• Поддержи национальную сборную

Cupa Moldovei Moldtelecom. Petrocub - Milsami. Meciul a fost înrerupt din cauza condițiilor meteo nefavorabile

Al 4-lea oficial: Stanislav LEU

Petrocub: 28.Nicolai CEBOTARI, 4.Victor MUDRAC, 7.Tudor BUTUCEL, 10.Alexandru BEJAN, 11.Sergiu PLATICA, 13.Artem FEDOROV, 21.Maxim POTÎRNICHE, 23.Mihail LUPAN, 26.Artiom ROZGONIUC, 73.Ioan-Călin REVENCO, 90.Ion JARDAN (c)

Rezerve: 29.Cristian AVRAM, 5.Cristian AXENTI, 9.Vladimir AMBROS, 24.Ianuș JAMAN, 39.Teodor LUNGU, 93.Constantin SANDU, 97.Marius IOSIPOI

Antrenor: Ivan TABANOV

Milsami: 13.Victor BUGA, 4.Petru RACU, 5.Yaroslav TEREKHOV, 6.Aleksandar ISAEVSKI, 7.Danu SPĂTARU, 14.Vitus AMOUGUI, 15.Radu GÎNSARI, 16.Alexandru ANTONIUC, 17.Artiom PUNTUS, 22.Dinu GRAUR, 27.Vadim DIJINARI

Rezerve: 1.Emil TÎMBUR, 31.Mihail CIOBAN, 20.Vladislav ZAVALIȘCA, 21.Valerii MACRIȚCHII, 24.Dumitru ROGAC, 30.Igor BONDARENCO

Antrenor: Serghei DUBROVIN

Petrocub Hîncești și Milsami Orheise întâlnesc astăzi, de la ora 19:00, în meciul retur din sferturile de finală ale Cupei Moldovei Moldtelecom, ediția 2022/23. Partida de la stadionul Municipal din Hîncești va fi transmisă gratis de platforma media ligatv.md.

Jocul va fi arbitrat de către Iurii Covtun. El va fi ajutat de asistenții Denis Borisov, Veaceslav Sivaciov, și al patrulea oficial Stanislav Leu (toți, Bender). Observator de arbitri FMF a fost delegat Victor Gheciu (Măgdăcești), iar delegat FMF – Igor Soltanici (Chișinău).

În meciul tur jucat pe 4 martie 2023, Petrocub a învins cu 3-0, datorită golurilor marcate de Sergiu Platica (11), Victor Mudrac (82) și Alexandru Bejan (90+3).

Câștigătoarea dublei confruntări va juca în semifinală cu învingătoarea dintre Sheriff Tiraspol și Dacia Buiucani Chișinău. Turul este programat pentru 26 aprilie. iar returul - 3 mai.

Ambele echipe au reușit să intre în posesia acestui prestigios trofeu. Petrocub a cucerit Cupa în anul 2020, iar orheienii și-au adjudecat trofeul în 2012 și 2018.

Petrocub a început parcursul în noua ediție în optimile de finală, pe 19 octombrie 2022, cu echipa din Liga 1, FC Florești. Echipa antrenată de Ivan Tabanov și Alexei Savinov s-a impus doar în urma loviturilor de departajare, 2-2, 4-2 la penalty, iar golurile au fost marcate de Tudor Butucel și Maxim Potîrniche, respectiv, Evgheni Pleșco și Artiom Bilinschii.

Milsami la fel a început parcursul în noua ediție în optimile de finală, pe 18 octombrie 2022, cu formația din Liga 2, seria Nord, Locomotiva Ocnița. Echipa antrenată de Serghei Dubrovin s-a impus cu 2-0, iar golurile au fost marcate în ultimele 8 minute ale jocului de Radu Gînsari și Mamadou Camara.

În Cupa Moldovei, Milsami și Petrocub s-au întâlnit de 4 ori. În semifinalele ediției 2017/18, Milsami s-a impus în prelungiri cu 2-1. Au marcat Igor Bugaev (13), Maxim Antoniuc (120), respectiv, Vladimir Ambros (19-penalty). În acel an, orheienii și-au adjudecat trofeul competiției. Alte două partide au avut loc în sferturile de finală ale stagiunii 2018/19. Milsami a câștigat primul meci cu 2-0 (marcatori Vasile Jardan și Mikhail Platika) și a cedat în retur cu 1-0 (Melachio), calificându-se în semifinală.

În Super Liga, cele două echipe au jucat până acum în 27 de partide directe. Câte 10 meciuri s-au încheiat cu victoria ambelor echipe. Alte 7 jocuri s-au încheiat la egalitate. Golaverajul este favorabil pentru "vulturii roșii": 34-33.

În ediția 2021/22, echipele s-au întâlnit de patru ori. Pe 25 iulie 2021, la Orhei, meciul s-a încheiat cu victoria formației antrenate de Serghei Dubrovin cu 2-1. Golurile au fost marcate de Jacques Onana (autogol), Radu Gînsari, respectiv, Vadim Gulceac. Pe 17 septembrie 2021, la Hîncești, a fost consemnat un rezultat de egalitate, 1-1. Sergiu Istrati a deschis scorul în minutul 68, iar Vladimir Ambros a marcat golul egalizator 8 minute mai târziu. La Orhei, pe 5 noiembrie 2021, s-a impus Petrocub cu 3-1. Golurile au fost marcate de Mihail Platica, Vladimir Ambros, Vadim Gulceac, respectiv, Sergiu Nazar. Iar pe 17 aprilie 2022, Petrocub a câștigat cu 1-0 prin golul marcat de Marius Iosipoi.

În actuala stagiune, pe 14 august 2022, Milsami s-a impus cu 1-0, datorită golului marcat de Radu Gînsari. Pe 8 octombrie 2022, deja Petrocub a învins cu 2-1, datorită golurilor marcate de Marius Iosipoi și Mihail Platică, respectiv, Ion Jardan (autogol). În ultimul duel direct, pe 11 martie 2023, din nou s-a impus Petrocub cu 2-1, iar golurile au fost marcate de Sergiu Platica-2, respectiv, Alexandru Antoniuc.

De asemenea, ambele formații s-au duelat la Cupa Federației 2020. Petrocub s-a impus cu un categoric 6-0. Vadim Gulceac și-a trecut în cont un hat-trick, iar celelalte goluri au fost marcate de Sergiu Platică, Ilie Damașcan și Alexandru Cebaniuc.

Petrocub a remizat cu CSF Bălți (0-0), în ultima etapă și cu 4 puncte, se clasează pe locul 3 în clasamentul Super Ligii.

De partea cealaltă, Milsami a remizat cu Sfîntul Gheorghe (1-1) și cu un punct, ocupă locul 6 în clasament.

Cu aproximativ o oră înainte de startul partidei veți putea afla componențele de joc ale celor două formații, accesând această știre actualizată.