Live 17.00. Cupa Moldovei Moldtelecom. Petrocub - Milsami

06 apr 2023 de Reporter FMF

Meciul FC Petrocub Hîncești - FC Milsami Orhei, întrerupt la scorul de 2-1, la pauză, din cauza condițiilor meteorologice nefavorabile și a terenului impracticabil, se va relua astăzi, de la ora 17.00, începând cu minutul 46. Partida contează pentru returul sferturilor de finală ale Cupei Moldovei Moldtelecom.

În tur a fost 3-0 pentru Petrocub.

Partida de la stadionul Municipal din Hîncești va fi transmisă gratis de platforma media ligatv.md.

Petrocub - Milsami 2-1 (la pauză)

Au marcat: Artem FEDOROV (33), Ion JARDAN (45+1) / Vadim DIJINARI (45)

6 aprilie. Hîncești, stadionul Municipal

Arbitru: Iurii COVTUN

Asistenți: Denis BORISOV și Veaceslav SIVACIOV

Al 4-lea oficial: Stanislav LEU

Petrocub: 28.Nicolai CEBOTARI, 4.Victor MUDRAC, 7.Tudor BUTUCEL, 10.Alexandru BEJAN, 11.Sergiu PLATICA, 13.Artem FEDOROV, 21.Maxim POTÎRNICHE, 23.Mihail LUPAN, 26.Artiom ROZGONIUC, 73.Ioan-Călin REVENCO, 90.Ion JARDAN (c)

Rezerve: 29.Cristian AVRAM, 5.Cristian AXENTI, 9.Vladimir AMBROS, 24.Ianuș JAMAN, 39.Teodor LUNGU, 93.Constantin SANDU, 97.Marius IOSIPOI

Antrenor: Ivan TABANOV

Milsami: 13.Victor BUGA, 4.Petru RACU, 5.Yaroslav TEREKHOV, 6.Aleksandar ISAEVSKI, 7.Danu SPĂTARU, 14.Vitus AMOUGUI (30.Igor BONDARENCO, 38), 15.Radu GÎNSARI, 16.Alexandru ANTONIUC, 17.Artiom PUNTUS, 22.Dinu GRAUR, 27.Vadim DIJINARI

Rezerve: 1.Emil TÎMBUR, 31.Mihail CIOBAN, 20.Vladislav ZAVALIȘCA, 21.Valerii MACRIȚCHII, 24.Dumitru ROGAC

Antrenor: Serghei DUBROVIN

În meciul tur jucat pe 4 martie 2023, Petrocub a învins cu 3-0, datorită golurilor marcate de Sergiu Platica (11), Victor Mudrac (82) și Alexandru Bejan (90+3).

Câștigătoarea dublei confruntări va juca în semifinală cu Sheriff Tiraspol. Turul este programat pentru 26 aprilie. iar returul - 3 mai.

Ambele echipe au reușit să intre în posesia acestui prestigios trofeu. Petrocub a cucerit Cupa în anul 2020, iar orheienii și-au adjudecat trofeul în 2012 și 2018.

Petrocub a început parcursul în noua ediție în optimile de finală, pe 19 octombrie 2022, cu echipa din Liga 1, FC Florești. Echipa antrenată de Ivan Tabanov și Alexei Savinov s-a impus doar în urma loviturilor de departajare, 2-2, 4-2 la penalty, iar golurile au fost marcate de Tudor Butucel și Maxim Potîrniche, respectiv, Evgheni Pleșco și Artiom Bilinschii.

Milsami la fel a început parcursul în noua ediție în optimile de finală, pe 18 octombrie 2022, cu formația din Liga 2, seria Nord, Locomotiva Ocnița. Echipa antrenată de Serghei Dubrovin s-a impus cu 2-0, iar golurile au fost marcate în ultimele 8 minute ale jocului de Radu Gînsari și Mamadou Camara.

În Cupa Moldovei, Milsami și Petrocub s-au întâlnit de 4 ori. În semifinalele ediției 2017/18, Milsami s-a impus în prelungiri cu 2-1. Au marcat Igor Bugaev (13), Maxim Antoniuc (120), respectiv, Vladimir Ambros (19-penalty). În acel an, orheienii și-au adjudecat trofeul competiției. Alte două partide au avut loc în sferturile de finală ale stagiunii 2018/19. Milsami a câștigat primul meci cu 2-0 (marcatori Vasile Jardan și Mikhail Platika) și a cedat în retur cu 1-0 (Melachio), calificându-se în semifinală.

În Super Liga, cele două echipe au jucat până acum în 27 de partide directe. Câte 10 meciuri s-au încheiat cu victoria ambelor echipe. Alte 7 jocuri s-au încheiat la egalitate. Golaverajul este favorabil pentru "vulturii roșii": 34-33.

În ediția 2021/22, echipele s-au întâlnit de patru ori. Pe 25 iulie 2021, la Orhei, meciul s-a încheiat cu victoria formației antrenate de Serghei Dubrovin cu 2-1. Golurile au fost marcate de Jacques Onana (autogol), Radu Gînsari, respectiv, Vadim Gulceac. Pe 17 septembrie 2021, la Hîncești, a fost consemnat un rezultat de egalitate, 1-1. Sergiu Istrati a deschis scorul în minutul 68, iar Vladimir Ambros a marcat golul egalizator 8 minute mai târziu. La Orhei, pe 5 noiembrie 2021, s-a impus Petrocub cu 3-1. Golurile au fost marcate de Mihail Platica, Vladimir Ambros, Vadim Gulceac, respectiv, Sergiu Nazar. Iar pe 17 aprilie 2022, Petrocub a câștigat cu 1-0 prin golul marcat de Marius Iosipoi.

În actuala stagiune, pe 14 august 2022, Milsami s-a impus cu 1-0, datorită golului marcat de Radu Gînsari. Pe 8 octombrie 2022, deja Petrocub a învins cu 2-1, datorită golurilor marcate de Marius Iosipoi și Mihail Platică, respectiv, Ion Jardan (autogol). În ultimul duel direct, pe 11 martie 2023, din nou s-a impus Petrocub cu 2-1, iar golurile au fost marcate de Sergiu Platica-2, respectiv, Alexandru Antoniuc.

De asemenea, ambele formații s-au duelat la Cupa Federației 2020. Petrocub s-a impus cu un categoric 6-0. Vadim Gulceac și-a trecut în cont un hat-trick, iar celelalte goluri au fost marcate de Sergiu Platică, Ilie Damașcan și Alexandru Cebaniuc.

Petrocub a remizat cu CSF Bălți (0-0), în ultima etapă și cu 4 puncte, se clasează pe locul 3 în clasamentul Super Ligii.

De partea cealaltă, Milsami a remizat cu Sfîntul Gheorghe (1-1) și cu un punct, ocupă locul 6 în clasament.