Fotbal de Plajă (Naționale)

Fotbal pe plajă. Moldova a cedat în meciul cu Elveția

12 sep 2024 de Serghei Cipilencu

Naționala de fotbal pe plajă a Moldovei a fost învinsă de reprezentativa similară din Elveția în extra time, scor 4-6. Acesta a fost cel de al treilea meci pentru „tricolori” la turneul SuperFinala EBSL 2024 din Alghero, Italia. Pentru etapa sferturilor va avea loc o nouă tragere la sorți pe data de 12 septembrie începând cu ora 20:30, în care câștigătoarele grupelor, dar și echipa de pe locul doi cu cel mai bun punctaj din faza grupelor vor fi divizate în Urna 1, iar celelalte de pe locul doi din grupe, dar și cele mai bune două formații de pe locul 3 vor fi repartizate în Urna 2.

MOLDOVA - ELVEȚIA 4-6, în timpul regulamentar 4-4

Au marcat: Artiom Turta (15), Andrei Florea (25), Dumitru Ciobotaru (35), Dumitru Graur (36) / Dumitru Graur (autogol, 12), Noel Ott (27, 32), Jérôme Knöpfl (29), Glenn David Hodel (47, 28)

12 septembrie. Alghero, Italia

Arbitru: Moreno Francesco Longo (Italia)

Switzerland: Jérôme Knöpfl, Michael Rodrigues, Nicolas Stäuble, Silvano Kessler, Angelo Schirinzi, Patrick Rüttimann, Eliott Eliott, Glenn David Hodel, Noel Ott, Dejan Stankovic, Sandro Spacca, Tobias Steinemann

Antrenor: Angelo Schirinzi

Moldova: Alexei Capsamun, Alexandru Sîrghi, Dumitru Graur, Andrei Florea, Dumitru Ciobotaru, Artiom Turta, Ion Canciuc, Petru Popescu, Toader Vieru, Anatolie Lepodatu, Nicolae Garanovschi

4Franța 300310 - 160

Clasamentul grupelor va fi format în urma punctelor acumulate în această etapă. Astfel, pentru victorie în timpul regulamentar - 3 puncte, victorie în prelungiri - 2 puncte, victorie la lovituri de departajare - 1 punct, înfrângere- - 0 puncte.

Dacă echipele sunt la egalitate de puncte, se iau în calcul rezultate directe, golaverajul, numărul de goluri marcate și, dacă e necesar, cartonașele primite.