Derbyul moldovenilor din România! Vezi golul marcat de Vitalie Damașcan

13 noi 2022 de Reporter FMF

UTA Arad a remizat pe teren propriu cu FC Voluntari, scor 1-1, în etapa 18 din Superliga românească. Trei internaționali moldoveni, atacantul Virgiliu Postolachi, la gazde, fundașul Igor Armaș și mijlocașul Vadim Rață la echipa din Ilfov, au fost integraliști în partida de azi.

Deja în minutul 2 atacantul moldovean de la FC Voluntari, Vitalie Damașcan a deschis scorul, profitând de o greșeală în defensiva gazdelor! Coautor al golului a fost Igor Armaș. Este a treia reușită al lui Damașcan pentru FC Voluntari în actuala ediție de campionat, și a 4-a în Superligă (a mai marcat un gol în această stagiune pentru fosta sa echipă, Sepsi). Damașcan a fost schimbat în minutul 90+3, cu George Merloi.

UTA a egalat la unu în minutul 13, prin Claudiu Keșeru.

În clasamentul Superligii, FC Voluntari e pe locul 9, cu 21 de puncte, iar UTA se clasează pe locul 14, cu 17 puncte.