Asistenți: Mihail PERCIULEAC și Natalia CEBAN

FC Dinamo Auto: 16.Dallian Gislain TOUNG ALLOGHO (C), 2.Alexandr CALÎN, 3.Jose Fidel SIPI BITA, 7.Eric Jospin BEKALE BIYOGHE, 9.Rody Junior EFFAGHE, 10.Federico NSUE NGUEMA, 14.Mehrubon KARIMOV, 15.Haibib FOFANA, 17.Kabir SALIMHOEV, 21.Javier MUM BOHO, 54.Furkan AKIN
Rezerve: 35.Ivan MARCOV, 4.Urie-Michel MBOULA, 5.Constantin STAMOV,  8.Stane Darck ESSONO NGUEMA,13.Maxim MANASTÎRLÎ, 19.Vadim ȘLEAHTIȚCHI, 31.Warren Lloyd ONDO, 99.Andrew Vivien ANOMERAWANI OMBENIDJOUWA
Antrenor: Anatol TESLEV

CSF Bălți: 1.Victor STRAISTARI, 2.Valeriu GUIU, 3.Wellington Matsukichi DA SILVA TAIRA, 10.Zotsara RANDRIAMBOLOLONA, 11.Daniel DANU, 14.Andrei RUSNAC (C), 18.Vadim GULCEAC, 19.Chinaza MIRACLE, 23.Denis FURTUNA, 55.Anatolie PREPELIȚĂ, 95.Ivan VOROPAI
Rezerve: 33.Artur NAZARCIUC,  7.Vadim YAKOVLEV, 9.Nichita PICUS, 15.Ruslan CHELARI, 17.Serghei MIȘCOV, 30.Petru NEAGU
Antrenor: Serghei CEBOTARI

Dinamo Auto Tiraspol și CSF Bălți se întâlnesc astăzi, de la ora 17:00, în primul meci al etapei a V-a a Super Ligii. Partida de la stadionul Dinamo Auto din Ternovca va fi transmisă de platforma media ligatv.md.

Cele două formații s-au întâlnit până acum de 5 ori. În ediția 2021/22 a Diviziei Naționale, echipele s-au întâlnit de 4 ori și o singură dată s-au întâlnit în sferturile de finală ale Cupei Moldovei Moldtelecom.

Pe 31 iulie 2021, în etapa a 4-a, CSF Bălți s-a impus cu 4-1 în meciul jucat la Ternovca. Golurile au fost marcate de Denis Furtuna-2, Emmanuel Chinemerem Alaribe, Nichita Moțpan, respectiv, Artem Fedorov.

Iar pe 22 septembrie 2021, la Bălți, deja s-a impus Dinamo Auto cu 4-2. Golurile au fost marcate de Dan Pușcaș-2, Maxim Mihaliov, Marin Căruntu, respectiv, Nichita Moțpan, din penalty, și Igor Țîgîrlaș.

Pe 20 noiembrie 2021, la Ternovca, Dinamo Auto a câștigat cu 1-0, iar golul victoriei a fost marcat de Dan Pușcaș.

De asemenea, cele două echipe s-au întâlnit pe 29 noiembrie 2021, la Bălți, în sferturile de finală ale Cupei Moldovei Moldtelecom. După un adevărat thriller, în care ambele echipe au condus pe parcursul jocului, tiraspolenii s-au impus la penaltyuri cu scorul general 7-6!

Cel mai recent duel direct a avut loc pe 22 aprilie 2022 în meciul din etapa a XXV-a a Diviziei Naționale. Bălțenii au surclasat formația din estul țării cu scorul de 3-0. Golurile au fost marcate de Emmanuel Chinemerem Alaribe în minutul 61 și 75 și de Nichita Moțpan în minutul 79.

Dinamo Auto nu a mai câștigat de 8 etape și rămâne singura echipă fără gol marcat în acest sezon al Super Ligii. "Automobiliștii" sunt în continuare pe ultimul loc în clasament, deoarece au de recuperat 4 puncte din sancțiunea Comitetului de Etică al FMF, care în ședința din 18 iulie, examinând dosarele aflate pe rol cu referire la încălcarea art.59 al Codului Disciplinar FMF, a stabilit că FC Dinamo Auto este responsabil de implicare în activități ilegale de manipulare a meciurilor de fotbal.

Cu aproximativ o oră înainte de startul partidei veți putea afla componențele de joc ale celor două formații, accesând această știre actualizată.