Istoria. Memorialul „Iurii Korotkov”

16 mar 2020 de Victor Daghi

Luni, cu Victor Daghi

Prima ediție a turneului național Cupa Federației s-a încheiat cu succes. FMF intenționează să organizeze această competiție tradițional, în fiecare iarnă.

Cu 25 de ani în urmă a mai fost o tentativă de a organiza un turneu înainte de reluarea campionatului național...

În perioada 10-23 februarie 1995 s-a desfășurat prima ediție a turneului în memoria atacantului echipei Burevestnik Chișinău, Iurii Korotkov. Ideea organizării acestei competiții i-a aparținut patronului clubului Constructorul-93 Chișinău, Valeriu Rotaru. Acesta a instituit premii bănești pentru echipele, care urmau să se claseze pe primele trei locuri. Câștigătoarea urma să primească 3000 de dolari, finalista – 2000 de dolari, iar formația de pe locul trei – 1000 de dolari.

Federația Moldovenească de Fotbal a devenit co-organizatoarea turneului, asumându-și asigurarea arbitrajului și a terenurilor de joc.

S-au înscris 12 echipe, care au fost împărțite în trei grupe.

În grupa A a triumfat Olimpia Bălți. Echipa antrenată de Vladimir Oleanschi a obținut două victorii, 3-1 cu Locomotiva Basarabeasca și 4-0 cu Izvoraș Drăsliceni, și a terminat la egalitate, 1-1, meciul cu MHM-93 Chișinău.

Grupa B a fost câștigată de Spumante Cricova, care la fel a acumulat 7 puncte: 1-0 cu Victoria Cahul, 2-1 cu Zimbru-II Chișinău și 0-0 cu Sportul Studențesc Chișinău. Zimbru-II, echipa care s-a clasat pe locul doi în grupa B, s-a calificat în semifinală, deoarece discipolii lui Vladimir Carev au adunat 6 puncte (la fel ca și Izvoraș în grupa A, dar au avut un golaveraj mai bun decât formația din Drăsliceni).

Constructorul-93 Chișinău antrenată de tehnicianul armean Felix Veranean a câștigat la pas grupa C, 4-0 cu Prut Cantemir, 3-1 cu Dumbrava Cojușna și 1-0 cu Agro Chișinău.

În semifinale, „zidarii” au învins Spumante cu 2-1 (marcatori Alexandr Scrupschi 34, 68, respectiv Cristian Bădăluță 22), iar Olimpia – pe Zimbru-II, cu 3-1 (Valerii Lebedev 65, Alexandr Suharev 78, Vladimir Dijovschi 80 / Aurel Revenco 10).

În finala mică, Spumante a învins ușor Zimbru-II cu 6-2 (Florin Păun-2, Paul Codru, Roman Onică, Andrei Martin, Cristian Bădăluță / Andrei Miron, Vladislav Lungu) și a intrat în posesia premiului de 1000 de dolari.

Pe 22 februarie, pe stadionul din Anenii Noi, s-a jucat finala.

Constructorul-93 – Olimpia 1-0

A marcat: Iulian Bursuc (71, din penalty)

Penalty ratat: Rubanciuc (57)

Constructorul-93: V. Cioban, Pruteanu, Bursuc, Tabanov, Tverdohlebov, O. Ivanov, Munteanu, Ococo, Scrupschi (Stepanean, 46), Sorochin (Barvinenco, 80), Gheorghieș (Rubanciuc, 46)

Olimpia: Bunea (Famulevici, 46), Bobu, Tcaci, Hromțov, Dolință, Aralchin, Cireș, Zatecliaev (Afanasiev, 56), Tofan, Rogaciov, V. Ovcearenco

Arbitru: Anatol Ianeț

Cartonașe galbene: Sorochin, Barvinenco / Bobu

Cartonaș roșu: Bursuc (89)

La finalul meciului, Anatol Teslev, atunci secretar general FMF, a înmânat lui Vladimir Cioban, căpitanul formației chișinăuiene Cupa transmisibilă, iar Valeriu Rotaru a oferit învingătorilor premiul bănesc în valoare de 3000 de dolari. Finalista, Olimpia a fost premiată cu 2000 de dolari.

În cadrul ceremoniei de premiere, juriul ales de Comitetul organizatoric a desemnat laureații competiției:

Cel mai bun portar: Denis Pasnicu (Spumante)

Cel mai bun fundaș: Oleg Tverdohlebov (Constructorul-93)

Cel mai bun mijlocaș: Valerii Lebedev (Olimpia)

Cel mai bun atacant: Andrei Miron (Zimbru-II)

Golgheterul turneului: Alexandr Scrupschi (Constructorul-93)

Cel mai bun arbitru: Anatol Ianeț