Retro Fotbal. În ce campionate străine jucau fotbaliștii moldoveni acum 10 ani

06 mai 2020 de Victor Daghi

În anul 2010 peste 50 de fotbaliști moldoveni erau legitimați la cluburi din străinătate. Sergiu Rogaciov juca la Dinamo Sankt Petersburg, Rusia, Viorel Frunză – Atyrau Kazahstan, Alexandru Suvorov – Cracovia Polonia, Denis Zmeu – FC Vaslui, România, Artur Ioniță – Aarau Elveția, Vitalie Bordian – Metalist Harkov, Ucraina, Vadim Boreț - Gabala Azerbaidjan, Petru Racu – Norrkoping Suedia…

În continuare vă propunem să ne reamintim cum au jucat fotbaliștii noștri în etapa din 1-2 mai 2010.

Campionatul Azerbaidjanului, etapa 30

Gabala – Baki 1-0

La oaspeți, Vadim Boreț a jucat tot meciul, Veaceslav Sofroni a fost schimbat în min. 81, iar Alexei Savinov a fost rezervă. La gazde, Anatol Ostap n-a fost inclus în lista de jucători pentru acest meci.

Standard - Mugan 0-2

La oaspeți, Vadim Crîcimar a fost schimbat în minutele de prelungiri. La gazde, Dan Pîslă și Andrei Chirșul n-au jucat.

Neftci – Khazar-Lenkoran 0-0

La oaspeți, Denis Calincov a intrat în teren în minutul 69.

Simurg – Turan 2-1

La gazde, Alexandru Golban a deschis scorul și a jucat tot meciul. La oaspeți, Valeriu Onilă a fost schimbat la pauză.

Campionatul Kazahstanului, etapa 8

Valeriu Andronic

Tobol – Lokomotiv Astana 0-1

La oaspeți, Valeriu Andronic a jucat tot meciul și a înscris golul victoriei, Denis Ilescu a jucat tot meciul, iar Igor Bugaev a fost schimbat în min. 89. La gazde, Andrei Corneencov n-a jucat.

Atyrau – Irtysh 0-3

La gazde, Viorel Frunză a intrat în teren în min. 79, iar Vasile Țuguțchi n-a jucat.

Taraz – Zhetysu 2-2

La gazde, Igor Soltanici a jucat tot meciul.

Campionatul Rusiei, etapa 8

Spartak Nalcik – Dinamo Moscova 1-0

La oaspeți, Alexandru Epureanu a jucat tot meciul și a fost avertizat.

Anji – Krylya Sovetov 0-0

La gazde, Nicolae Josan n-a jucat.

Sibir – FC Rostov 2-0

La oaspeți, Alexandru Gațcan a jucat tot meciul și a fost avertizat, iar Stanislav Ivanov a fost schimbat în min. 53.

CSKA – Tom 3-1

La oaspeți, Serghei Covalciuc a intrat în teren în min. 46.

Alania – Rubin – 1-1

Sergiu Dadu, la gazde și Ilie Cebanu, la oaspeți, n-au jucat.

Al doilea divizion, etapa 8

Mordovia – Krasnodar 1-2

La gazde, Iulian Erhan a jucat tot meciul. La oaspeți, Igor Picușciac n-a jucat.

Volgar-Gazprom – Dinamo Briansk 3-0

La gazde, Stepan Sicaci n-a jucat, fiind suspendat.

Saliut – Dinamo Sankt Peterburg 1-2

La oaspeți, Sergiu Rogaciov a fost schimbat în min. 68.

Kuban – Kamaz 0-1

La gazde, Igor Armaș și Victor Golovatenco au jucat tot meciul, iar Stanislav Namașco n-a jucat.

Rotor - Șinnik 1-0

La oaspeți, Valeriu Catînsus a fost rezervă.

Campionatul Ucrainei, etapa 28

Vitalie Bordian

Vorskla – Arsenal 1-5

La gazde, Alexandru Onică n-a jucat.

Cernomoreț - Metalist 0-2

La oaspeți, Vitalie Bordian a jucat tot meciul.

Ilichiovets – Obolon 1-0

La oaspeți, Victor Comlionoc n-a jucat.

Metalurg Zaporojie - Șahtior Donețk 0-2

La gazde, Vasile Carauș a jucat tot meciul, iar Igor Țîgîrlaș a fost schimbat la pauză.

Dinamo Kiev – Zakarpatie 2-0

La oaspeți, Vadim Bolohan a fost căpitanul echipei sale și a jucat tot meciul, iar Serghei Alexeev și Igor Andronic n-au jucat.

Campionatul Belarusului, etapa 7

Neman – Belșina 2-2

La gazde, Oleg Ichim a jucat tot meciul și a fost avertizat.

Partizan – Dinamo Brest 0-3

La oaspeți, Alexei Gonciarov a fost avertizat și a fost schimbat la pauză.

Campionatul României, etapa 30

Denis Zmeu

FC Vaslui – Ceahlăul 1-0

La oaspeți, Eugeniu Cebotaru a jucat tot meciul. La gazde, Denis Zmeu a fost schimbat în min. 71.

Campionatul Elveției, etapa 31

Luzern – Aarau 4-0

La oaspeți, Artur Ioniță n-a jucat.

Campionatul Letoniei, etapa 4

Ventspils – Blazma 1-0

La gazde, Alexandru Dedov a intrat în teren în min. 66 și a pasat decisiv la golul echipei sale.

Campionatul Poloniei, etapa 27

Belchatov – Cracovia 3-0

La oaspeți, Gheorghe Ovseannicov a jucat tot meciul, iar Alexandru Suvorov a fost schimbat la pauză.