LIVE. Campionatul European de fotbal pe plajă. Ziua 5

31 iul 2022 de Victor Daghi

CLICK PE LIVE

Ora 20:00

În cadrul ceremoniei de premiere, Ruslan Istrati a fost desemnat cel mai bun portar, iar căpitanul Grigore Cojocari a fost ales cel mai bun jucător al turneului. Grecul Andreas Katsoulis, a devenit cel mai bun golgheter al întrecerii, cu 8 reușite. Câștigătoarea și echipele premiante au primit cupe și cadouri din partea organizatorilor.

La ceremonia de premiere au participat președintele FMF, Leonid Oleinicenco, președintele Federației Sportive de Fotbal pe Plajă din Moldova, Eduard Crețu, directorul turneului, Alexandru Golban, și directorul de evenimente la Federația Internațională de fotbal pe plajă, Jose Ponset.

Ora 19:46

SĂ VINĂ TITLUL! Moldova învinge Turcia cu 5-3 în finala Campionatului European de fotbal pe plajă, Divizia B! Bravo, Moldova!!!!

Ora 19:42

COJOCARI! Turcia - Moldova 2-5. Un nou gol superb reușit de căpitanul tricolorilor Grigore Cojocari!

Ora 19:40

Atmosferă de zile mari în tribune! Sacandările și încurajările suporterilor se aud în tot parcul La Izvor din capitală! Suntem din ce în ce mai aproape de titlul european!

Ora 19:32

Turcii marchează din nou, prin Yasin. Turcia - Moldova 2-4. Ne așteaptă un final de meci electrizant!

Ora 19:18

Turcii reduc din diferență prin decarul Cem Keskin. Turcia - Moldova 1-4. Pauză și urmează a treia și ultima repriză de foc pentru tricolori. HAI MOLDOVA!

Ora 19:14

MAGNIFIC! Nicolae Ignat a surprins întreaga echipă turcă cu o execuție de senzație din propria jumătate de teren! Turcia - Moldova 0-4!

Ora 18:57

GOOOOL Moldova! La ultima fază a primei reprize, căpitanul Grigore Cojocari a obținut un penalty, pe care tot el l-a transformat cu mult sânge rece! Spectatorii sunt în delir! Turcia - Moldova 0-3!

Ora 18:42

GOOOOL Moldova! Leonid Podlesnov dublează avantajul tricolorilor după ce a profitat de o nesinocronizare în careul advers! Turcii, fără replică în acest debut de partidă! Turcia - Moldova 0-2!

Ora 18:40

GOOOOL Moldova! Andrei Negara deschide scorul după ce a trimis perfect o centrare din corner a lui Eremia! Turcia - Moldova 0-1!

Ora 18:34

A început marea finală EBSL Moldova 2022. Atmosferă superbă în tribunele Arenei de fotbal pe plajă din capitală! Circa 1000 de spectatori susțin în aceste momente echipa noastră!

Ora 18:32

Turcia - Moldova. Ambele echipe înainte de marea finală.

Ora 18:23

Turcia - Moldova (finala)

Componențele echipelor

Turcia: 1.Mehmet, 3.Recep, 8.Bariș, 10.Cem Keskin, 20.Efe

Rezerve: 12.Serkan, 6.Yasin, 7.Semih, 9.Ege, 11.Emrah, 17.Ferhat, 19.Omer

Antrenor: Ozan Yilmaz

Moldova: 12.Ruslan Istrati, 3.Grigore Cojocari, 8.Dumitru Graur, 11.Nicolae Ignat, 15.Leonid Podlesnov
Rezerve: 1.Alexei Capsamun, 2.Artiom Turta, 4.Alexandru Sîrghi, 5.Andrei Negara, 7.Eugeniu Borovschi, 10.Andrei Florea, 13.Alexandru Eremia
Antrenor: Ruslan Pernai

Arbitru: Alfredo Pavone (Italia), al doilea arbitru: Dmytro Dudka (Ucraina), al treilea arbitru:  Attila Balint (România), timekeeper: Vladimir Tashkov (Bulgaria)

Ora 18:22

Final de meci.

Kazahstan - Grecia 3-5! Astfel, Grecia a terminat competiția pe locul 3, iar Kazahstanul - pe 4.

Au mai marcat Yershin, Gulyy, respectiv, Tsitsaris, Nikolaou și Triantafyllidis.

Ora 18:02

Iurie Dârda, fondator Dansicons, partener Fotbal în școli, și Leonid Oleinicenco, președintele FMF

Ora 17:52

Grecii conduc cu 2-1, după 2 reprize de joc. Golgheterul campionatului, Andreas Katsoulis, din nou și-a trecut numele pe lista marcatorilor, ajungând la 8 reușite.

Ora 17:33

Kazahstan - Grecia 1-1, după primele 12 minute de joc. Au marcat Muralinov (min. 8), respectiv, Katsoulis (11).

Ora 17:10

Emisiunea La firul ierbii pregătește un reportaj exclusiv de la turneu pentru toți cei pasionați de fotbal, care va apărea luni seara.

Ora 17:05

Atmosfera se încinge la Arenă! Urmează finala mică, Kazahstan - Grecia, de la ora 17:15, și apoi cel mai așteptat meci al zilei de azi, finala Turcia - Moldova!

Ora 17:00

Kazahstan - Grecia (meci pentru locul 3)

Kazahstan: 1.Chornyy, 7.Bogdanov, 9.Muralinov, 11.Yershin, 18.Tyulpa

Rezerve: 16.Gavrilov, 12.Muratuly, 14.Perevyortov, 16.Gavrilov, 20.Gulyy

Antrenor: Bulat Alyonov

Grecia: 1.Nikoloau, 3.Skourtas, 5.Karakasis, 7.Katsoulis, 11.Tsitsaris

Rezerve: 13.Tsekouras, 2.Koukovinis, 4.Papastathopoulos, 6.Gkritzalis, 8.Lympousis, 10.Triantafyllidis, 14.Bounas

Antrenor: Stefanos Soilemes

Arbitru: Oleg Cebotari, al doilea arbitru: Octavian Cepoi (ambii, Moldova), al treilea arbitru: Andrei Karhu (Estonia), timekeeper: Ozcan Sultanoglu (Turcia)

Ora 16:58

Letonia - România 2-3 după prelungiri, golul victoriei a fost marcat de Enis Bolat în min. 37.

Astfel, România s-a clasat pe locul 5, iar Letonia - pe 6.

Ora 16:52

România a egalat la doi în repriza a treia prin Ionuț Florea și se joacă prelungiri.

Ora 16:34

Letonii conduc cu 2-1, după primele două reprize. A marcat Jak în min. 20.

Ora 16:15

Letonia - România 1-1, după primele 12 minute de joc. Au marcat Pastars (min. 10), respectiv, Liviu-Aurelian Herci (12).

Ora 15:40

Letonia - România (meci pentru locul 5)

Letonia: 1.Krizanovskis, 4.Josifovs, 8.Vasiljevs, 10.Skuratovics, 14.Lavren

Rezerve: 12.Jak, 3.Ruba, 9.Pastars, 13.Tomik, 16.Zuburs, 18.Bricis, 19.Marcha

Antrenor: Andrejs Baumanis

România: 13.Andrei-Paul Neag, 7.Daniel Zaharia, 8.Enis Bolat, 9.Ionuț Florea, 19.Liviu-Aurelian Herci

Rezerve: 1.Valentin Dumitrică, 2.Iulian Augustin Răvoiu, 4.Ionel Posteucă Pulhac, 5.Gheorghe Andreescu, 6.Alexandru-Georgian Țugui, 11.Andrei Brașoveanu

Antrenor: Daniel Petcu

Arbitru: Ingilab Mammadov (Azerbaidjan), al doilea arbitru: Ago Kartmann (Estonia), al  treilea arbitru: Rick Bruijn-Rodrigo (Țările de Jos), timekeeper: Piotr Stoianov (Moldova)

Ora 15:39

Final de meci

Danemarca - Anglia 3-2, daneziii s-a clasat pe locul 7, iar englezii - pe 8.

Golul victoriei a fost marcat de Radkjaer.

Ora 15:12

Danemarca - Anglia 2-2, după disputarea primelor 2 reprize. Au mai marcat Wegeberg, Dorph, respectiv, Clarke.

Ora 14:50

S-a încheiat 1 repriză, Anglia conduce cu 1-0, iar golul a fost marcat de Clarke.

Ora 14:25

Danemarca - Anglia (meci pentru locul 7)

Danemarca:  21.Madsen, 5.Jorgensen, 6.Wegeberg, 9.Frandsen, 12.Levin

Rezerve: 3.Radkjaer, 7.Dorph, 8.D.Dorph, 10.Damm

Antrenor: Terence Dean Bowes

Anglia: 21.Jackson, 3.Day, 4.O’Neill, 6.Lawson, 10.Clarke

Rezerve: 13.Hulme, 5.Demetrius-Franklin, 7.Grossett, 17.Collins, 19.Camara

Antrenor: Felipe Lira

Arbitru: Attila Balint (România), al doilea arbitru: Vladimir Tashkov (Bulgaria), al treilea arbitru: Alfredo Pavone (Italia), timekeeper: Dmytro Dudka (Ucraina)

Ora 14:23

Georgia - Norvegia 3-3 2-4 la penalty

Norvegienii s-au clasat pe locul pe locul 9, iar georgienii - pe locul 10.

Ora 14:13

Nu a fost marcat niciun gol în minutele de prelungiri, câștigătoarea urmează să fie stabilită în urma loviturilor de departajare.

Ora 14:07

Georgia - Norvegia 3-3, la finalul celor 3 reprize. Au fost dictate 3 minute de prelungiri.

Au mai marcat G.Makhardze, respectiv, Dyngeland și Bidro.

Ora 13:55

În imagine, de la stânga la dreapta, Alexandru Golban, directorul turneului, Eduard Crețu, președintele Federației Sportive de Fotbal pe Plajă din Moldova, și Boris Bujor, președintele companiei Boviline.

Ora 13:48

În mitanul secund nu a fost marcat niciun gol, Georgia continuă să conducă cu 2-1.

Ora 13:32

Prima repriză s-a încheiat cu scorul de 2-1 în favoarea Georgiei. Au marcat Partenadze și G.Makharadze, respectiv, Gaare.

Ora 13:15

Georgia - Norvegia (meci pentru locul 9)

Georgia: 1.K.Makharadze, 3.Lomidze, 4.G.Makharadze, 8.Partenadze, 21.Todadze

Rezerve: 13.Borchashvili, 5.Jalagania, 7.M.Shamiladze, 9.Zhordania, 10.L.Shamiladze, 11.Diakvnshvili

Antrenor: Nikoloz Todadze

Norvegia:  1.Hacham, 6.Aano, 7.Kandal, 10.Li, 16.Hellman

Rezerve:  12.Brekken, 8.Haugland, 9.Gaare, 18.Dyngeland, 20.Bidro

Antrenor: Rune Kandal

Arbitru: Andrei Karhu (Estonia), al doilea arbitru: Ozcan Sultanoglu (Turcia), al treilea arbitru: Oleg Cebotari, timekeeper: Octavian Cepoi (ambii, Moldova)

Ora 13:05

Malta - Lituania 4-9, astfel încât Lituania s-a clasat pe locul 11, iar Malta - pe 12.

Au mai marcat Nanapere, Cutajar, respectiv, Lebedevas și Makutunovicius.

Ora 12:50

Atmosferă superbă la Arena din parcul ”La Izvor” al capitalei!

Ora 12:43

Balticii își măresc avantajul în mitanul secund. Ei conduc cu 7-2, iar golurile au fost marcate de Giedraitis, Makutunovicius-2, Navickas și Plytnikas, respectiv, Zammit-2.

Ora 12:17

Lituania conduce cu 2-0 după primele 12 minue dejoc. Au marcat Plytnikas și Navickas.

Ora 12:05

Copiii de mingi pentru meciurile de azi sunt de la CS Petrești și sunt ghidați de antrenorul Ghenadie Bereghici.

Ora 12:00

Buna dispoziție la turneu este asigurată de Serghei Barcari, șeful Departamentului Marketing FMF, Ion Jalbă, moderator, și Vasile Semionov, DJ-ul evenimentului.

Ora 11:40

Malta - Lituania (meci pentru locul 11)

Malta: 12.Azzopardi, 3.Dalli, 4.D.Caruana, 6.Cutajar, 8.Diacono,

Rezerve: 1.R.Caruana, 2.Zammit, 5.Barbara, 7.Schembri, 9.Bray, 10.Camilleri, 11.Nanapere

Antrenor: Marco Casarsa

Lituania: 1.Petrauskas, 4.Plytnikas, 7.Giedraitis, 8.Navickas, 15.Levonauskas,

Rezerve: 12.Kulikauskas, 2.Graiciunas, 9.Makutunovicius, 14.Pukevicius, 19.Lebedevas

Antrenor: Sahib Mammadov

Arbitru: Rick Bruijn-Rodrigo  (Țările de Jos), al doilea arbitru: Piotr Stoianov (Moldova), al treilea arbitru: Ingilab Mammadov (Azerbaidjan), timekeeper: Ago Kartmann (Estonia)

Ora 11:30

Naționala Moldovei s-a calificat, pentru prima dată în istorie, în Divizia A - elita fotbalului pe plajă din Europa. Debutul echipei lui Ruslan Pernai în primul eșalon va avea loc anul viitor, data urmând să fie anunțată de Federația internațională de fotbal pe plajă.

În acest moment sezonul în Divizia A este în plină desfășurare. În zilele 1-3 iulie, în orașul portughez Nazare, s-au jucat primele 3 etape. În grupa A, Portugalia a obținut 3 victorii și, cu 9 puncte, conduce în clasament. Urmează: Polonia – 5 puncte, Elveția – 3, Estonia și Franța – 0. În grupa B, conduce Spania, cu 9 puncte, urmată de Italia – 6, Azerbaidjan – 3, Ucraina și Germania – 0. Următoarele meciuri sunt programate pentru luna septembrie 2022.

În afară de cele 10 echipe, care participă în această ediție a Diviziei A, mai sunt și reprezentativele Rusiei și Belarusului, care sunt suspendate de forul mondial. În această situație, Federația internațională de fotbal pe plajă a hotârât să mărească numărul de echipe în Divizia A până la 16 (sau 14, în cazul în care nu va fi anulată suspendarea Rusiei și Belarusului), iar Moldova, Turcia, Grecia și Kazahstan sunt echipele care au obținut foaia de calificare.

Ora 09:00

Campionatul European de fotbal pe plajă - Euro Beach Soccer League, Divizia B continuă astăzi, la Arena din parcul ”La Izvor” al capitalei, cu ultimele 6 meciuri din faza play-off:

Malta - Lituania (ora 12:00), meci pentru locul 11;

Georgia - Norvegia (ora 13:15), meci pentru locul 9;

Danemarca - Anglia (ora 14:30), meci pentru locul 7;

Letonia – România (ora 16:00), meci pentru locul 5;

Kazahstan – Grecia (ora 17:15), finala mică;

Turcia - MOLDOVA (ora 18:30), finala.

Vă invităm să fiți alături de băieții noștri și să retrăiți emoțiile unui turneu international de anvergură, organizat de țara noastră.

MOLDOVA - Grecia 5-1, semifinală

Cele mai bune 4 naționale, Moldova, Turcia, Kazahstan și Grecia s-au calificat în eșalonul superior - Divizia A.

Grecul Andreas Katsoulis și turcul Bariș Terzioglu conduc în clasamentul golgheterilor, cu câte 6 goluri. Căpitanul Naționalei Moldovei, Grigore Cojocari, a marcat 4 goluri:

12 echipe, 133 de jucători, 24 de meciuri, 167 de goluri marcate sunt cifrele competiției de la Chișinău!

BILETE:

Play-off, semifinale, finala (30-31 iulie):

Tribuna A și C - 50 lei,

Tribuna B - 100 lei (Prețul biletului pentru 1 zi)

Biletele pot fi procurate pe site-ul BILETE.FMF.MD

Toate meciurile vor fi transmise în direct de site-ul nostru și pe paginile sociale ale FMF.

Pe parcursul întregii zile veți găsi aici informații și poze de la această competiție. Fiți alături de noi!