Selecționate

NU EXISTĂ DECÂT O REPLICĂ LA ÎNFRÂNGERE ŞI ACEASTA ESTE VICTORIA

News Details
Text

Luni, cu Victor Daghi

Titlul de mai sus nu este decât un citat al cunoscutului om politic britanic Winston Churchill. Mi-am amintit de el după ce Naționala de futsal a Moldovei a suferit două înfrângeri la Yerevan în meciurile amicale cu Armenia. Să recunoaștem, echipa noastră fără cei mai buni jucători arată altfel. Cristian Obadă, Andrian Lașcu, Sergiu Tacot și Constantin Burdujel sunt cei mai buni futsaliști moldoveni ai momentului și lipsa lor de la Yerevan a contat enorm în economia “dublei” cu reprezentativa caucaziană. 

În schimb, selecționerul Vladimir Vusatîi a avut posibilitate să-i vadă la treabă pe alți jucători, mai tineri. Și acum antrenorul nostru are tot timpul să analizeze jocul fiecărui futsalist în parte. Cine merită să fie convocat în continuare la Națională, iar cine va avea doar un loc în tribune la următoarele meciuri ale echipei de futsal, vom afla curând. Deja pe 30 ianuarie Moldova va întâlni Israelul în primul meci din cadrul grupei H de calificare pentru EURO 2022.

Moldova este favorita turneului de calificare, meciurile căruia sunt programate la complexul sportiv “Futsal Arena FMF” din Ciorescu. Și asta o spun nu eu, ci clasamentul Mondial. Aici, echipa noastră este clasată pe locul 52, Anglia e pe 54, iar Israelul – pe 83.

Naționala noastră de futsal are cele mai mari succese în competițiile internaționale dintre toate selecționatele noastre la diferite genuri de fotbal. Iată ce victorii a obținut trupa lui Vladimir Vusatîi în ultimii cinci ani: 5-1 și 3-2 cu Bulgaria, 5-3 cu Letonia și Olanda, 8-4 cu Țara Galilor, 13-3 cu Irlanda de Nord și 2-1 cu Finlanda (toate, în anul 2019), 8-3 și 5-3 cu Bulgaria, 1-0 cu Letonia (anul 2018), 5-2 și 3-1 cu Turcia, 6-1 cu Țara Galilor, 4-0 cu Grecia, 6-0 cu San Marino (anul 2017), 5-1 și 3-1 cu Cipru, 3-0 cu Bulgaria (anul 2016), 3-1 și 6-3 cu Bulgaria, 4-2 cu Albania, 7-0 cu San Marino, 7-0 cu Andorra și 12-2 cu Gibraltar (anul 2015).

Programul actualizat al meciurilor din grupa H:
30 ianuarie 2020, ora 18:30     MOLDOVA – Israel
31 ianuarie 2020, ora 18:30     Anglia – Israel
1 februarie 2020, ora 20:00     MOLDOVA – Anglia

Câștigătoarele grupelor se vor califica direct în faza următoare a competiției. În timp ce echipele clasate pe locul doi și cinci cele mai bune formații de pe poziția a treia vor juca meciuri de baraj. La turneul final al EURO 2022 la futsal, care va avea loc în perioada 19 ianuarie – 6 februarie 2022 în Olanda, se vor califica 16 echipe.

Image