UEFA Euro 2020 Preliminarii
Franța
KICKOFF
Moldova
, Paris, Stade de France
UEFA Euro 2020 Preliminarii
Moldova
KICKOFF
Islanda
, Chișinău, stadionul Zimbru
UEFA Euro 2020 Preliminarii
Moldova 0 - 4 Albania
, Chișinău, stadionul Zimbru
UEFA Euro 2020 Preliminarii
Andorra 1 - 0 Moldova
, Andorra la Vella
UEFA Euro 2020 Preliminarii
Moldova 0 - 4 Turcia
, Chișinău, stadionul Zimbru
Echipa Națională

Nr.

Data

Categorie

Localitate

Antrenor

Meci

Scor

             
             
             
             
232. 11.06.2019 Prel.CE-2020 Elbasan Alexandru Spiridon Albania - Moldova 2-0
231. 08.06.2019 Prel.CE-2020 Chișinău Alexandru Spiridon Moldova - Andorra 1-0
230. 25.03.2019 Prel.CE-2020 Eskișehir Alexandru Spiridon Turcia - Moldova 4-0
229. 22.03.2019 Prel.CE-2020 Chișinău Alexandru Spiridon Moldova - Franța 1-4
228. 21.02.2019 amical Antalya Alexandru Spiridon Kazahstan - Moldova 1-0

 

CE 2020
 Loc Echipă Meciuri V E Î Golaveraj Puncte
1 TURCIA 8 6 1 1 16-3 19
2 FRANȚA 8 6 1 1 21-5 19
3 ISLANDA 8 5 0 3 12-10 15
4 ALBANIA 8 4 0 4 14-10 12
5 ANDORRA 8 1 0 7 1-16 3
6 MOLDOVA 8 1 0 7 2-22 3
PROGRAMUL MECIURILOR
22.03.2019 21.45 Shkoder Albania – Turcia 0-2
  21.45 Andorra la Vella Andorra – Islanda 0-2
  21.45 Chișinău Moldova – Franța 1-4
25.03.2019 19.00 Eskișehir Turcia – Moldova 4-0
  21.45 Andorra la Vella Andorra – Albania 0-3
  21.45 Paris Franța – Islanda 4-0
08.06.2019 16.00 Reykjavik Islanda – Albania 1-0
  19.00 Chișinău Moldova – Andorra 1-0
  21.45 Konya Turcia – Franța 2-0
11.06.2019 21.45 Elbasan Albania – Moldova 2-0
  21.45 Andorra la Vella Andorra – Franța 0-4
  21.45 Reykjavik Islanda – Turcia 2-1
07.09.2019 19.00 Reykjavik Islanda – Moldova 3-0
  21.45 Paris Franța – Albania 4-1
  21.45 Istanbul Turcia – Andorra 1-0
10.09.2019 21.45 Elbasan Albania – Islanda 4-2
  21.45 Paris Franța – Andorra 3-0
  21.45 Chișinău Moldova – Turcia 0-4
11.10.2019 21.45 Andorra la Vella Andorra – Moldova 1-0
  21.45 Reykjavik Islanda – Franța 0-1
  21.45 Istanbul Turcia – Albania 1-0
14.10.2019 21.45 Paris Franța – Turcia 1-1
  21.45 Reykjavik Islanda – Andorra 2-0
  21.45 Chișinău Moldova – Albania 0-4
14.11.2019 19.00   Turcia – Islanda  
  21.45   Albania – Andorra  
  21.45   Franța – Moldova  
17.11.2019 21.45   Albania – Franța  
  21.45   Andorra – Turcia  
  21.45   Moldova – Islanda  

 

Squad Photo

 

 

Goalkeeper
Player Photo

Alexei KOȘELEV

Date of Birth
1993-11-19
Club
Fortuna (Olanda)
Player Photo

Stanislav NAMAȘCO

Date of Birth
1986-11-10
Club
Zeta (Muntenegru)
Player Photo

Dumitru CELEADNIC

Date of Birth
1992-04-23
Club
Sheriff Tiraspol
Defender
Player Photo

Alexandru EPUREANU

Date of Birth
1986-09-27
Club
Istanbul BB (Turcia)
Player Photo

Veaceslav POSMAC

Date of Birth
1990-11-07
Club
Sheriff Tiraspol
Player Photo

Oleg REABCIUK

Date of Birth
1998-01-16
Club
Porto (Portugalia)
Player Photo

Igor ARMAȘ

Date of Birth
1987-07-14
Club
FC Voluntari (România)
Player Photo

Ion JARDAN

Date of Birth
1990-01-10
Club
Petrocub-Hîncești
Player Photo

Dinu GRAUR

Date of Birth
1994-12-27
Club
Astra (România)
Player Photo

Ștefan EFROS

Date of Birth
1990-05-08
Club
Speranța Nisporeni
Midfielder
Player Photo

Artur IONIȚA

Date of Birth
1990-08-17
Club
Cagliari (Italia)
Player Photo

Cătălin CARP

Date of Birth
1993-10-20
Club
Ufa (Rusia)
Player Photo

Eugeniu CEBOTARU

Date of Birth
1984-10-16
Club
Academica (România)
Player Photo

Alexandru ANTONIUC

Date of Birth
1989-05-23
Club
Milsami Orhei
Player Photo

Eugeniu COCIUC

Date of Birth
1993-05-11
Club
Sabail (Azerbaidjan)
Player Photo

Gheorghe ANTON

Date of Birth
1993-01-27
Club
Sheriff Tiraspol
Player Photo

Evgheni OANCEA

Date of Birth
1996-01-05
Player Photo

Alexandru SUVOROV

Date of Birth
1987-02-02
Club
Sfîntul Gheorghe
Forward
Player Photo

Radu GÎNSARI

Date of Birth
1991-12-10
Club
Krylya Sovetov (Rusia)
Player Photo

Vladimir AMBROS

Date of Birth
1993-12-30
Club
Petrocub-Hîncești
Player Photo

Vitalie DAMAȘCAN

Date of Birth
1999-01-24
Club
Fortuna (Olanda)

Head Coach

Antrenor principal

Coach Photo

Semen Altman

Coach Detail

S-a născut pe 21 aprilie 1946

Cariera de jucător: Kolhoznik Rovno (1965), Volyn Lutsk (1965-1966), Chernomorets Odesa (1966-1972), Zvezda Tiraspol (1973-1975), Lokomotiv Herson (1974)

Cariera de antrenor: Chernomorets Odesa (1982-1988, 1991-1994, 2003-2007), Dinamo Moscova (1990-1991), Zimbru Chișinău (1997-1999), Metalurg Donețk (1999-2002), Ilychevts Mariupol (2007), Luch-Energiya Vladivostok (2008), Tavriya Simferopol (2011-2012), Selecționata Ucrainei (2003-2006, 2010-2011, antrenor secund), selecționata olimpică a Coreii de Sud (1994-1996, antrenor secund)

Palmares: medaliat cu bronz al campionatului URSS (1990), dublu campion al Moldovei (1998, 1999), deținător al Cupei Moldovei (1998), medaliat cu bronz al campionatului Ucrainei (2001, 2006)

Din 8 aprilie 2019 este angajat al FMF în calitate de Director al Selecționatelor Naționale.

Din 19 iulie 2019 îndeplinește interimatul funcției de antrenor principal al selecționatei naționale a Moldovei

Coaching Staff
Staff Photo
Staff Name
Oleksandr SKRYPNYK
Staff Title/Position
Antrenor secund
Staff Photo
Staff Name
Gennadii ALTMAN
Staff Title/Position
Antrenor de portari
Staff Photo
Staff Name
Volodymyr TSYTKIN
Staff Title/Position
Antrenor-analist
Staff Photo
Staff Name
Oleksandr BOYKO
Staff Title/Position
Medic
Staff Photo
Staff Name
Nicolae ARSENII
Staff Title/Position
Medic
Staff Photo
Staff Name
Nicolae MOGA
Staff Title/Position
Masor
Staff Photo
Staff Name
Petru CARAMAN
Staff Title/Position
Masor
Staff Photo
Staff Name
Ilie CEBANU
Staff Title/Position
Team manager
Staff Photo
Staff Name
Valeriu USATIUC
Staff Title/Position
Manager