Clasament
Loc Echipă Meci Victorii Egalități Înfrângeri Golaveraj Puncte
1. Sheriff 21 18 1 2 50-6 55
2. Sfîntul Gheorghe 21 13 4 4 30-22 43
3. Petrocub-Hînceşti 21 11 5 5 26-15 38
4. Milsami 21 8 7 6 22-18 31
5. Speranța 21 7 5 9 24-31 26
6. Dinamo-Auto 21 7 4 10 26-33 25
7. Zimbru 21 3 5 13 13-32 14
8. Codru 21 0 3 18 8-43 3
PROGRAMUL MECIURILOR
Nr. Data Echipe Scor Teren Ora
TUR
Etapa I
1 16.03.2019 video FC Sheriff - CSF Speranța 1-0 Tiraspol, CS Sheriff, Arena Mică 17:00
2 16.03.2019 video FC Zimbru - Petrocub-Hîncești 0-1 Chișinău, st.Zimbru, t.s 15:00
3 17.03.2019 video FC Dinamo-Auto - FC Codru 3-0 Ternovca, st.Dinamo-Auto, t.s 13:00
4 17.03.2019 video FC Milsami - FC Sfîntul Gheorghe 0-3 Chișinău, st.Zimbru, t.s 14:30
22.03.2019 Moldova - Franța "A"
25.03.2019 Turcia - Moldova "A"
26.03.2019 Bosnia-Herțegovina - Moldova U21
Etapa II
5 29.03.2019 video CSF Speranța - FC Sfîntul Gheorghe 2-2 Orhei, CSR 15:00
6 30.03.2019 video FC Codru - FC Milsami 0-3 Chișinău, st.Zimbru, t.s 15:30
7 30.03.2019 video Petrocub-Hîncești - Dinamo-Auto 0-1 Hîncești, st. orășenesc 18:00
8 29.03.2019 video FC Sheriff - FC Zimbru 3-0 Tiraspol, CS Sheriff, Arena Mică 17:00
Etapa III
9 02.04.2019 video FC Zimbru - CSF Speranța 0-2 Chișinău, st.Zimbru 19:00
10 03.04.2019 video Dinamo-Auto - FC Sheriff 0-4 Ternovca, st. Dinamo-Auto 14:00
11 03.04.2019 video FC Milsami - FC Petrocub-Hîncești 2-0 Orhei, CSR 16:00
12 02.04.2019 video FC Sfîntul Gheorghe - FC Codru 2-0 Orhei, CSR 15:00
Etapa IV
13 06.04.2019 video CSF Speranța - FC Codru 2-1 Orhei, CSR 19:00
14 07.04.2019 video Petrocub-Hîncești - Sf. Gheorghe 2-2 Hîncești, st. orășenesc 19:00
15 07.04.2019 video FC Sheriff - FC Milsami 0-1 Tiraspol, CS Sheriff 17:00
16 06.04.2019 video FC Zimbru - FC Dinamo-Auto 1-1 Chișinău, st.Zimbru 17:00
Etapa V
17 13.04.2019 video FC Dinamo-Auto - CSF Speranța 0-3 Ternovca, st. Dinamo-Auto 15:00
18 12.04.2019 video FC Milsami - FC Zimbru 3-0 Orhei, CSR 16:00
19 12.04.2019 video FC Sfîntul Gheorghe - FC Sheriff 0-3 Suruceni, st.sătesc 14:00
20 13.04.2019 video FC Petrocub-Hîncești - FC Codru 1-1 Hîncești, st. orășenesc 19:00
16-17.04.2019 Cupa R. Moldova-Orange 1/2 tur
Etapa VI
21 21.04.2019 video CSF Speranța - FC Petrocub-Hîncești 1-1 Orhei, CSR 17:00
22 20.04.2019 video FC Sheriff - FC Codru 2-1 Tiraspol, CS Sheriff 18:00
23 21.04.2019 video FC Zimbru - FC Sfîntul Gheorghe 1-2 Chișinău, st.Zimbru, ter.2 natural 15:00
24 20.04.2019 video FC Dinamo-Auto - FC Milsami 0-0 Ternovca, st. Dinamo-Auto 14:00
Etapa VII
25 26.04.2019 video FC Codru - FC Zimbru 0-3 Chișinău, Zimbru-2, t.natural 16:30
26 26.04.2019 video FC Petrocub-Hîncești - FC Sheriff 1-0 Hîncești, st. orășenesc 18:30
27 27.04.2019 video FC Sfîntul Gheorghe - Dinamo-Auto 3-1 Suruceni, st. sătesc 17:00
28 27.04.2019 video FC Milsami - CSF Speranța 1-1 Orhei, CSR 19:00
RETUR
Etapa VIII
29 03.05.2019 video CSF Speranța - FC Sheriff 0-4 Orhei, CSR 19:00
30 03.05.2019 video FC Sfîntul Gheorghe - FC Milsami 1-1 Suruceni, st. sătesc 17:00
31 04.05.2019 video FC Petrocub-Hîncești - FC Zimbru 1-0 Hîncești, st. orășenesc 19:00
32 04.05.2019 video FC Codru - FC Dinamo-Auto 2-5 Chișinău, Zimbru-2, t.natural 17:00
07-08.05.2019 Cupa R.Moldova-Orange 1/2 retur
Etapa IX
33 11.05.2019 video FC Milsami - FC Codru 0-0 Orhei, CSR 19:00
34 11.05.2019 video FC Dinamo-Auto -  Petrocub-Hîncești 0-1 Ternovca, st. Dinamo-Auto 17:00
35 12.05.2019 video Sf.Gheorghe - Speranța 0-0 Suruceni, st. sătesc 17:00
36 12.05.2019 video FC Zimbru - FC Sheriff 0-4 Chișinău, st.Zimbru 18:00
Etapa X
37 19.05.2019 video CSF Speranța - FC Zimbru 1-0 Orhei, CSR 17:00
38 18.05.2019 video FC Sheriff - FC Dinamo-Auto 3-0 Tiraspol, CS Sheriff 19:00
39 19.05.2019 video FC Petrocub-Hîncești - FC Milsami 1-1 Hîncești, st. orășenesc 19:00
40 18.05.2019 video FC Codru - FC Sfîntul Gheorghe 1-2 Chișinău, Zimbru-2, t.natural 17:00
22.05.2019  Finala Cupei R. Moldova-Orange
Etapa XI
41 25.05.2019 video FC Codru - CSF Speranța 1-3 Chișinău, Zimbru-2, t.natural 17:00
42 26.05.2019 video Sf.Gheorghe - Petrocub-Hîncești 1-0 Suruceni, st. sătesc 17:00
43 26.05.2019 video FC Milsami - FC Sheriff 1-2 Orhei, CSR 19:00
44 25.05.2019 video FC Dinamo-Auto - FC Zimbru 0-0 Ternovca, st. Dinamo-Auto 15:00
Etapa XII
45 30.05.2019 video CSF Speranța-FC Dinamo-Auto 0-1 Orhei, CSR 19:00
46 30.05.2019 video FC Codru - FC Petrocub-Hîncești 0-1 Chișinău, Zimbru-2, t.natural 17:00
47 31.05.2019 video FC Zimbru-FC Milsami 0-1 Chișinău, st.Zimbru 17:00
48 31.05.2019 video FC Sheriff-FC Sfîntul Gheorghe 5-0 Tiraspol, CS Sheriff 19:00
08.06.2019  Moldova - Andora "A"  
11.06.2019  Albania - Moldova "A"
11.06.2019  Armenia - Moldova U-21 meci amical
Etapa XIII
49 15.06.2019 video FC Petrocub-Hîncești - CSF Speranța 4-1 Hîncești, st. orășenesc 20:00
50 15.06.2019 video FC Codru - FC Sheriff 0-2 Chișinău, Zimbru-2, t.natural 18:00
51 16.06.2019 video FC Sfîntul Gheorghe - FC Zimbru 2-0 Suruceni, st. sătesc 18:00
52 16.06.2019 video FC Milsami - FC Dinamo-Auto 3-1 Orhei, CSR 20:00
Etapa XIV
53 21.06.2019 video CSF Speranța - FC Milsami 0-1 Chișinău, Zimbru-2, t.natural 18:00
54 21.06.2019 video FC Sheriff - FC Petrocub-Hîncești 2-0 Tiraspol, CS Sheriff 20:00
55 22.06.2019 video FC Dinamo-Auto -  Sf.Gheorghe 3-0 Ternovca, st. Dinamo-Auto 18:00
56 22.06.2019 video FC Zimbru - FC Codru 1-1 Chișinău, Zimbru-2, t.natural 18:00
25-26.06.2019  Cupa R.Moldova-Orange 1/8 Tur
TUR
Etapa XV
57 29.06.2019 video FC Sheriff - CSF Speranța 3-0 Tiraspol, CS Sheriff 20:00
58 29.06.2019 video FC Dinamo-Auto - FC Codru 4-0 Ternovca, st. Dinamo-Auto 18:00
59 30.06.2019 video FC Zimbru - FC Petrocub-Hîncești 0-2 Chișinău, st.Zimbru 20:00
60 30.06.2019 video FC Milsami - FC Sfîntul Gheorghe 0-2 Orhei, CSR 18:00
05-06-07.07.2019 Cupa R. Moldova-Orange 1/8 retur
Etapa XVI
61 03.08.2019 video FC Codru - FC Milsami 0-2 Chișinău, Zimbru-2, t.natural 18:00
62 04.08.2019 video FC Sheriff - FC Zimbru 3-0 Tiraspol, CS Sheriff 20:00
63 04.08.2019 vide Speranța - FC Sfîntul Gheorghe 1-2 Orhei, CSR 18:00
64 03.08.2019 video Petrocub-Hîncești - Dinamo-Auto 3-0 Hîncești, st. orășenesc 20:00
Etapa XVII
65 11.08.2019 video FC Dinamo-Auto - FC Sheriff 0-3 Ternovca, st. Dinamo-Auto 18:00
66 10.08.2019 video FC Sfîntul Gheorghe - FC Codru 1-0 Suruceni, st. sătesc 18:00
67 11.08.2019 video FC Zimbru - CSF Speranța 2-1 Chișinău, st.Zimbru 20:00
68 10.08.2019 video FC Milsami - FC Petrocub-Hîncești 0-3 Orhei, CSR 20:00
Etapa XVIII
69 18.08.2019 video FC Sheriff - FC Milsami 2-1 Tiraspol, CS Sheriff 20:00
70 17.08.2019 video FC Zimbru - FC Dinamo-Auto 2-2 Chișinău, st.Zimbru 20:00
71 17.08.2019 video CSF Speranța - FC Codru 1-0 Orhei, CSR 18:00
72 18.08.2019 video Petrocub-Hîncești - Sfîntul Gheorghe 0-2 Hîncești, st. orășenesc 19:00
Etapa XIX
73 24.08.2019 video FC Milsami - FC Zimbru 1-1 Orhei, CSR 18:00
74 24.08.2019 video FC Sheriff - FC Sfîntul Gheorghe 2-1 Tiraspol, CS Sheriff, Arena Mică 20:00
75 25.08.2019 video FC Dinamo-Auto - CSF Speranța 3-4 Ternovca, st. Dinamo-Auto 18:00
76 25.08.2019 video FC Codru - FC Petrocub-Hîncești 0-1 Chișinău, Zimbru-2, t.natural 18:00
Etapa XX
77 31.08.2019 video FC Sheriff - FC Codru 2-0 Tiraspol, CS Sheriff 20:00
78 31.08.2019 video FC Dinamo-Auto - FC Milsami 1-0 Ternovca, st. Dinamo-Auto 17:00
79 01.09.2019 video CSF Speranța - FC Petrocub-Hîncești 1-3 Orhei, CSR 19:00
80 01.09.2019 video FC Zimbru - FC Sfîntul Gheorghe   0-1 Chișinău, st.Zimbru-2, t.natural 16:00
06.09.2019 Italia - Moldova U21 amical 
07.09.2019 Islanda - Moldova "A" 
10.09.2019 Moldova - Turcia "A"
Etapa XXI
81 14.09.2019 video FC Codru-FC Zimbru 0-2 Chișinău, Zimbru-2, t.natural 16:00
82 14.09.2019 video FC Petrocub-Hîncești - FC Sheriff 0-0 Hîncești, st. orășenesc 19:00
83 15.09.2019 video FC Milsami - CSF Speranța 0-0 Orhei, CSR 19:00
84 15.09.2019 video Sf.Gheorghe - FC Dinamo-Auto 1-0 Suruceni, st. sătesc 16:00
RETUR
Etapa XXII
85 20.09.2019 FC Petrocub-Hîncești-FC Zimbru   Hîncești, st. orășenesc 19:00
86 20.09.2019 FC Sfîntul Gheorghe-FC Milsami   Suruceni, st. sătesc 16:00
87 21.09.2019 CSF Speranța-FC Sheriff   Orhei, CSR 19:00
88 21.09.2019 FC Codru-FC Dinamo-Auto   Chișinău, Zimbru-2, t.natural 16:00
24-25.09.2019  Cupa R.Moldova-Orange 1/4 Tur
Etapa XXIII
89 28.09.2019 FC Dinamo-Auto - FC Petrocub-Hîncești   Ternovca, st. Dinamo-Auto 15:00
90 28.09.2019 FC Zimbru - FC Sheriff   Chișinău, st.Zimbru 15:00
91 29.09.2019 FC Sfîntul Gheorghe - CSF Speranța   Suruceni, st. sătesc 15:00
92 29.09.2019 FC Milsami - FC Codru   Orhei, CSR 19:00
Etapa XXIV
93 05.10.2019 FC Sheriff - FC Dinamo-Auto   Tiraspol, CS Sheriff 17:30
94 05.10.2019 FC Petrocub-Hîncești - FC Milsami   Hîncești, st. orășenesc 19:30
95 06.10.2019 CSF Speranța - FC Zimbru   Orhei, CSR 18:00
96 06.10.2019 FC Codru - FC Sfîntul Gheorghe   Chișinău, Zimbru-2, t.natural 15:00
11.10.2019 Andorra - Moldova "A"    
11.10.2019 Moldova - Țara Galilor U-21         
14.10.2019 Moldova - Albania "A"
15.10.2019 Belgia - Moldova U-21    
Etapa XXV
97 19.10.2019 FC Milsami - FC Sheriff   Orhei, CSR 18:00
98 19.10.2019 FC Dinamo-Auto - FC Zimbru   Ternovca, st. Dinamo-Auto 14:00
99 20.10.2019 FC Codru - CSF Speranța   Chișinău, Zimbru-2, t.natural 13:00
100 20.10.2019 Sf. Gheorghe - Petrocub-Hîncești   Suruceni, st. sătesc 14:00
Etapa XXVI
101 25.10.2019 CSF Speranța - FC Dinamo-Auto   Orhei, CSR 15:00
102 25.10.2019 FC Petrocub-Hîncești - FC Codru   Hîncești, st. orășenesc 18:00
103 26.10.2019 FC Sfîntul Gheorghe - FC Sheriff   Suruceni, st. sătesc 15:00
104 26.10.2019 FC Zimbru - FC Milsami    Chișinău, st.Zimbru 18:00
29-30.10.2019 Cupa R.Moldova-Orange 1/4 retur
Etapa XXVII
105 02.11.2019 FC Petrocub-Hîncești - CSF Speranța   Hîncești, st. orășenesc 13:00
106 02.11.2019 FC Codru - FC Sheriff   Chișinău, Zimbru-2, t.natural 13:00
107 02.11.2019 FC Sfîntul Gheorghe - FC Zimbru   Suruceni, st. sătesc 13:00
108 02.11.2019 FC Milsami - FC Dinamo-Auto   Orhei, CSR 13:00
Etapa XXVIII
109 09.11.2019 CSF Speranța - FC Milsami   Orhei, CSR 13:00
110 09.11.2019 FC Dinamo-Auto - FC Sfîntul Gheorghe   Ternovca, st. Dinamo-Auto 13:00
111 09.11.2019 FC Zimbru - FC Codru   Chișinău, st.Zimbru 13:00
112 09.11.2019 FC Sheriff - FC Petrocub-Hîncești   Tiraspol, CS Sheriff 13:00
14.11.2019 Franta-Moldova "A" 
17.11.2019 Moldova - Islanda "A"
16-22.11.2019 Meci de baraj
23.11.2019  Meci suplimentar pentru stabilirea titlului de campion

 

Arhiva Diviziei Naționale
Loc Echipa M V E Î Golaveraj Puncte
1. Constructorul-93 Chişinău 30 26 3 1 82-10 81
2. Zimbru Chişinău 30 22 4 4 112-71 70
3. Tiligul Tiraspol 30 20 8 2 73-12 68
4. Nistru Otaci 30 19 6 5 58-21 63
5. Olimpia Bălţi 30 18 6 6 75-34 60
6. Speranţa Nisporeni 30 11 9 10 34-36 42
7. Dinamo Bender 30 12 5 13 42-45 41
8. Locomotiva Basarabeasca 30 12 5 13 44-58 41
9. Unisport Chişinău 30 12 5 13 40-44 41
10. Codru Călăraşi 30 12 4 14 43-48 40
11. Agro Chişinău 30 11 3 16 53-47 36
12. CSA Victoria Cahul 30 7 8 15 33-61 29
13. MHM-93 Chişinău 30 6 7 17 32-53 25
14. Ciuhur Ocniţa 30 6 6 18 20-97 24
15. Spumante Cricova 30 3 4 23 21-44 13
16. Attila Ungheni 30 1 1 28 10-141 4
Golgheter: Serghei Rogaciov (Constructorul-93 / Olimpia) – 35 goluri
Au retrogradat: Attila, Spumante, Ciuhur, MHM-93, Codru (ultima formaţie – în urma disputării meciurilor de baraj) 
Notă. Biroul FMF a luat decizia ca, indiferent de locul ocupat, echipa CSA Victoria, care a nimerit într-un accident rutier, să-şi păstreze locul în Divizia Naţională. Spumante a fost exclusă din campionat pentru două neprezentări la meciuri după etapa 21 şi în următoarele partide i-au fost acordate înfrângeri tehnice.
Au promovat: Sindicat Moldova-Gaz Chişinău, Roma Bălţi, Stimold-MIF Chişinău (ultima formaţie – în urma disputării meciurilor de baraj)