Masculin (Naționale)

Naționala. Ion Nicolaescu, 2 goluri în 14 minute, în Olanda

31 aug 2024 de Sandu Grecu

Cel mai bun fotbalist moldovean al anului trecut, Ion Nicolaescu a reușit o dublă în etapa a 4-a a campionatului Olandei. Atacantul moldovean a intrat pe teren în minutul 66 și a înscris golurile 3 și 4 ale echipei sale, Heerenveen în doar 14 minute (70 și 84), contra formației NAC Breda, scor 4-0. Acestea sunt primele goluri marcate de internaționalul nostru în  Eredivisie din acest sezon. Nicolaescu a fost convocat de selecționerul Serghei Cleșcenco pentru meciurile din septembrie ale echipei naționale, contra Maltei (7 septembrie) și San Marino (10 septembrie), ambele la Chișinău.

Heerenveen ocupă locul 11 din 18 formații în campionatul Țărilor de Jos, cu 4 de puncte după 3 meciuri.

Ion Nicolaescu a semnat un contract pe 3 ani cu echipa SC Heerenveen în vara anului 2023.

Pentru naționala Moldovei, Nicolaescu evoluează din anul 2018, iar de atunci a disputat 45 de meciuri și a marcat 15 goluri, fiind golgheterul all-time al tricolorilor. Nicolaescu a devenit anul trecut primul fotbalist moldovean din istorie, care a marcat cele mai multe goluri într-o grupă preliminară, 4. El a fost desemnat ”Fotbalistul anului 2023” în Moldova.