Cupa Moldovei Moldtelecom. Rezultatele optimilor de finală și perechile din sferturi

19 oct 2022 de Reporter FMF

Astăzi s-au disputat ultimele patru meciuri din faza optimilor de finală ale Cupei Moldovei Moldtelecom, ediția 2022/23:

FC Speranța Drochia - FC Sheriff Tiraspol 0-6 (Danil ANKUDINOV 9, Ioannis Foivos BOTOS 18, 40, Steve Brahim Joseph Omar AMBRI 26-penalty, Adrian HATMAN 54, Danila IGNATOV 66)

FC Florești - FC Petrocub Hîncești 2-2, la penalty 2-4 (Evgheni PLEȘCO 36, Artiom BILINSCHII 86 / Tudor BUTUCEL 7, Maxim POTÎRNICHE 26)

FC Zimbru Chișinău - FC Victoria Chișinău 3-0 (Ilie DAMAȘCAN 10, Iulian BEJAN 52, 64) REZUMATUL MECIULUI

CSF Bălți - FC Stăuceni 4-0 (Daniel DANU 57, Andrei RUSNAC 78, 85, Serghei MIȘCOV 90+2) REZUMATUL MECIULUI

Ieri, 18 octombrie, s-au jucat primele patru meciuri din faza optimilor de finală ale Cupei Moldovei Moldtelecom, ediția 2022/23:

FC Iskra Rîbnița - CS Dacia Buiucani Chișinău 0-7 (Vlad LUPAȘCO 51, Dumitru GALUȘCA 55, Antonii JOSAN 59, 71, Oleg MARTIN 64-penalty, 75, Valentin REBEJA 74)

CF Locomotiva Ocnița - FC Milsami Orhei 0-2 (Radu GÎNSARI 82, Mamadou Harouna CAMARA 86)

CSF La Familia Bender - FC Sfîntul Gheorghe Suruceni 0-5 în prelungiri (Theocharis POZATZIDIS 94, 108, Keinus BUNGA 96, 112, Petru OJOG 114)

FC Dinamo Auto Tiraspol - Univer Oguzsport Comrat 0-2 în prelungiri (Pavel PULUCCIU 93, Maxim UZUN 100) REZUMATUL MECIULUI

În urma rezultatelor înregistrate s-au format următoarele perechi de echipe, care vor juca în sferturile de finală ale competiției:

Sheriff - Dacia Buiucani

Petrocub - Milsami

Sf.Gheorghe - Zimbru

CSF Bălți - Univer Oguzsport

Partidele din sferturile de finală și semifinalele se vor juca tur-retur. Data și ora meciurilor, precum și tragerea la sorți pentru desemnarea echipelor gazde din meciul tur din cadrul ¼ de finală ale Cupei Moldovei Moldtelecom vor fi anunțate în timp util.

Finala Cupei Moldovei Moldtelecom, ediția 2022/23, va avea loc pe 28 mai 2023. Câștigătoarea va reprezenta Moldova în Europa Conference League de anul viitor.

Deținătoarea în exercițiu a trofeului este formația Sheriff Tiraspol, care a trecut în finala din acest an de Sf.Gheorghe Suruceni, scor 1-0.