Asistenți: Victor LUCHIȚA și Mihail PERCIULEAC

CSF Bălți: 16.Stanislav NAMAȘCO, 2.Valeriu GAIU, 3.Wellington Matsukichi DA SILVA TAIRA, 10.Zotsara RANDRIAMBOLOLONA, 11.Daniel DANU, 14. Andrei RUSNAC, 15.Ruslan CHELARI, 19.Chinaza Miracle NWAUTOBO, 21.Serafim COJOCARI, 23.Denis FURTUNA, 27.Nichita PICUS

Rezerve: 1.Victor STRAISTARI, 7.Vadim YAKOVLEV, 17.Serghei MIȘCOV, 30.Petru NEAGU, 95.Ivan VOROPAI

Antrenor: Serghei CEBOTARI

Zimbru: 31.Nikolaos GIANNAKOPOLOS, 3.Ștefan BURGHIU (c), 7.Ilie DAMAȘCAN, 9.Mihail GHECEV, 10.Alexandru DEDOV, 11.Eugeniu SIDORENCO, 17.Iulian BEJAN, 18.Gheorghe ANTON, 25.Alex-Mihai MISARĂȘ, 44.Maxim COJOCARU, 77, Vlad RĂILEANU

Rezerve: 12.Anatolii CHIRINCIUC, 2.Cristian URSU, 4.Robert-Mihai BURCEA, 8.Steve RUBANGUKA, 19.Maxim MIHALIOV, 20.Ivanilson Joaquim MONTEIRO MAGALHAES, 21.Rachid BALDE, 23.Octavian BULAT, 33.Nikolaos KARANIKAS, 66.Kenroy Kenoy CAMPBELL, 88.Amancio Jose PINTO FORTES
Antrenor: Lilian POPESCU

CSF Bălți și Zimbru Chișinău se întâlnesc astăzi, de la ora 18:00, în ultimul meci al etapei a X-a a Super Ligii. Partida de la stadionul Municipal din Bălți va fi transmisă de postul de televiziune N4 și platforma media ligatv.md.

Cele două echipe s-au întâlnit de 5 ori în Super Liga. Bălțenii au reușit să se impună de patru ori, în timp ce "galben-verzii" - doar o singură dată. Golaverajul 10-5 este favorabil formației de la nordul Moldovei.

Pe 14 august 2021, CSF Bălți a învins cu 3-2, datorită golurilor marcate de Șilviu Șmalenea (autogol), Nichita Moțpan, Serhii Molochko, respectiv, Petru Neagu și Artur Patraș.

Pe 2 octombrie 2021, bălțenii au câștigat cu 2-1, datorită golului marcat de Emmanuel Chinemerem Alaribe în minutul 89. Celelalte goluri au fost marcate de Denis Furtuna, respectiv, Alexandru Bejan.

Pe 12 martie 2022, zimbrii au trecut de CSF Bălți cu scorul de 2-1 datorită golului marcat de Armen Hovhannisyan  în minutul 25 și  Ștefan Burghiu în minutul 86, respectiv Nichita Moțpan în minutul 45.

Pe 8 mai 2022, bălțenii s-au impus într-un meci decisiv cu Zimbru, scor 1-0. Singurul gol a fost înscris de Emmanuel Chinemerem Alaribe, golgheterul lui CSF Bălți din stagiunea trecută.

În ultimul duel direct, disputat pe 13 august 2022, la stadionul Zimbru din Chișinău, bălțenii au învins cu 3-0, iar golurile au fost marcate de Vadim Gulceac, Anatolie Prepeliță și Daniel Danu.

Bălțenii au cedat în etapa a 9-a de la Milsami cu 0-1 și, cu 11 puncte, ocupă locul 6 în clasament. Este a patra înfrângere consecutivă a trupei antrenate de Serghei Cebotari.

Dacă va câștiga meciul de azi, CSF Bălți va acumula al 50-lea punct în clasamentul all-time al Super Ligii.

Mijlocașul argentinian Alvaro Bely Medina este suspendat pentru meciul de azi, pentru cumul de cartonașe galbene.

De partea cealaltă, Zimbru a obțnut prima victorie din actuala stagiune, 2-1 cu Dinamo Auto și, cu 8 puncte, se clasează pe locul 7.

Chișinăuienii au intrerupt seria negativă alcătuită din 10 meciuri fără victorie (câte 5 remize și înfrângeri).

Mijlocașul Alexandru Dedov, cu 4 reușite, împarte locurile 2-3 în clasamentul golgheterilor. În același timp, atacantul Eugeniu Sidorenco, cu 3 goluri, împarte locurile 4-8 în acest Top. Lider aici e fostul atacant al “sfinților” Ibrahim Jibril, cu 5 reușite.

Cu aproximativ o oră înainte de startul partidei veți putea afla componențele de joc ale celor două formații, accesând această știre actualizată.