Fotbal de Plajă (Naționale)

Live. Campionatul European de fotbal pe plajă. Ziua 1

27 iul 2022 de Reporter FMF

Ora 20:05

Pentru mâine, 28 iulie, la Arena  din capitala Moldovei sunt programate alte 6 partide:

Tribuna A și C - gratuit cu înregistrare prealabilă,

Tribuna B - 50 lei (Prețul biletului pentru 1 zi)

Play-off, semifinale, finala (30-31 iulie):

Tribuna A și C - 50 lei,

Tribuna B - 100 lei (Prețul biletului pentru 1 zi)

Biletele pot fi procurate pe site-ul BILETE.FMF.MD

Ora 20:00

Astăzi s-au disputat primele 6 meciuri din cadrul Campionatului European de fotbal pe plajă și suntem siguri că spectatorii prezenți în tribune și microbiștii din fața calculatoarelor au asistat la adevărate spectacole fotbalistice:

Ora 19:28

Final de meci. Naționala Moldovei învinge Malta, scor 4-1, în meciul inaugural de la Campionatul European de fotbal pe plajă, Divizia B, găzduit de Chișinău. Pentru tricolori au marcat Andrei Negara, Nicolae Ignat, Andrei Florea și Grigore Cojocari.

Ora 19:27

Moldova marchează al patrulea gol pe final. Autor - căpitanul Grigore Cojocari.

Ora 19:18

Malta reduce din diferență prin reușita portarului Ryan Caruana. Malta - Moldova 1-3.

Ora 19:05

Final de repriză. Naționala Moldovei conduce Malta cu 3-0 după golurile lui Andrei Negara, Nicolae Ignat și Andrei Florea. Urmează repriza a treia.

Ora 19:01

Tricolorii sunt de neoprit! Un nou gol a fost înscris de Andrei Florea.

Ora 18:57

Marcăm din nou! Malta - Moldova 0-2! Autorul golului Nicolae Ignat.

Ora 18:53

Malta - Moldova 0-1! Echipa noastră a deschis scorul prin Andrei Negara.

Ora 18:44

Prima repriză s-a încheiat. În pofida faptului că jucătorii moldoveni controlează ostilitățile din teren, scorul este 0-0.

Ora 18:30

A început meciul Malta - Moldova. Fanii sunt alături de tricolori în tribunele arenei.

Ora 18:27

Naționala Moldovei înaintea meciului cu Malta

Ora 18:15

Malta – Moldova

Componențele echipelor

Malta: 1.R.Caruana, 2.Zammit, 7.Schembri, 8.Diacono, 10.Camilleri

Rezerve: 12.Azzopardi, 3.Dalli, 4.D.Caruana, 5.Barbara, 6.Cutajar, 9.Bray, 11.Nanapere

Antrenor: Marco Casarsa

Moldova: 12.Ruslan Istrati, 3.Grigore Cojocari, 8.Dumitru Graur, 11.Nicolae Ignat, 15.Leonid Podlesnov

Rezerve: 1.Alexei Capsamun, 2.Artiom Turta, 4.Alexandru Sîrghi, 5.Andrei Negara, 7.Eugeniu Borovschi, 10.Andrei Florea, 13.Alexandru Eremia

Antrenor: Ruslan Pernai

Arbitru: Vladimir Tashkov (Bulgaria), al doilea arbitru: Alfredo Pavone (Italia), al treilea arbitru: Dmytro Dudka (Ucraina), timekeeper: Rick Bruijn-Rodrigo  (Țările de Jos)

Ora 18:13

Final de meci. Letonia - Turcia 2-3, într-un meci din grupa B.

Ora 17:53

Turcia o conduce pe Letonia cu 3-2 după primele 2 reprize. Au mai marcat Bariș și Ferhat, respectiv, Yasin-autogol.

Ora 17:32

Turcii au egalat la unu în debutul reprizei a doua, golul a fost marcat de Semih

Ora 17.30

Letonia conduce cu 1-0 după primele 12 minute de joc, autorul golului - Skuratovics

Ora 17:05

Letonia – Turcia

Letonia: 1.Krizanovskis, 3.Ruba, 8.Vasiljevs, 10.Skuratovics, 14.Lavren

Rezerve: 12.Jak, 4.Josifovs, 9.Pastars, 13.Tomik, 16.Zuburs, 18.Bricis, 19.Marcha

Antrenor: Andrejs Baumanis

Turcia: 1.Mehmet, 3.Recep, 8.Bariș, 10.Cem Keskin, 20.Efe

Rezerve: 12.Serkan, 6.Yasin, 7.Semih, 9.Ege, 11.Emrah, 17.Ferhat, 19.Omer

Antrenor: Ozan Yilmaz

Arbitru: Oleg Cebotari, al doilea arbitru: Octavian Cepoi (ambii, Moldova) al treilea arbitru: Attila Balint (România), timekeeper: Ago Kartmann (Estonia)

Ora 16:58

Final de meci. Georgia - Grecia 2-5. Au mai marcat Partenadze, respectiv, Papastatopoulos și Katoulis.

Ora 16:30

În mitanul secund grecii au înscris 2 goluri, prin Katsoulis și Tsitsaris, și conduc cu 3-1

Ora 16:04

Georgia a egalat la unu, fiind ajutați de grecul Gkrizalis, care a înscris în propria poartă.

Ora 16:02

Grecia a deschis scorul în min. 2 prin Katsoulis.

Ora 15:41

Georgia – Grecia

Georgia: 1.K.Makharadze, 4.G.Makharadze,10.Kokoladze, 11.Diakvnshvili, 21.Todadze

Rezerve: 13.Borchashvili, 3.Lomidze, 5.Jalagania, 7.Shamiladze, 8.Partenadze, 9.Zhordania

Antrenor: Nikoloz Todadze

Grecia: 1.Nikoloau, 4.Papastathopoulos, 5.Karakasis, 7.Katsoulis, 10.Triantafyllidis

Rezerve: 13.Tsekouras, 2.Koukovinis, 3.Skourtas, 6.Gkritzalis, 8.Lympousis, 11.Tsitsaris, 14.Bounas

Antrenor: Stefanos Soilemes

Arbitru: Ozcan Sultanoglu (Turcia), al doilea arbitru: Ingilab Mammadov (Azerbaidjan), al treilea arbitru: Andrei Karhu (Estonia), timekeeper: Piotr Stoianov (Moldova)

Ora 15:38

Final de meci. România a învins cu 4-3 într-un meci interzis cardiacilor. Au marcat Zaharia și Andrescu în ultimele minute ale meciului.

Ora 15:14

România a redus din handicap, scorul a devenit 2-3, autorul golului - Liviu

Ora 15:09

În repriza a doua englezii au întors rezultatul și conduc cu 3-1 (goluri Clarke, Grossett și O'Neill).

Ora 14:50

România conduce după prima repriză cu 1-0, datorită golului marcat de Zaharia.

Antrenor: Felipe Lira

Arbitru: Dmytro Dudka (Ucraina), al doilea arbitru: Rick Bruijn-Rodrigo  (Țările de Jos), al treilea arbitru: Vladimir Tashkov (Bulgaria), timekeeper: Alfredo Pavone (Italia)

Ora 14:21

Final de meci. Lituania - Danemarca 3-12! Au mai marcat  Makutunovicus. respectiv, Raedkjaer, Levin, Frandsen, Jorgensen și Damm.

Ora 13:58

Danezii s-au dezlănțuit și au mai înscris 4 goluri și acum conduc cu 7-2. Au marcat Plytnikas-autogol, Dorph, Frandsen, Jorgensen, Wegeberg, respectiv, Giedraitis.

Ora 13:25

Danezii au înscris pentru 2-1, iar autorul golului este portarul Levin, autorul unui șut imparabil de la mijlocul terenului.

Ora 13:23

Danezii au egalat la unu prin Damm, cu o foarfecă superbă!

Ora 13:16

Lituania a deschis ascorul în primul minut prin căpitanul Plytnikas.

Ora 13:15

Meciul Lituania - Danemarca a început.

Ora 13:00

Încă doi reprezentanți ai arbitrajului moldovenesc, Oleg Cebotari și Octavian Cepoi sunt oficialii acestui turneu.

Ora 12:58

Lituania – Danemarca

Lituania: 1.Petrauskas, 4.Plytnikas, 7.Giedraitis, 8.Navickas, 9.Makutunovicius

Rezerve: 12.Kulikauskas, 2.Graiciunas, 14.Pukevicius, 15.Levonauskas, 19.Lebedevas

Antrenor: Sahib Mammadov

Danemarca: 12.Levin, 5.Jorgensen, 6.Wegeberg, 9.Frandsen, 10.Damm

Rezerve: 21.Madsen, 3.Radkjaer,  7.Dorph, 8.D.Dorph

Antrenor: Terence Dean Bowes

Arbitru: Attila Balint (România), al doilea arbitru: Ago Kartmann (Estonia), al treilea arbitru: Oleg Cebotari, timekeeper: Octavian Cepoi (ambii, Moldova)

Ora 12:55

Final de meci. Kazahstan - Norvegia 7-3, în primul meci din grupa C.

Ora 12:49

Jocul se apropie de final

Ora 12:47

O imagine cu superba Arenă

Ora 12:45

Echipele au mai marcat câte o dată prin norvegianul Aano, din penalty, respectiv, kazahul Perevyortov.

Ora 12:37

Kazahstanul mai înscrie o dată, prin Azhikenov și în acest moment, în repriza a treia, scorul este de 4-1 în favoarea asiaticilor.

Ora 12:27

Muralinov înscrie pentru 3-1 în a doua repriză și kazahii sunt tot mai aproape de victorie în primul meci

Ora 12:22

Kazahstanul conduce cu 2-1 în repriza a doua, datorită golului marcat de Makagon

Ora 12:06

În minutul 6 scorul este de 1-1! Pentru kazahi a marcat Tyulpa, iar norvegienii au profitat de autogolul lui Demeshko.

Ora 12:03

Arbitrul moldovean Piotr Stoianov, unul dintre oficialii partidei Norvegia - Kazahstan

Ora 12:00

Au fost intonate imnurile de stat ale Norvegiei și Kazahstanului, și primul meci al turneului a început!

Ora 11:45

Kazahstan – Norvegia

Kazahstan: 1.Chornyy, 8.Demeshko, 11.Yershin, 14.Perevyortov, 22.Makagon

Rezerve: 16.Gavrilov, 7.Bogdanov, 9.Muralinov, 10.Azhikenov, 12.Muratuly, 18.Tyulpa, 20.Gulyy

Antrenor: Bulat Alyonov

Norvegia: 1.Hacham, 6.Aano, 7.Kandal, 10.Li, 16.Hellman

Rezerve: 12.Brekken, 8.Haugland, 9.Gaare, 18.Dyngeland, 20.Bidro

Antrenor: Rune Kandal

Arbitru: Andrei Karhu (Estonia), al doilea arbitru: Piotr Stoianov (Moldova), al treilea arbitru: Ozcan Sultanoglu (Turcia), timekeeper: Ingilab Mammadov (Azerbaidjan)

Ora 10:42

Naționala Kazahstanului a venit prima la stadion.

Ora 10:40

Arena din Parcul la Izvor este pregătită 100% pentru startul Euro Beach Soccer League. La ora 12:00 se va juca primul meci, Kazahstan - Norvegia.

Ora 10:30

În scurt timp pe site-ul nostru va apărea conferința de presă dinanintea turneului, înregistrată integral.

Ora 10:00

Pentru al doilea an consecutiv Moldova găzduiește Campionatul European la fotbal pe plajă - Euro Beach Soccer League, Divizia B. La competiția organizată în perioada 27-31 iulie, 12 echipe naționale vor lupta pentru a promova în Divizia A, iar toate meciurile vor avea loc pe Arena din parcul ”La Izvor” al capitalei.

La ora 10:00, la Arenă, a început conferința de presă premergătoare turneului. Participă Alexandru Golban, directorul turneului, Josep Ponset, director evenimente Federația Internațională de Fotbal pe Plajă, Eduard Crețu, președintele Federației Sportive de Fotbal pe Plajă din Moldova.

Vă invităm să fiți alături de băieții noștri și să retrăiți emoțiile unui turneu international de anvergură, organizat de țara noastră.

BILETE:

Participă 12 selecționate, care sunt repartizate în 3 grupe:

Grupa A: Moldova, România, Anglia, Malta

Grupa B: Turcia, Lituania, Danemarca, Letonia

Grupa C: Grecia, Kazahstan, Norvegia, Georgia

Câștigătoarele grupelor și cea mai bine clasată echipă de pe locul doi vor lupta pentru desemnarea campioanei turneului de la Chișinău. De asemenea, în paralel, vor fi organizate și mini-turneele pentru locurile 5-8 și 9-12.

Cele mai bune 4 naționale se vor califica în eșalonul superior - Divizia A.

18:30 Malta – MOLDOVA

Vă reamintim, anul trecut pentru prima dată în istorie, Moldova a devenit campioana calificărilor europene la fotbal pe plajă, Divizia B! Tricolorii au învins pe rând Slovacia (6-0), Bulgaria (3-1), Cehia (5-2), în semifinală, și Estonia (4-1), în finală.

Toate meciurile vor fi transmise în direct de site-ul nostru și pe paginile sociale ale FMF.

Pe parcursul întregii zile veți găsi aici informații și poze de la această competiție. Fiți alături de noi!