Postolachi, dublă în meci decisiv. UTA Arad rămâne în Superligă

04 iun 2023 de Sandu Grecu

Internaționalul moldovean Virgiliu Postolachi a marcat astăzi 2 dintre cele 5 goluri ale echipei sale, UTA Arad în returul barajului pentru Superliga românească cu Gloria Buzău, scor 5-1 (0-0 în tur). Atacantul nostru a deschis scorul în minutul 16 și a recidivat în minutul 80, fiind integralist. La adversari, portarul Denis Rusu și atacantul Alexandru Boiciuc au jucat tot meciul.

Postolachi a ajuns astfel la cota de 14 goluri în actuala stagiune pentru UTA Arad (12 în Superligă și 2 în Cupa României).

Virgiliu Postolachi (23 ani) este originar din Edineț, dar s-a stabilit în Franța alături de părinți. El a crescut la Academia celor de la Paris Saint-Germain, acolo unde a evoluat la toate grupele de vârstă. Are două titluri de campion al Franței cu echipa U17 a parizienilor, în sezoanele 2015-2016 și 2016-2017.

PSG l-a cedat în 2019 la Lille. Un an mai târziu a fost transferat de Mouscron, în Belgia, apoi a fost împrumutat și în Danemarca, la Vendsyssel FF, după care a revenit la Mouscron. Din 1 iulie 2022 evoluează la UTA Arad.

Postolachi a debutat în martie 2021 la Naționala Moldovei în meciul cu Insulele Feroe, în preliminariile CM 2022. De atunci a adunat 9 partide pentru tricolori.