Masculin (Competiții)

Istoria Meciurilor de Aur

29 mai 2020 de Victor Daghi

De-a lungul istoriei campionatelor Moldovei la fotbal, soarta titlului în Divizia Națională s-a decis de trei ori în Meciul de Aur. Și dacă în anul 1992 Tiligul nu s-a prezentat la jocul de la Bălți, iar Zimbru a devenit automat campioană, atunci în edițiile 2015-16 și 2016-17 spectatorii moldoveni au avut fericita ocazie să vadă duelul dintre Sheriff Tiraspol și Dacia Chișinău, care au jucat cu trofeul pe masă.

Ediția 2015-16

Sheriff și Dacia au acumulat pe parcursul campionatului câte 65 de puncte (după 27 de etape). Este interesant că în ultima etapă, pe 20 mai, cele două formații s-au întâlnit la Speia. Dacia a deschis scorul prin atacantul ucrainean Maksym Feshchuk în ultimul minut al primei reprize, dar tiraspolenii au egalat scorul în minutul 75, datorită reușitei croatului Josip Ivancic.

Peste 9 zile, cele două echipe au jucat partida decisivă pe stadionul Zimbru din capitală.

Golul care le-a adus titlul jucătorilor din Tiraspol (al 14-lea) a fost marcat pe final de meci de bosniacul Goran Galesic, ajutat de o deviere nefericită a unui fundaș al Daciei.

Căpitanul echipei învingătoare, Mateo Susic, a primit mult râvnitul trofeu din mâinile lui Nicolae Cebotari, secretar general FMF.

Statistica meciului:

Sheriff – Dacia 1-0

Gol: Galesic (88)

Sheriff: A. Koșelev, Aliti, Gînsari, Ivancic (Golec, 90+2), Jabbie, Dupovac, Rebenja (Urvanțev, 85), Subotic (Galesic, 62), Ar.Patraș, Susic, Savic

Rezerve: Juric, C. Bogdan, Balima, Metoua, Potîrniche, Puntus, Oancea, Iurcu

Antrenor: Zoran Vulic

Dacia: Gaiduchevici, Bulgaru, Posmac, Neziri (Cemîrtan, 89), Lozovyi, Bejan (M.Cojocaru, 84), Mani (Gavrylenko, 71), Cociuc, Bordian, Mamah, Feshchuk

Rezerve: D.Răilean, Costin, Onofrei, Shauvkhalov, A.Bursuc, Zagynailov, Kalezic, Stjepanovic

Antrenor: Oleg Bejenari

Arbitru: Sandor Ando-Szabo, asistenţi: Gabor Eros, Zsolt Varga; al 4-lea oficial: Ferenc Karako (toți, Ungaria), observator de arbitri: Igor Șațki, delegat: Sergiu Lisnic (ambii, Moldova)

Cartonașe galbene: Subotic (59), Galesic (88), Ivancic (90) / Bejan (63)

29 mai 2016. Chișinău, stadionul Zimbru. Spectatori: 6500.

"Mai rar se întâmplă în viață să devii campion. Sper să continuăm tot așa dacă mai rămân la Sheriff. Nu mai am puteri să mă bucur. Îmi venea să plâng în teren",

a declarat jucătorul Sheriff-ului, Radu Gînsari.

"Am jucat împotriva Daciei. Suntem cele mai bune echipe din Moldova, în acest moment. Am învins și sunt foarte fericit",

a spus antrenorul Sheriff-ului, Zoran Vulic.

Conferința de presă Zoran Vulic

Conferința de presă Oleg Bejenari

Ediția 2016-17

Al doilea an consecutiv Sheriff și Dacia au adunat același număr de puncte, de data aceasta câte 69. Echipa de pe locul 3, Milsami a acumulat 68 de puncte, iar Zaria Bălți – 65!

Și din nou tiraspolenii au câștigat titlul de campioană a R. Moldova la fotbal, după ce au învins Dacia Chișinău în „meciul de aur”, scor 1-1, 3-0 la penalty-uri.

Sheriff a deschis scorul prin Vitalie Damașcan în prima repriză. Dacia a egalat prin căpitanul echipei, Veaceslav Posmac, care a înscris cu un șut din afara careului.

Sheriff a învins în urma loviturilor de departajare, reușind să le transforme pe toate. Cei de la Dacia au ratat toate cele trei penalty-uri. Două au fost respinse de către portar, iar una - trimisă peste poartă.

Sheriff – Dacia 1-1, 3-0 la penalty

Marcatori: V. Damașcan (37) / Posmac (73)

Au transformat penalty-urile: Ricardinho, Dionathan și Oancea

Au ratat: Sarmov, Isa și Palavandishvili

Sheriff: Juric, I. Jardan (Rozgoniuc, 55), Gînsari (Oancea, 91), Ricardinho, Bayala, Dionathan, Yahaya (Jo Santos, 118), Badibanga (Jabbie, 63), Susic, Savic, V. Damașcan

Rezerve: A. Koșelev, Victor Oliveira, Potîrniche, Brezovec, Bordian, Kvrzic

Antrenor: Roberto Bordin

Dacia: D. Răilean, Posmac, A. Pașcenco (Sarmov, 60), Kablash (M. Cojocaru, 55), Bejan (C. Jalbă, 79), Isa, Seoane, Palavandishvili, Gavrylenko (Diarra, 71), Zastavnyi, Mamah

Rezerve: D. Celeadnic, Mateescu, A. Marandici, Ilescu, Roganov, Olisaev

Antrenor: Viorel Frunză

Arbitru: Veaceslav Banari, asistenți: Serghei Trofan, Victor Mardari, arbitri adiționali: Piotr Stoianov, Gabriel Tupicica, al patrulea oficial: Filip Alexanchin, observator de arbitri: Igor Șațkii, delegat: Andrian Ixari (toți, Moldova)

Cartonașe galbene: I. Jardan (42), V. Damașcan (87), Susic (87) / A. Pașcenco (46)