Selecționate

U-17 / Memorialul „Costin Laurean”

News Details
Text

Selecționata de juniori mici a Moldovei a suferit înfrângeri, ambele scor 0-1, în primele meciuri din cadrul Memorialului „Costin Laurean”, care se desfășoară în perioada 27-29 mai la Târgu Mureș, România.

Moldova – Selecționata Cluj 0-1
Moldova: 
Sebastian Agachi, Ioan-Călin Revenco, Daniel Dumbrăvanu, Andrei Bostan, Eduard Ciornîi, Valentin Țigănescu, Tudor Iapără (Vlad Sobranevschi, 48), Constantin Brânza (Alexandru Graur, 56), Maxim Calincov (Adrian-Ilie Popa, 36), Vasile Stefu (Nichita Murovanîi, 36), Maxim Bairamov (Dan Znagovanu, 56)
Antrenor: Alexandru Guzun

Moldova - Excelența Târgu Mureș 0-1
Moldova: Cristian Apostolachi, Ioan-Călin Revenco (Ion Dascăl, 65), Daniel Dumbrăvanu, Andrei Bostan, Eduard Ciornîi, Valentin Țigănescu (Adrian-Ilie Popa,54), Tudor Iapără (Alexandru Graur, 67), Constantin Brânza, Vasile Stefu (Nichita Murovanîi, 67), Maxim Bairamov (Dan Znagovanu, 67), Vlad Sobranevschi (Maxim Calincov, 65)
Antrenor: Alexandru Guzun

La competiție participă 8 echipe, care au fost repartizate în două grupe:
Grupa A: România, Excelența Timișoara (România), ASA Târgu Mureș (România), Videoton U-17 (Ungaria)
Grupa B: MOLDOVA, Excelența Târgu Mureș (România), Videoton U-16 (Ungaria), Selecționata Cluj (România)

Programul meciurilor:
27 mai: MOLDOVA - Selecționata Cluj 0-1, Excelența Târgu Mureș - Videoton U-16, MOLDOVA - Excelența Târgu Mureș 0-1, Selecționata Cluj - Videoton U-16
28 mai: Videoton U-16 – MOLDOVA (10-00), Excelența Târgu Mureș - Selecționata Cluj (11-30)

Meciurile finale sunt programate pentru 29 mai.


Pentru acest turneu, antrenorul selecţionatei, Alexandru Guzun, a convocat următorii jucători:

Portari: Cristian Apostolachi (Sheriff Tiraspol), Sebastian Agachi (Academia de fotbal Gheorghe Hagi, România), Maxim Railean (CSCT Buiucani-Dacia Chișinău)

Fundași: Ioan-Călin Revenco, Andrei Bostan, Adrian-Ilie Popa (toți, CSCT Buiucani-Dacia Chișinău), Daniel Dumbrăvanu, Ion Dascăl (ambii, Zaria Bălți), Eduard Ciornîi (Petrocub-Hîncești)

Mijlocași: Lucian Anghel, Tudor Iapără, Alexandru Graur (toți, Zimbru Chișinău), Valentin Țigănescu, Maxim Bairamov, Dan Znagovanu (toți, CSCT Buiucani-Dacia Chișinău), Constantin Brânză (AS Pro Piacenza 1919, Italia)

Atacanți: Vasile Stefu (Cahul-2005-LS), Nichita Murovanîi (Zimbru Chișinău), Maxim Calincov (Spicul Chișcăreni)