Asistenți: Anatolie BASIUL și Tudor BOLOGA

Petrocub: 29.Cristian AVRAM, 4.Victor MUDRAC, 9.Vladimir AMBROS (c), 11.Sergiu PLATICA, 17.Victor BOGACIUC, 21.Maxim POTÎRNICHE, 26.Artiom ROZGONIUC, 73.Ioan-Călin REVENCO, 90.Ion JARDAN, 97.Marius IOSIPOI, 98.Maxim COJOCARU

Rezerve: 28.Nicolai CEBOTARI, 5.Cristian AXENTI, 7.Tudor BUTUCEL, 10.Alexandru BEJAN, 13.Artem FEDOROV, 23.Mihail LUPAN, 24.Ianuș JAMAN, 39.Teodor LUNGU, 93.Constantin SANDU, 94.Corneliu COTOGOI

Antrenor: Ivan TABANOV

Zimbru: 31.Nikolaos GIANNAKOPOLOS, 7.Ilie DAMAȘCAN, 8.Steve RUBANGUKA, 10.Alexandru DEDOV (c), 25.Alex-Mihai MISARĂȘ, 27.Alexei CIOPA, 33.Cătălin CUCOȘ, 44.Emmanuel Chinemerem ALARIBE, 66.Kenroy Kenoy CAMPBELL, 69.Denys DEDECHKO, 84.Shahrom SAMIEV

Rezerve: 12.Iulian-Sebastian AGACHI, 35.Anatolii CHIRINCIUC, 2.Valeriu GAIU, 9.Gheorghe ANDRONIC, 11.Eugeniu SIDORENCO, 20.Ivanilson Joaquim MONTEIRO MAGALHAES, 21.Marius CUROȘ, 23.Maximiliano DO SACRAMENTO CASTRO, 29.Petru LEUCA, 30.Andrei MACRIȚCHII, 77.Vlad RĂILEANU

Antrenor: Lilian POPESCU

Petrocub Hîncești și Zimbru Chișinău se întâlnesc astăzi, de la ora 16:00, într-un meci al etapei a patra a fazei secunde a Super Ligii. Partida de la stadionul Municipal din Hîncești, va fi transmisă de platforma media ligatv.md.

Jocul va fi arbitrat de către Andrei Cojocaru. El va fi ajutat de asistenții Anatolie Basiul, Tudor Bologa (tustrei, Chișinău), și al patrulea oficial Gabriel Tupicica (Ialoveni). Observator de arbitri FMF a fost delegat Valeriu Sorochin, iar delegat FMF – Alexandru Zaharia (ambii, Chișinău).

Până acum, Petrocub și Zimbru s-au întâlnit în 30 de meciuri.

Primul duel a avut loc pe 18 august 2001 și s-a încheiat fără goluri. De atunci, Petrocub a obținut 13 victorii, Zimbru – 8, iar alte 9 partide s-au încheiat la egalitate. Golaverajul este favorabil echipei din Hîncești: 38-30.

În actuala stagiune, echipele s-au întâlnit de două ori. Pe 20 august 2022 la Hîncești, meciul s-a încheiat la egalitate, scor 2-2. Pentru Zimbru au înscris Amancio Fortes în minutul 17 și Alexandru Dedov în minutul 90+4, iar pentru Petrocub au marcat Mihai Lupan în minutul 66 și Marius Iosipoi în minutul 75. În ultimul duel, care a avut loc pe 16 octombrie 2022 la Chișinău, Zimbru a învins cu 2-1, datorită golurilor lui Maxim Mihaliov (34), Alexandru Dedov (77), respectiv, Victor Bogaciuc (22). A fost primul succes al "galben-verzilor" în meciul cu Petrocub din ultimii 4 ani, iar artizanul acestei victorii este Lilian Popescu, fostul antrenor al echipei din Hîncești.

Cele două echipe au avut trei meciuri directe și în Cupa Moldovei. În optimile de finală ale sezonului 2015/16, Zimbru s-a impus cu 3-0, golurile fiind marcate de brazilienii Helio Monteiro și Alex Bruno-2. Iar dubla manșă din sferturile stagiunii 2019/20 a fost adjudecată de hînceșteni, 2-1 (Iaser Țurcan, Alexandru Bejan / Eugeniu Sidorenco) și 3-1 (Vladimir Ambros-penalty, Vadim Gulceac, Alexandru Bejan / Dan Pîsla). În acel sezon, Petrocub a cucerit trofeul, 5-3 la penalty în finala cu Sfîntul Gheorghe.

Încă o victorie (3-0) a fost obținută de Petrocub în fața Zimbrului în cadrul Cupei Federației 2020, în faza grupelor. Golurile au fost marcate de Eugeniu Rebenja, Sergiu Platica și Vadim Gulceac.

Petrocub s-a calificat joi în semifinalele Cupei Moldovei Moldtelecom, după ce meciul cu Milsami s-a jucat pe parcursul a două zile, din cauza condițiilor meteorologice nafavorabile și a terenului impracticabil. În penultimul act al competiției formația antrenată de Ivan Tabanov va întâlni Sheriff.

Zimbru a fost eliminată dramatic din Cupă de Sfîntul Gheorghe, 3-3 în timpul regulamentar, 6-7 la penalty-uri, într-un meci în care formația chișinăuiană a jucat în inferioritate numerică din minutul 12.

În Super Liga, adversarele de azi sunt vecine în clasament și au acumulat câte 4 puncte. Zimbru e pe locul 2, iar Petrocub - pe 3, chișinăuienii având un golaveraj mai bun.

Alexandru Dedov (Zimbru) conduce în clasamentul golgheterilor, cu 7 reușite. Trei jucători de la Petrocub, Marius Iosipoi, Vladimir Ambros și Victor Bogaciuc, au câte 4 reușite în actuala stagiune.

Formația chișinăuiană a înscris 1596 de goluri în cele 924 de meciuri disputate în elita fotbalului moldovenesc. Este foarte probabil că Zimbru va marca în următoarele meciuri cel de-al 1600-lea gol din Super Liga.

Cifrele Petrocubului sunt mai modeste. Clubul din Hîncești a marcat 345 de goluri în cele 240 de meciuri disputate în Super Liga.

Cu aproximativ o oră înainte de startul partidei veți putea afla componențele de joc ale celor două formații, accesând această știre actualizată.