Futsal (Naționale)

Futsal. Preliminariile Campionatului Mondial. Victorie! Elveția - Moldova 1-4

06 apr 2022 de Victor Daghi

Naționala de futsal a Moldovei a învins Elveția cu 4-1 în primul meci din cadrul preliminariilor Campionatului Mondial de futsal 2024, grupa F. Evangelos Marcoyannakis a deschis scorul în minutul 4, iar cu 15 secunde înainte de finalul primei reprize Sergiu Tacot a egalat la unu, profitând de pasa bună a lui Constantin Burdujel. Tricolorii s-au dezlănțuit la începutul reprizei secunde. În numai cinci minute, băieții noștri au marcat prin Cristian Obadă, Constantin Nița și Andrei Negara!

În celălalt meci din grupa noastră, Grecia – Estonia 5-2. Tricolorii vor juca mâine, de la ora 19:00, cu Estonia, iar pe 9 aprilie vor întâlni Grecia.

Elveția - Moldova 1-4

Au marcat: Evangelos Marcoyannakis (4) / Sergiu Tacot (20), Cristian Obadă (23), Constantin Niţa (23), Andrei Negara (26-penalty)

6 aprilie. Ciorescu, complexul sportiv “Futsal Arena FMF”. Spectatori: 700

Arbitrul 1: Juan Boelen (Belgia), arbitrul 2: Maximilian Alkofer (Germania), al treilea oficial: Nicolas Nicolaou (Cipru), timekeeper: Igor Soltanici (Moldova), observator de arbitri: Sebastian Stawicki (Polonia), delegat: Maryna Kyryliuk (Ucraina)

Cartonașe galbene: Florin (26), Spiegel (28) / Adam (26), Obadă (38)

Elveția: 1. Sebastian Nusko, 5. David de Freitas, 9. Evangelos Marcoyannakis (c), 10. Victor Silverio, 14. Simon Gössi
Rezerve: 12. Noël Charrier, 15. Philipp Aranya, 6. Nicolas Spiegel, 7. Andi Qerfozi, 11. Louka Pasche, 16. Alex Garcia, 17. Luca Lanzendorfer, 19. Cristian Varela Freire, 20. Fabian Florin
Antrenor: João Pinto

Moldova: 1. Oleg Chitoroagî, 5. Andrei Negara, 6. Constantin Burdujel, 9. Cristian Obadă, 10. Sergiu Tacot (c)
Rezerve: 12. Alexei Capsamun, 2. Cristian Crasnov, 3. Constantin Nița, 4. Constantin Gurjui, 8. Valeriu Gurgurov, 11. Leonid Podlesnov, 13. Daniel Adam, 14. Marin Stan
Antrenor: Vladimir Vusatîi