Selecționate

Memorialul "Valentin Granatkin"

News Details
Text

Selecţionata de juniori U-19 a Moldovei a debutat cu remiză, scor 2-2, în meciul cu Estonia din cadrul Memorialului “Valentin Granatkin”, care are loc la Sankt-Petersburg, Rusia. Ambele goluri ale echipei noastre au fost marcate de Victor Stână în prima repriză.

Estonia – Moldova 2-2 
Marcatori: Vadim Mikhailov (24), Jako Kanter (58) - Victor Stână (4, 33-pen.) 
Moldova: Lucian Cebotari, Sandu Mateescu, Maxim Pleşca (Cristian Dros, 58), Cristian Ursu (Alexandr Belousov, 46), Ivan Voropai, Ion Ibrian (Vitalie Damaşcan, 70), Maxim Cojocaru (Anatolie Dragomir, 83), Victor Stână (Vlad Slivca, 83), Artur Focşa, Iaser Ţurcan, Vadim Gulceac
Antrenor: Veaceslav Rusnac

Programul şi rezultatele meciurilor grupei B:
3 ianuarie: Estonia – Moldova 2-2, Kazahstan - Rusia 0-5
4 ianuarie: Finlanda – Moldova (15-30)
5 ianuarie: Rusia - Estonia (15-30)
6 ianuarie: Finlanda - Kazahstan (11-00)
7 ianuarie: Estonia - Finlanda (11-00), Rusia – Moldova (15-30)
8 ianuarie: Kazahstan - Estonia (11-00)
9 ianuarie: Moldova - Kazahstan (11-00)


Pentru participarea la aceasta competiție antrenorul Veaceslav Rusnac a convocat următorii jucători:

Portari: Lucian Cebotari (Zaria Bălți), Oleg Dînga (CSCT Buiucani-Dacia Chișinău)

Fundași: Cristian Dros (Zaria Bălți), Cristian Nagornîi, Artur Focșa, Cristian Ursu (toți, Zimbru Chișinău), Maxim Cojocaru, Sandu Mateescu (ambii, CSCT Buiucani-Dacia Chișinău), Ivan Voropai (Sheriff Tiraspol)

Mijlocași: Alexandr Belousov (Sheriff Tiraspol), Maxim Pleșca, Anatolie Dragomir, Victor Stână (toți, Zimbru Chișinău), Iaser Țurcan, Sergiu Ivas (ambii, CSCT Buiucani-Dacia Chișinău), Vladislav Slivca (FC Petrocub-Hînceşti)

Atacanți: Vadim Gulceac (Zaria Bălți), Ion Ibrian (Real Succes Chișinău), Vitalie Domașcan (Zimbru Chișinău), Mihail Caimacov (Sheriff Tiraspol)

Tot la începutul acestui an, între 16 și 25 ianuarie, selecționata de juniori U-18 va participa la tradiționalul turneu din Belarus - "Cupa Dezvoltării". Moldova a fost repartizată în grupa C împreună cu Ucraina, Georgia și Finlanda.

În aceeași perioadă (14-25 ianuarie), reprezentativa de tineret a Moldovei va participa la Cupa Comunității Statelor Independente și Țărilor Baltice. Adversarii Moldovei sunt Belarus, Kazahstan și Kîrgîzstan.