (UAE).

Primele două echipe clasate din fiecare grupă se vor califica în faza eliminatorie.

În faza eliminatorie, se vor forma următoarele perechi de meciuri:

-        locul 1 din Grupa D se va confrunta cu locul 2 din Grupa C

-        locul 1 din Grupa C va juca împotriva locului 2 din Grupa D

-        locul 1 din Grupa B se va întâlni cu locul 2 din Grupa A

-        locul 1 din Grupa A va juca împotriva locului 2 din Grupa B

Cele 4 echipe câștigătoare din aceste meciuri se vor califica la Cupa Mondială de Fotbal pe Plajă din 2024 care va avea loc între 15-25 februarie 2024 în Dubai, Emiratele Arabe Unite (UAE).