Masculin (Competiții)

Petru Neagu, primul gol în România

28 iul 2024 de Svetlana Tataru

Atacantul moldovean Petru Neagu a reușit să înscrie primul său gol pentru Dinamo București, unul dintre cele mai titrate cluburi de fotbal din România.

În meciul din Superliga României împotriva celor de la Sepsi, Neagu a intrat pe teren în minutul 72. După doar două minute, el a egalat pentru Dinamo, partida încheindu-se cu scorul de 1-1. Atacantul de 24 de ani a fost cel mai bine notat jucător al echipei sale.

Amintim că fostul internațional moldovean de tineret, Petru Neagu a semnat cu Dinamo București în ianuarie 2024.

Format la Academia de juniori a italienilor de la Torino, Petru Neagu a evoluat în prima ligă a campionatului din Moldova, la Zimbru Chișinău (72 meciuri / 5 goluri / 11 pase decisive) și în ultimii doi ani pentru FC Bălți (45 meciuri / 8 goluri / 11 pase decisive).