Masculin (Competiții)

Liga Campionilor. Inter - Sheriff 3-1

19 oct 2021 de Reporter FMF

Campioana Moldovei a fost învinsă de Inter Milano cu 3-1 în etapa a 3-a a fazei grupelor UEFA Champions League. „Nerazzurrii” au deschis scorul în minutul 34 prin Edin Dzeko, dar tiraspolenii au egalat la unu în debutul reprizei a doua, când Sebastien Thill a înscris direct din lovitură liberă. În continuare formația italiană a mai înscris de două ori prin Arturo Vidal și Stefan De Vrij, obținând victorie. Chiar și așa, Sheriff rămâne pe primul loc în grupă, cu 6 puncte. Pentru tiraspoleni urmează meciul de acasă cu Inter, pe 3 noiembrie.

Inter Milano, Italia - Sheriff Tiraspol, Moldova 3-1

A marcat: Edin DZEKO (34), Arturo VIDAL (58), Stefan DE VRIJ (67) / Sebastien THILL (52)

19 octombrie. Milano, stadionul San Siro. Spectatori: 43.305

Arbitru: Danny MAKKELIE
Asistenți: Hessel STEEGSTRA și Jan DE VRIES

Al 4-lea oficial: Joey KOOIJ

Arbitrul asistent video (VAR): Jochem KAMPHUIS

Asistentul arbitrului asistent video (VAR): Pol VAN BOEKEL (toți, Țările de Jos)

Cartonașe galbene: DIMARCO (51) / COJOCARU (88)

Inter: 1.Samir HANDANOVIC, 2.Denzel DUMFRIES, 6.Stefan DE VRIJ, 9.Edin DZEKO (7.ALEXIS SANCHEZ, 75), 10.Lautaro MARTINEZ, 14.Ivan PERISIC (11.Aleksandar KOLAROV, 85), 22.Arturo VIDAL (5.Roberto GAGLIARDINI, 75), 23.Nicolo BARELLA, 32.Federico DIMARCO (95.Alessandro BASTONI, 54), 37.Milan SKRINIAR, 77.Marcelo BROZOVIC (12.Stefano SENSI, 85)

Rezerve: 21.Alex CORDAZ, 97.Ionuț RADU, 8.Matias VECINO, 13.Andrea RANOCCHIA, 19.Joaquin CORREA, 33.Danilo D’AMBROSIO, 36.Mateo DARMIAN

Antrenor: Simone INZAGHI

Sheriff: 1.Dumitru CELEADNIC, 2.Danilo ARBOLEDA HURTADO, 9.Adama TRAORE (19.Serafim COJOCARI, 90), 10.Frank CASTANEDA (6.Stjepan RADELJIC, 46), 13.FERNANDO COSTANZA, 15.Cristiano DA SILVA LEITE, 21.Edmund ADDO (20.Boban NIKOLOV, 75), 22.Dimitrios KOLOVOS (98.Maxim COJOCARU, 84), 31.Sebastien THILL, 55.Gustavo DULANTO, 77.Bruno Felipe SOUZA DA SILVA

Rezerve: 33.Serghei PAȘCENCO, 16.Keston Anthony JULIEN, 18.Moussa KYABOU, 99.Momo YANSANE

Antrenor: Yurii VERNYDUB

În celălalt meci al grupei D, Shakhtar Donețk, Ucraina - Real Madrid, Spania 0-5