Feminin(Competiții)

Turneul regional la fotbal feminin "Vara-2022"

05 iul 2022 de Ion Buga

Stadionul municipal din Comrat a găzduit turneul regional la fotbal feminin "Vara 2022", pentru categoria de vârstă junioare WU-14. Scopul principal al evenimentului a fost selecţia junioarelor talentate pentru completarea selecţionatei regionale “Sud” WU-14, care va participa la evenimentele din cadrul Proiectului FMF “Împreună”.

La competiție au evoluat echipele FC Rapid (s.Ceadîr, r.Leova), FC Petrocub (s.Buţeni, r.Hînceşti) şi ŞS Comrat-Baghira. Învingătoare a turneului a devenit FC Petrocub, pe locul doi s-a clasat echipa gazdă, ŞS Comrat-Baghira, iar pe locul trei - FC Rapid.

La eveniment au fost prezenţi secretarul general ARF Leova, Alexandru Ionaşco, reprezentantul ARF Sudul Moldovei, Mihai Tabac, managerul Oficiului regional Sud al FMF, Alexei Gheorghiu şi antrenorul selecţionatei regionale Sud WU-14, Andrei Leonov.

O surpriză pentru participante a fost prezenţa la turneu a jucătoarei Naţionalei Moldovei şi recent campioană a Moldovei, ediţia 2021-2022, cu echipa FC Maksimum, Iuliana Colnic (originară din raionul Leova), care a înmânat cupele şi medaliile junioarelor.

Buna organizare a turneului a fost asigurată cu suportul Federaţiei Moldoveneşti de Fotbal, Asociaţiei Regionale de Fotbal - Sudul Moldovei şi Direcţiei Generale Tineret şi Sport a UTA Găgăuzia.