• Fii alături de Echipa Țării

Masculin (Competiții)

Super Liga. Totalurile primei părți a campionatului. Cine a jucat și a marcat

15 noi 2022 de Vladimir Panuș

Site-ul FMF vă prezintă cine a jucat și cine a marcat în cele 56 meciuri ale primei fazei din Superliga. De la începutul campionatului s-au înscris 123 de goluri (gazdele – 66, oaspeţii – 57), în medie - 2,19 goluri pe meci.

 

1. Sheriff Tiraspol

Iyayi Believe Atiemwen (Nigeria) – 13 meciuri (3 goluri), Heron Crespo Da Silva (Brazilia) – 13, Ibrahim Rasheed Akanbi (Nigeria) – 12 (6), Mudasiru Salifu (Ghana) – 12, Mouhamed Diop (Senegal) – 11 (1), Gaby Junior Kiki (Camerun) – 10 (2), Pernambuco (Brazilia) - 10 (1), Keston Anthony Julien (Trinidad și Tobago) – 10 (1), Cedric Badolo (Burkina Faso) – 10, Stjepan Radeljic (Bosnia și Herțegovina) – 9, Dumitru Celeadnic - 9, Ben Qadir Abou Ouattara (Burkina Faso) – 9 (2), Regi Lushkja (Albania) – 9, Armel Junior Zohouri (Coasta de Fildeș) – 8, Steve Brahim Joseph Omar Ambri (Guineea Bissau) – 8 (4), Kay Sheku Tejan (Țările de Jos) – 8 (1), Renan Guedes Borges (Brazilia) – 7, Patrick Kpozo (Ghana) – 7, Ioannis Foivos Botos (Grecia) – 7 (1), Charles Petro (Malawi) – 6, Felipe Reis Pereira Vizeu C Linhares (Brazilia) – 6 (2), Abdoul Moumouni Amadou Darankoun (Niger) – 5, Maxym Koval (Ucraina) – 5, Stefanos Evangelou (Grecia) – 4, Moussa Kyabou (Mali) – 4, Danil Ankudinov (Kazahstan) – 3, Momo Yansane (Guineea) – 1, Serafim Cojocari – 1

Antrenori: Stjepan Tomas (Croația, etapele 1 – 12), Victor Mihailov (etapele 13-14)

 

2. Petrocub Hîncești

Ioan-Călin Revenco - 14, Alexandru Bejan – 14, Ion Jardan – 13, Maxim Potîrniche – 13, Sergiu Platica – 12, Victor Mudrac – 12, Marius Iosipoi – 12 (4), Corneliu Cotogoi – 12, Victor Bogaciuc – 11 (4), Maxim Cojocaru – 11 (1), Vladimir Ambros – 11 (4), Mihail Lupan – 11 (1), Constantin Sandu - 9 (1), Artem Fedorov (Ucraina) – 9 (1), Igor Mostovei – 8, Iaser Ţurcan – 7 (1), Cristian Avram – 6, Mihail Platica – 6 (2), Ruslan Bânzaru – 5, Tudor Butucel – 5, Alexandru Graur – 3, Ianuș Jaman – 1

Autogol: Petru Ojog (Sfîntul Gheorghe)

Antrenor: Ivan Tabanov

 

3. Zimbru Chișinău

Nikolaos Giannakopolos (Grecia) – 14, Ștefan Burghiu – 14 (1), Alexandru Dedov – 13 (6), Eugeniu Sidorenco – 13 (4), Steve Rubanguka (Rwanda) – 13, Maxim Mihaliov - 13 (2), Vlad Răileanu - 13 (1), Gheorghe Anton - 12, Ilie Damașcan – 10, Kenroy Kenoy Campbell (Jamaica) – 9, Mihail Ghecev - 8 (1), Maxim Cojocaru - 8, Amancio Jose Pinto Fortes (Brazilia) - 8 (1), Octavian Bulat - 8, Ivanilson Joaquim Monteiro Magalhaes (Portugalia) – 7, Iulian Bejan – 7, Alex-Mihai Misarăș (România) – 6, Nikolaos Karanikas (Grecia) – 6, Evgheni Pleșco – 5, Cristian Ursu - 5, Rachid Balde (Guineea Bissau) – 5, Alexei Ciopa – 5, Donny van Iperen (Țările de Jos) – 2, Marius Curoș – 2, Veaceslav Posmac – 1, Fabian Pegza - 1, Rostislav Garganciuc – 1, Alexandru Gău – 1, Mihail Cozari – 1

Autogol: Denis Furtuna (CSF Bălți)

Antrenori: Vlad Goian (1-5), Lilian Popescu (6-14)

  

4. Sfîntul Gheorghe Suruceni

Nicolai Calancea – 14, Alexandr Suvorov – 14 (3), Dan Pușcaș – 13 (1), Andrei Cojocari – 13, Vadim Paireli – 13 (1), Daniel Lisu – 13 (1), Calin Calaidjoglu - 13 (1), Ion Borș – 12, Petru Ojog – 12, Maxmillian Ugochukwu Ihekuna (Nigeria) – 12, Serghei Svinarenco – 11, Mihail Ştefan – 11 (1), Cedric Ngah (Camerun) – 11, Marin Căruntu – 11 (2), N'Kala Keinus Bunga (Belgia) – 10 (1), Artiom Litveacov – 10, Yevhen Smirnov (Ucraina) – 9, Teocharis Pozatzidis (Grecia) – 7 (2), Jibril Ibrahim (Nigeria) - 5 (5), Teodor Lungu – 2, Vitalie Guțu – 1

Antrenor: Nicolai Mandrîcenco

 

5. Milsami Orhei

Igor Bondarenco - 14, Sergiu Istrati - 14 (1), Alexandr Belousov – 13 (1), Radu Gînsari – 13 (4), Alexandru Antoniuc – 13, Mamadou Harouna Camara (Mali) – 13 (2), Vsevolod Nihaev – 13 (1), Dan Pîsla – 13 (2), Gheorghe Andronic – 11, Sergiu Nazar – 11, Vadim Dijinari - 10, Petru Racu – 10, Victor Buga – 10, Vitus Amougui (Camerun) - 9, Igor Lambarschi – 8, Valerii Macrițchii – 8, Vadim Bolohan - 8, Dinu Graur – 5, Emil Tîmbur – 4, Gabriel Holban – 2, Mihail Cioban – 1

Autogol: Ion Jardan (Petrocub)

Antrenor: Serghei Dubrovin

 

6. CSF Bălți 

Welington Matsukichi Da Silva Taira (Brazilia) – 14 (1), Zotsara Randriambololona (Madagascar) - 14 (1), Denis Furtuna – 14, Andrei Rusnac – 13, Daniel Danu – 13 (2), Vadim Yakovlev (Kazahstan) – 13, Chinaza Miracle Nwautobo (Nigeria) - 13 (2), Valeriu Gaiu – 12, Alvaro Bely Medina (Argentina) – 11, Serghei Mișcov – 11 (1), Ruslan Chelari - 10, Nichita Picus – 10 (1), Petru Neagu – 10, Victor Straistari – 9, Ivan Voropai – 9, Vadim Gulceac – 9 (2), Serafim Cojocari – 8 (2), Anatolie Prepeliță – 6 (1), Stanislav Namașco – 5, Vladislav Boico – 1

Antrenori: Serghei Cebotari (etapele 1-10), Veaceslav Rusnac (etapele 11-14)

  

7. Dacia Buiucani Chișinău

Vasile Bîtlan – 14 (3), Nicu Namolovan – 14 (2), Ion Ghimp – 14, Alex Gutium – 14, Iulian-Sebastian Agachi – 13, Maxim Focșa – 13 (2), Eugen Zasavițchi – 13, Artur Patraș -13 (1), Mihai Țîpac – 12, Dumitru Bivol – 12, Dumitru Demian – 11 (1), Gheorghe Brînzaniuc – 11, Ilie Botnari – 11, Daniel Dosca – 10 (3), Ștefan Efros – 9 (1), Dumitru Reniță – 8, Oleg Martin – 7, Vadim Cravcescu – 3, Roman Bejan – 3, Vitalie Dumbrava - 3 (1), Cristian Păscăluță - 3, Vadim Cricimar - 2, Victor Dodon - 1, Maxim Cojocaru – 1

Antrenor: Andrei Martin

 

8. Dinamo Auto Tiraspol

Federico Nsue Nguema (Guineea Ecuatorială) - 14, Rody Junior Effaghe (Gabon) - 14 (3), Stane Darck Essono Nguema (Gabon)– 14, Javier Mum Boho (Guineea Ecuatorială) – 13, Furkan Akin (Turcia) – 13 (1), Jose Fidel Sipi Bita (Guineea Ecuatorială) – 13, Mehrubon Karimov (Tadjikistan) – 12 (1), Dallian Gislain Toung Allogho (Gabon) – 12, Eric Jospin Bekale Biyoghe (Gabon) – 12, Nathaniel Bongo Mbourou (Gabon) – 11, Urie-Michel Mboula (Gabon) – 11, Andrew Vivien Anomerawani Ombenidjouwa (Gabon) – 11, Habib Omar Fofana (Coasta de Fildeș) – 10, Peter Ngozi Kings (Nigeria) – 9, Kabir Salimshoev (Tadjikistan) – 9, Warren Lloyd Mac Starsky Ondo (Gabon) – 8, Vadim Șleahtițchi - 6, Alexandr Calîn – 5, Constantin Stamov – 4, Ivan Marcov – 3, Maxim Manastîrlî – 1

Antrenori: Anatol Teslev (etapele 3-7), Novruz Azimov (Azerbaidjan, etapele 8-14)