Asistenți: Nicolae MACARI, Eugeniu STEFCIUC

Petrocub: 99.Igor MOSTOVEI, 4.Victor MUDRAC, 9.Vladimir AMBROS (c), 19.Mihail PLATICĂ, 21.Maxim POTÎRNICHE, 73.Ioan-Călin REVENCO, 90.Ion JARDAN, 93.Constantin SANDU, 94.Corneliu COTOGOI, 97.Marius IOSIPOI, 98.Maxim COJOCARU

Rezerve: 29.Cristian AVRAM, 7.Tudor BUTUCEL, 8.Iaser ȚURCAN, 10.Alexandru BEJAN, 13.Artem FEDOROV, 23.Mihail LUPAN, 24.Ianuș JAMAN, 77.Ruslan BÂNZARU

Antrenor: Ivan TABANOV

Milsami: 13.Victor BUGA, 5.Vadim DIJINARI, 7.Dinu GRAUR, 11.Mamadou Harouna CAMARA,  14.Vitus AMOUGUI, 15.Radu GÎNSARI, 16.Alexandru ANTONIUC, 21. Vsevolod NIHAEV, 22.Sergiu ISTRATI, 23.Vadim BOLOHAN (c), 30.Igor BONDARENCO

Rezerve: 1.Emil TÎMBUR, 31.Mihail CIOBAN, 3.Gabriel HOLBAN, 4.Petru RACU, 9.Sergiu NAZAR, 10.Gheorghe ANDRONIC, 19.Dan PÎSLA
Antrenor: Serghei DUBROVIN

Petrocub Hîncești și Milsami Orhei se întâlnesc astăzi, de la ora 18:00, în cel de-al doilea meci al etapei a X-a a Super Ligii. Partida de la stadionul Municipal din Hîncești va fi transmisă de platforma media ligatv.md.

În eșalonul superior, cele două echipe au jucat până acum în 25 de partide directe. 10 dintre ele s-au încheiat cu victoria celor de la Milsami, iar în 8 a triumfat Petrocub. Alte 7 meciuri s-au încheiat la egalitate. Golaverajul este favorabil pentru "vulturii roșii": 32-29.

În ediția trecută, echipele s-au întâlnit de patru ori. Pe 25 iulie 2021, la Orhei, meciul s-a încheiat cu victoria formației antrenate de Serghei Dubrovin cu 2-1. Golurile au fost marcate de Jacques Onana (autogol), Radu Gînsari, respectiv, Vadim Gulceac. Pe 17 septembrie 2021, la Hîncești, a fost consemnat un rezultat de egalitate, 1-1. Sergiu Istrati a deschis scorul în minutul 68, iar Vladimir Ambros a marcat golul egalizator 8 minute mai târziu. La Orhei, pe 5 noiembrie 2021, s-a impus Petrocub cu 3-1. Golurile au fost marcate de Mihail Platica, Vladimir Ambros, Vadim Gulceac, respectiv, Sergiu Nazar. Iar pe 17 aprilie 2022, Petrocub a câștigat cu 1-0 prin golul marcat de Marius Iosipoi.

În ultimul duel direct, pe 14 august 2022, Milsami s-a impus cu 1-0, datorită golului marcat de Radu Gînsari.

În Cupa Moldovei, Milsami și Petrocub s-au intâlnit de 3 ori. În semifinalele ediției 2017/18, Milsami s-a impus în prelungiri cu 2-1. Au marcat Igor Bugaev (13), Maxim Antoniuc (120), respectiv, Vladimir Ambros (19-penalty). În acel an, orheienii și-au adjudecat trofeul competiției. Alte două partide au avut loc în sferturile de finală ale stagiunii 2018/19. Milsami a câștigat primul meci cu 2-0 (marcatori Vasile Jardan și Mikhail Platika) și a cedat în retur cu 1-0 (Melachio), calificându-se în semifinală.

De asemenea, ambele formații s-au duelat la Cupa Federației 2020. Petrocub s-a impus cu un categoric 6-0. Vadim Gulceac și-a trecut în cont un hat-trick, iar celelalte goluri au fost marcate de Sergiu Platică, Ilie Damașcan și Alexandru Cebaniuc.

Petrocub a remizat cu Dacia Buiucani 0-0, în ultima etapă, și cu 15 puncte, se află pe locul 3 în clasament, fiind la egalitate cu adversarul de astăzi. Milsami se poziționează mai sus în clasament datorită victoriei din meciul direct.

Mijlocașul Iaser Țurcan a jucat în acest meci în ultimul sfert de oră, revenind pe teren după o accidentare care l-a ținut pe tușă două luni.

Marius Iosipoi, cu 3 reușite, împarte locurile 3-7 în clasamentul golgheterilor.

Petrocub nu a mai pierdut un meci de 6 etape (câte 3 victorii și remize).

Antrenorul Ivan Tabanov nu poate conta în această partidă pe mijlocașul Victor Bogaciuc, care este suspendat pentru cumul de cartonașe galbene.

De partea cealaltă, Milsami a învins CSF Bălți cu 1-0 , în ultima etapă și, cu 15 puncte, a urcat pe locul 2 în clasament.

Partida de astăzi va fi pentru orheieni una jubiliară, a 400-a din Super Ligă! “Vulturii roșii” au adunat, din 2009, 399 de meciuri, în care au obținut 208 de victorii și 73 de remize, iar în alte 118 meciuri au suferit înfrângere. Golaveraj 608-364.

Mijlocașul Radu Gînsari, cu 3 goluri, împarte locurile 3-7 în topul golgheterilor Super Ligii.

Ghenadie Pușca, antrenorul secund al orheienilor, are voie să se afle pe banca de rezerve, după ce și-a ispășit suspendarea de 3 etape pentru cartonașul roșu primit în meciul cu Zimbru.

Serghei Dubrovin nu va putea conta în partida de astăzi pe 2 fundași, Alexandr Belousov și Valerii Macrițchii, care sunt suspendați.

Cu aproximativ o oră înainte de startul partidei veți putea afla componențele de joc ale celor două formații, accesând această știre actualizată.