Record vechi de 21 de ani! Denis Romanenco, legenda invincibilă a Zimbrului

18 mar 2020 de Victor Daghi

Miercuri, cu Victor Daghi

Actualul antrenor de portari al Naționalei Moldovei și al clubului Petrocub-Hîncești este deținătorul unui record greu de egalat: are 12 meciuri fără gol primit sau 1154 de minute de invincibilitate în poarta Zimbrului, în ediția 1998-99 a Diviziei Naționale.

Acest rezultat este cel mai bun într-un Top al portarilor din fosta Uniune Sovietică. Pe locul doi se clasează renumitul goalkeeper Victor Bannikov, care a adunat 1127 minute fără gol primit în perioada 1967-68, când evolua la Dinamo Kiev în campionatul URSS.

În topul mondial, publicat de Federaţia Internaţională de Statistică şi Istorie a Fotbalului, Romanenco e pe locul 20. Clasamentul este condus de brazilianul Geraldo Pereira de Matos Filho “Mazaropi”, care în perioada anilor 1977-1978 a reuşit, la clubul Vasco da Gama, 1816 minute fără să ia gol. În clasamentul mondial, Romanenco îi întrece pe mai mulți portari renumiți, precum Manuel Neuer (Bayern Munchen, 1147 m.), Petr Cech (Chelsea, 1025 m.) sau Vitor Baia (FC Porto, 1005 m.).

Alți trei portari moldoveni, care au ajuns în acest clasament sunt Eugen Hmaruc (Victoria Cahul&Tiligul Tiraspol, 879 m., 1996-97), Artiom Gaiduchevici (Iskra-Stal Rîbnița, 847 m., 2009) și Evgheni Ivanov (Tiligul, 770 m., 1996-97).

Recordul de invincibilitate a lui Romanenco a început pe 18 septembrie 1998, la meciul Zimbru - Constructorul-93 Chișinău, jucat pe Stadionul Republican. În minutul 9, atacantul Vladimir Dovghii înscria în poarta lui Romanenco cu un șut bine plasat de la 18 metri, dar Zimbru avea să câștige meciul cu 2-1 datorită “dublei” lui Konstantin Kulyk.

În continuare Zimbru antrenată de Semion Altman a avut o serie incredibilă de 12 meciuri fără gol primit, cu Romanenco în poartă: Roma Bălți (2-0), Agro Chișinău (4-0), Nistru Otaci (1-0), Constructorul-93 (0-0), Tiligul Tiraspol (2-0), Olimpia Bălți (0-0), Moldova Gaz Chișinău (4-0), Unisport Chișinău (3-0), Sheriff Tiraspol (1-0), Roma (2-0), Olimpia (2-0) și Tiligul (2-0).

În ultimul meci, cu Tiligul, jucat pe 20 aprilie 1999, pe stadionul Orășenesc de la Tiraspol, Romanenco s-a accidentat și a fost schimbat în minutul 72 cu Sergiu Diaconu. Romanenco n-a mai jucat în următoarele 5 meciuri ale Zimbrului din cauza accidentării, dar a reapărut în “11”-le de început al chișinăuienilor pe 13 iunie 1999, la meciul cu Sheriff, jucat pe stadionul din satul Speia. În minutul 12, atacantul ucrainean Andriy Poroshin a deschis scorul în acel meci, punând astfel capăt seriei de invincibilitate a lui Romanenco, iar Zimbru a câștigat acel meci, cu 3-2.