Victorie! Liechtenstein – Moldova 0-2

03 iun 2022 de Victor Daghi

Naționala Moldovei a învins Liechtensteinul cu 2-0 în primul meci din grupa D1 a Ligii Națiunilor, ediția 2022/23. Primul gol a fost marcat de Ion Nicolaescu în minutul 5, din penalty, dictat pentru un fault asupra lui Mihail Caimacov. Este al 6-lea gol marcat de Nicolaescu pentru tricolori. UEFA l-a desemnat pe Nicolaescu cel mai bun jucător al meciului. Vadim Bolohan a stabilit scorul final în minutele de prelungiri ale partidei. În acest meci Igor Armaș a jucat a 75-a oară pentru reprezentativa noastră, iar Victor Stînă a debutat la Națională. În celălalt meci al grupei noastre, Letonia – Andorra 3-0. Echipa antrenată de Serghei Cleșcenco, cu 3 puncte, se află pe locul 2 în clasamentul grupei D1, la egalitate de puncte cu Letonia, care are un golaveraj mai bun. Pentru tricolori urmează meciul din deplasare cu Andorra, care va avea loc pe 6 iunie, pe stadionul Nacional din Andorra la Vella. Începutul la ora 21:45. Partida va fi transmisă în direct de Canal 5. În continuare, tricolorii vor susține două partide pe stadionul Zimbru din Chișinău, cu Letonia (10 iunie) și cu Andorra (14 iunie).

Liechtenstein – Moldova 0-2

Au marcat: Ion NICOLAESCU (5-penalty), Vadim BOLOHAN (90+1)

3 iunie. Vaduz. Stadionul Rheinpark. Spectatori: 903

Arbitru: Giorgi KRUASHVILI

Asistenți: Levan VARAMISHVILI şi Zaza PIPIA

Al 4-lea oficial: Davit KHARITONASHVILI (toți, Georgia)

Arbitrul asistent video (VAR): Soren STORKS

Asistentul arbitrului asistent video (VAR): Christian GITTELMANN (ambii, Germania)

Cartonașe galbene: MEIER (43), GRABER (51), Y.FRICK (55) / REVENCO (56), REABCIUK (77)

Liechtenstein: 1.Benjamin BUCHEL, 3.Lukas GRABER (2.Daniel BRANDLE, 83), 5.Rafael GRUNENFELDER, 6.Andreas MALIN, 7.Yanik FRICK (16.Fabio WOLFINGER, 62), 8.Aron SELE, 9.Simon LUCHINGER (11.Niklas BECK, 72), 14.Livio MEIER (4.Andrin NETZER, 72), 15.Seyhan YILDIZ (10.Noah FRICK, 62), 18.Nicolas HASLER (c), 20.Sandro WOLFINGER

Rezerve: 12.Justin OSPELT, 21.Lorenzo LO RUSSO, 13.Marco WOLFINGER, 19.Nicola KOLLMANN, 22.Marco MARXER

Antrenor: Martin STOCKLASA

Moldova: 23.Dorian RAILEAN, 2.Oleg REABCIUK, 3.Vadim BOLOHAN, 4.Igor ARMAȘ (c), 5.Veaceslav POSMAC (14.Artur CRACIUN, 57), 9.Ion NICOLAESCU (20.Sergiu PLATICA, 83), 10.Mihail PLATICA (6.Cristian DROS, 57), 13.Mihail CAIMACOV (11.Victor STÎNĂ, 85), 18.Marius IOSIPOI (19.Dmitri MANDRÎCENCO, 46), 21.Ioan-Călin REVENCO, 22.Vadim RAȚA

Rezerve: 1.Stanislav NAMAȘCO, 12.Dumitru CELEADNIC, 7.Maxim COJOCARU, 8.Andrei COBEȚ, 15.Ion JARDAN, 16.Denis MARANDICI, 17.Daniel DUMBRAVANU

Antrenor: Serghei CLEȘCENCO