Masculin (Competiții)

Divizia A.Olimp – Sheriff-2 1-2

26 apr 2022 de Victor Daghi

În etapa a 19-a din Divizia A, astăzi s-a disputat ultimul meci. Dublorii Sheriff-ului au învins Olimp cu 2-1, datorită unui gol marcat în ultimul minut de joc de jucătorul de doar 17 ani, Dan-Angelo Boțan. Tiraspolenii au dechis scorul în minutul 16 printr-un alt junior, atacantul de 18 ani, Dmitrii Pogreban. Însă peste alte 2 minute Sheriff-2 a rămas în inferioritate numerică – din teren a fost eliminat Serafim Cojocari, pentru faultul ultimei speranțe. Imediat, în urma acestei faze fixe, Olimp a egalat la unu, prin Chirill Bargan. Dar tinerii jucători de la Sheriff au luptat până la urmă, înscriind golul victoriei pe final de meci.

Vă prezentăm rezultatul partidei și marcatorii golurilor:

FC Olimp Comrat – Sheriff-2 Tiraspol 1-2 (Chirill Bargan 19 / Dmitrii Pogreban 16, Dan-Angelo Boțan 90)

Pe 22-23 aprilie s-au jucat celelalte meciuri ale etapei a XIX-a: CSF Spartanii Selemet – CS Real Succes Chișinău 6-0, Iskra Rîbnița – FCM Ungheni 3-1, FC Sporting Trestieni – FC Victoria Chișinău 0-4, CS Dacia-Buiucani Chișinău – FC Speranța Drochia 6-1, FC Cahul-2005 – FC Sucleia -:+ (victorie tehnică).

Clasamentul la zi

Transmisiunile în direct ale tuturor meciurilor Diviziei A 2021/22 și rezumatele video sunt accesibile pe site-ul Eleven Sports.

Etapa următoare va avea loc după următorul program:

29 aprilie: FCM Ungheni – CS Dacia-Buiucani, FC Sucleia – FC Sporting, FC Victoria - Iskra

30 aprilie: FC Speranța – CSF Spartanii, CS Real Succes – FC Olimp,

Toate meciurile vor începe la ora 16:00.