Moldova - Kazahstan 1-2

24 mar 2022 de Victor Daghi

Naționala Moldovei a fost învinsă de Kazahstan cu 2-1 în primul meci din play-out-ul Ligii Națiunilor. Tricolorii au deschis scorul în prelungirile primei reprize: Ion Nicolaescu a înscris cu un șut superb de la 20 de metri direct în vinclu, profitând de pasa bună a lui Ioan-Călin Revenco. Kazahii au egalat în minutul 63, prin Sergey Malyy, iar apoi au marcat golul victoriei în minutul 79. Returul este programat pe 29 martie, la Astana Arena din Nur-Sultan.

Dacă vor câștiga barajul cu Kazahstanul, tricolorii își vor păstra locul în Liga C a Ligii Națiunilor, ediția 2022/23, urmând să joace într-o grupă cu Slovacia, Belarus și Azerbaidjan. În cazul unui eșec, Naționala noastră va retrograda în Liga D, unde va juca cu Liechtenstein, Andorra și Letonia.

Au marcat: Ion NICOLAESCU (45+1) / Sergyy MALYY (63), Veaceslav POSMAC (79-autogol)