Asistenți: Vladislav LIFCIU și Denis OALĂ

Zimbru: 31.Nikolaos GIANNAKOPOLOS, 3.Ștefan BURGHIU (c), 7.Ilie DAMAȘCAN, 8.Steve RUBANGUKA, 9.Mihail GHECEV, 10.Alexandru DEDOV, 11.Eugeniu SIDORENCO, 17.Iulian BEJAN, 19.Maxim MIHALIOV, 25.Alex-Mihai MISARĂȘ, 44.Maxim COJOCARU
Rezerve: 12.Denis VORNIC, 4.Robert-Mihai BURCEA, 18.Gheorghe ANTON, 20.Ivanilson Joaquim MONTEIRO MAGALHAES, 21.Rachid BALDE, 23.Octavian BULAT, 27.Alexei CIOPA, 33.Nikolaos KARANIKAS, 66.Kenroy Kenoy CAMPBELL, 77.Vlad RĂILEANU, 88.Amancio Jose PINTO FORTES
Antrenor: Lilian POPESCU

Petrocub: 99.Igor MOSTOVEI, 4.Victor MUDRAC, 8.Iaser ȚURCAN, 9.Vladimir AMBROS (c) 11.Sergiu PLATICĂ, 17.Victor BOGACIUC, 21.Maxim POTÎRNICHE, 73.Ioan-Călin REVENCO, 90.Ion JARDAN, 93.Constantin SANDU, 98.Maxim COJOCARU
Rezerve: 29.Cristian AVRAM, 7.Tudor BUTUCEL, 10.Alexandru BEJAN, 13.Artem FEDOROV, 23.Mihail LUPAN, 24.Ianuș JAMAN, 77.Ruslan BÂNZARU, 94.Corneliu COTOGOI
Antrenor: Ivan TABANOV

Zimbru Chișinău și Petrocub Hîncești se întâlnesc astăzi, de la ora 17:00, în al treilea meci al etapei a XI-a a Super Ligii. Partida de la stadionul Zimbru din Chișinău va fi transmisă de postul de televiziune N4 și de platforma media ligatv.md.

Până acum, Petrocub și Zimbru s-au întâlnit în 29 de meciuri.

Primul duel a avut loc pe 18 august 2001 și s-a încheiat fără goluri. De atunci, Petrocub a obținut 13 victorii, Zimbru – 7, iar alte 9 partide s-au încheiat la egalitate. Golaverajul este favorabil echipei din Hîncești: 37-28.

În ultimul duel, care a avut loc pe 20 august 2022 la Hîncești, echipele au remizat 2-2. Pentru Zimbru au înscris Amancio Fortes în minutul 17 și Alexandru Dedov în minutul 90+4, iar pentru Petrocub au marcat Mihai Lupan în minutul 66 și Marius Iosipoi în minutul 75.

Petrocub a învins de 11 ori în ultimele 13 meciuri directe din Super Liga, iar 2 partide s-au terminat la egalitate.

Ultima dată Zimbru a învins Petrocubul în campionat pe 24 noiembrie 2018. Chișinăuienii s-au impus atunci cu 1-0, iar unicul gol a fost marcat de camerunezul Marius Obekop Bedzigui.

Cele două echipe au avut trei meciuri directe și în Cupa Moldovei. În optimile de finală ale sezonului 2015/16, Zimbru s-a impus cu 3-0, golurile fiind marcate de brazilienii Helio Monteiro și Alex Bruno-2. Iar dubla manșă din sferturile stagiunii 2019/20 a fost adjudecată de hînceșteni, 2-1 (Iaser Țurcan, Alexandru Bejan / Eugeniu Sidorenco) și 3-1 (Vladimir Ambros-penalty, Vadim Gulceac, Alexandru Bejan / Dan Pîsla). În acel sezon, Petrocub a cucerit trofeul, 5-3 la penalty în finala cu Sfîntul Gheorghe.

Încă o victorie (3-0) a fost obținută de Petrocub în fața Zimbrului în cadrul Cupei Federației 2020, în faza grupelor. Golurile au fost marcate de Eugeniu Rebenja, Sergiu Platica și Vadim Gulceac.

Petrocub a învins FC Milsami cu 2-1, în ultima etapă și, cu 18 puncte, se află pe locul 2 în clasament. Echipa din Hîncești este neînvinsă de 7 etape (4 victorii și 3 remize).

De menționat că Marius Iosipoi și Mihai Plătică sunt suspendați pentru meciul de azi, pentru cartonașul roșu primit în etapa trecută, respectiv, pentru cumul de cartonașe galbene. În schimb, antrenorul Ivan Tabanov poate conta în această partidă pe mijlocașul Victor Bogaciuc, care a fost suspendat în etapa trecută.

De partea cealaltă, Zimbru a obțnut a doua victorie consecutivă din actuala stagiune, 2-0 cu CSF Bălți și, cu 11 puncte, se clasează pe locul 7. Echipa antrenată de Lilian Popescu are o serie pozitivă alcătuită din 4 meciuri fără înfrângere (câte 2 victorii și remize).

Cu aproximativ o oră înainte de startul partidei veți putea afla componențele de joc ale celor două formații, accesând această știre actualizată.