Asistenți: Anatolie BACIUL și Vadim ROȘCA

CSF Bălți: 1.Victor STRAISTARI, 2.Alvaro BELY MEDINA, 5.Anatolie PREPELIȚĂ, 7.Vadim YAKOVLEV, 8.Ruslan CHELARI, 10.Zotsara RANDRIAMBOLOLONA, 11.Daniel DANU, 18.Vadim GULCEAC, 22.Andrei RUSNAC (c), 31.Wellington Matsukichi DA SILVA TAIRA,  64.Ivan VOROPAI
Rezerve: 25.Artur NAZARCIUC,  17.Serghei MIȘCOV,   19.Chinaza Miracle NWAUTOBO, 21.Petru NEAGU, 32.Valeriu GAIU, 44.Denis FURTUNA, 77.Nichita PICUS
Antrenor: Serghei CEBOTARI

Sheriff: 35.Maksym KOVAL, 3.Charles PETRO, 4.Heron CRESPO DA SILVA, 12.Abdoul Moumouni AMADOU DARANKOUN, 16.Keston Anthony JULIEN, 17.Mudasiru SALIFU, 22.Regi LUSHKJA, 30.Ioannis Foivos BOTOS,  41.Stefanos EVANGELOU, 70.Steve AMBRI, 80.Iyayi Believe ATIEMWEN
Rezerve: 1.Dumitru CELEADNIC, 40.Razak ABALORA, 2.Patrick KPOZO, 6.Stjepan RADELJIС, 7.Abou OUATTARA, 9.Kay Sheku TEJAN, 18.Moussa KYABOU, 23.Danil ANKUDINOV
Antrenor: Stjepan TOMAS

CSF Bălți și FC Sheriff Tiraspol se întâlnesc astăzi, de la ora 20:00, în ultimul meci al etapei a IV-a a Super Ligii. Partida de la stadionul Municipal din Bălți va fi transmisă în direct, gratis, de platforma media ligatv.md, dar și de postul de televiziune Jurnal TV.

Cele două echipe s-au întâlnit până acum de patru ori, în ediția 2021/22 a Diviziei Naționale.

În prima etapă a ediției 2021/22, la Tiraspol, debutanta CSF Bălți a obținut victoria cu 1-0, acest rezultat fiind cea mai mare surpriză a sezonului. Unicul gol al meciului a fost marcat de atacantul nigerian Emmanuel Chinemerem Alaribe în minutul 19, iar eroul partidei a devenit portarul de doar 17 ani al bălțenilor, Artur Nazarciuc, aflat la debutul său la CSF Bălți și în Divizia Națională.

Pe 28 august 2021, la Bălți, campioana și-a luat revanșa, câștigând cu 2-0. Golurile au fost marcate de Momo Yansane și Nadrey Ange Stephane Dago.

În etapa a XV-a care a avut loc pe 23 octombrie 2021, la Tiraspol, campioana din nou s-a impus cu 2-0, iar golurile au fost marcate de Basir Abdul Khalid și Adama Traore.

Cel mai recent duel a avut loc pe 3 aprilie 2022, la Bălți, unde galben-negrii au surclasat echipa din nordul țării cu 3-0, goluriile fiind marcate de Momo Yansane în minutul 8, Cédric Badolo în minutul 10 și de José Vitor Rodrigur Da Silva Dos Santos în minutul 90+2.

Tiraspolenii sunt neînvinși de 11 meciuri. Ultima dată, tiraspolenii au cedat în disputa cu Milsami (0-1), pe 13 martie curent.

Sheriff a rămas singura echipă moldovenească care își continuă parcursul european, ajungînd deocamdată în play-off-ul Europa League. Tiraspolenii au remizat în prima manșă, scor 0-0, cu FC Pyunik (Armenia). Returul va avea loc pe 25 august la Chișinău.

Cu aproximativ o oră înainte de startul partidei veți putea afla componențele de joc ale celor două formații, accesând această știre actualizată.