Mihail Caimacov, primul gol al sezonului în Rusia! Vezi reușita mijlocașului moldovean

30 apr 2023 de Victor Daghi

Mijlocașul moldovean Mihail Caimacov a înscris astăzi un gol în meciul în care echipa sa, Torpedo Moscova a fost învinsă de FC Soci cu 3-1, în etapa a 25-a din Premier League, prima divizie a Rusiei. Caimacov a intrat pe teren în minutul 63, reușind să înscrie, în minutul 78, golul de onoare al echipei sale. După această partidă, Torpedo Moscova, cu 13 puncte, continuă să fie lanterna roșie a campionatului și are șanse mici de a evita retrogradarea în liga secundă.

Este prima reușită a jucătorului moldovean în cele 14 meciuri jucate din actuala stagiune (campionat și Cupă).

Internaționalul moldovean Mihail Caimacov s-a alăturat pe 7 septembrie 2022 formației ruse Torpedo Moscova pentru un împrumut de un sezon de la Slaven Belupo Koprivnica, Croația, cu o opțiune de cumpărare definitivă.

Mihail Caimacov (24 ani) a evoluat la Slaven Belupo Koprivnica din 2 septembrie 2021, adunând 30 de meciuri și 2 goluri.

Anterior, jucătorul născut la Tiraspol a jucat la FC Koper, Slovenia (2021, 17 meciuri), NK Osijek II, Croația (2018-2020, 16 meciuri, 1 gol), NK Osijek, Croația (2020, 1 meci) și Olimpija Ljubljana, Slovenia (2020, 21 meciuri).

Caimacov este discipolul campioanei Moldovei, Sheriff Tiraspol, pentru care a jucat în 3 partide din Divizia Naţională.

Pentru Naționala Moldovei Mihail Caimacov a jucat 20 de meciuri și a marcat 1 gol.