• Fii alături de Echipa Țării

Feminin (Nationale)

Lotul Naționalei feminine pentru partida cu Polonia

28 feb 2020 de Victor Daghi

Selecționata de fotbal feminin a Moldovei va juca următorul meci de calificare pentru Euro 2021 pe 7 martie, la Varșovia, cu Polonia.

 

Selecționerul Eduard Blănuță a invitat în pregătiri pentru acest meci 18 jucătoare, 11 dintre care evoluează ”afară”.

 

Lotul Naționalei feminine a Moldovei arată astfel:

Portari: Natalia Munteanu (FC Dinamo Minsk, Belarus, 22 meciuri / 4 goluri), Margarita Panova (ACS Banat Girls Reșița, România, 7/0)

Apărători: Victoria Țurcanu (ȘS-11 Real-Succes Chișinău, 7/0), Ana Arnautu (AFC Universitatea Galați, România, 15/0), Iulia Petelca (RSC Anderlecht, Belgia, 7/0), Diana Loghin (ȘS Ciobruciu GTC, 12/0), Daria Meșina (CS Noroc Chișinău, 0/0) 

Mijlocași: Cristina Musteață (Agarista ȘS Anenii Noi, 16/0), Bianca Druță (Agarista ȘS Anenii Noi, 0/0), Veronica Cojuhari (ȘS Ciobruciu GTC, 3/0), Alexandra Trofimov (FC Belceanka, 0/0), Anastasia Sivolobova (FC Yatran-Berestivets, Ucraina,  13/0), Daniela Mardari (FC Vasas Femina Odorhei, România, 4/0), Violeta Miţul (ACS Banat Girls Reșița, România, 26/0), Cristina Cerescu (AFC Universitatea Galați, România, 31/2) 

Atacanți: Carolina Ţabur (ACS Heniu Prundul Bărgăului, România, 22/4), Claudia Chiper (Pyrgos Limassol F.A., Cipru, 29/6), Anastasia Toma (Pyrgos Limassol F.A., Cipru, 14/2)

Rezerve: Daniela Cuțuruba (portar, CS Noroc Chișinău), Nadejda Petrovscaia (fundaș, ACS Heniu Prundul Bărgăului, România), Alina Chirica (mijlocaș, Agarista ȘS Anenii Noi), Victoria Ostapenco (mijlocaș, ȘSCTRO nr. 4) și Nadejda Colesnicenco (mijlocaș, ȘSCTRO nr. 4).

 

Fetele noastre se vor reuni luni, 2 martie, la Centrul de pregătire al selecționatelor Moldovei de la Vadul lui Vodă, iar pe 6 martie vor face deplasarea în Polonia.

 

Meciul Polonia – Moldova se va juca pe 7 martie, ora 19:00, pe stadionul “Polonia” din Varșovia.

 

Programul meciurilor Moldovei din grupa D

DATA MECISCOR
30.08.2019Moldova - Cehia0 - 7
10.11.2019Moldova - Azerbaidjan3 - 1
07.03.2020Polonia - Moldova 
09.04.2020Spania - Moldova 
14.04.2020Moldova - Polonia 
09.06.2020Cehia - Moldova 
16.09.2020Azerbaidjan - Moldova 
19.09.2020Moldova - Spania 

CLASAMENT

 LOCECHIPĂMVEÎGOLAVERAJPUNCTE
1SPANIA32109-17
2CEHIA320112-56
3MOLDOVA21013-83
4POLONIA10100-01
5AZERBAIDJAN30031-110