Masculin (Competiții)

Sheriff – Braga 2-0 în play-off-ul Europa League. Campionii, la un pas de calificare!

18 feb 2022 de Victor Daghi

Sheriff Tiraspol a luat o opțiune importantă pentru calificarea în optimile de finală ale Ligii Europei, după ce a învins în manșa tur a rundei eliminatorii deținătoarea Cupei Portugaliei, Braga, cu scorul de 2-0. Luxemburghezul Sebastien Thill a deschis scorul în finalul primei reprize din penalty, dictat de arbitru pentru un henț în careu al lui Andre Castro. Inițial, „centralul” nu a dat lovitură de la 11 metri, însă după ce a consultat sistemul VAR s-a convins de hențul jucătorului de la Braga. Golul doi a fost marcat în minutul 83 de către malianul Adama Traore, care a profitat de alunecarea lui Bruno Rodrigues și a scăpat singur cu portarul Matheus, învingându-l cu un șut bine plasat de la 20 de metri.

Returul se va juca pe 24 februarie, ora 22:00, pe stadionul Municipal din Braga. Câștigătoarea dublei manșe se va califica în optimile de finală ale Ligii Europei.

Sheriff Tiraspol, Moldova – SC Braga, Portugalia 2-0

Au marcat: Sebastien THILL (43-penalty), Adama TRAORE (83)