UEFA Euro 2019 Preliminarii
Grecia U-21 5 - 1 Moldova
, Atena
UEFA Euro 2019 Preliminarii
Moldova 0 - 3 Croația
, Chișinău, stadionul Zimbru
Amical
Moldova 2 - 1 Cipru
, Chișinău, stadionul Zimbru
Preliminariile CE 2021 de tineret
Grupa 9
 Loc Echipă Meciuri V E Î Golaveraj Puncte
1 GERMANIA 2 2 0 0 7-1 6
2 BOSNIA 3 1 1 1 4-2 4
3 BELGIA 3 1 1 1 4-2 4
4 MOLDOVA 3 1 0 2 3-9 3
5 ȚARA GALILOR 3 1 0 2 3-7 3
PROGRAMUL MECIURILOR
PROGRAMUL MECIURILOR
Data Ora Localitate  Meci Scor
26.03.2019 18-00 Sarajevo Bosnia și Herțegovina - Moldova 4 - 0
 
06.09.2019 18-00 Wrexham Țara Galilor - Belgia 1 - 0
 
10.09.2019 21-00 Louvain Belgia - Bosnia și Herțegovina 0 - 0
  20-00 Wrexham Țara Galilor - Germania 1 - 5
 
11.10.2019 17-00 Orhei Moldova - Țara Galilor 2 - 1
 
15.10.2019 19-00 Zenica Bosnia și Herțegovina - Germania 0 - 2
  21-00 Louvain Belgia - Moldova 4 - 1
 
17.11.2019     Germania - Belgia  
19.11.2019     Țara Galilor - Bosnia și Herțegovina  
 
27.03.2020     Țara Galilor - Moldova  
 
31.03.2020     Germania - Țara Galilor  
      Bosnia și Herțegovina - Belgia  
 
03.09.2020     Germania - Moldova  
04.09.2020     Bosnia și Herțegovina - Țara Galilor  
 
08.09.2020     Moldova - Bosnia și Herțegovina  
      Belgia - Germania  
 
09.10.2020     Belgia - Țara Galilor  
      Moldova - Germania  
 
13.10.2020     Germania - Bosnia și Herțegovina  
      Moldova - Belgia  
Squad Photo
PORTARI
Victor STRAISTARI 21.06.1999 Petrocub-Hîncești
Cristian APOSTOLACHI 13.09.2000 FC Buzău (România)
FUNDAŞI
Ivan VOROPAI 21.04.1998 Dinamo-Auto Tiraspol
Igor CHIPERI 04.08.1999 Sheriff Tiraspol
Denis FURTUNA 13.10.1999 Zimbru Chișinău
Alexei CIOPA 27.10.1998 Zimbru Chișinău
Artur CRACIUN 29.06.1998 Milsami Orhei
Sandu MATEESCU 20.12.1998 Dinamo-Auto Tiraspol
MIJLOCAŞI
Radu SCOARȚĂ 03.07.1999 Zimbru Chișinău
Petru NEAGU 13.08.1999 Zimbru Chișinău
Vladislav SLIVCA 10.09.1998 Petrocub-Hîncești
Iaser ȚURCAN 07.01.1998 Petrocub-Hîncești
Vsevolod NIHAEV 04.05.1999 Dinamo-Auto Tiraspol
Victor STÎNĂ 20.03.1998 Milsami Orhei
ATACANŢI
Nichita IURAȘCO 17.05.1999 Zimbru Chișinău
Ion DONȚU 09.09.1999 Zimbru Chișinău
Vadim GULCEAC 06.08.1998 Petrocub-Hîncești
Ion IBRIAN 21.03.1998 Milsami Orhei

Head Coach

Antrenor principal

Coach Photo

Serghei Cleșcenco

Coach Detail

S-a născut pe 20 mai 1972 la Criuleni

Cariera de jucător: Zimbru Chișinău (1990-1995, 1997-1999, 2004-2005, 167 meciuri, 66 goluri), Spartak Oriol, Rusia (1990, 14 meciuri, 1 gol), Go Ahead Eagles Olanda (1995-1997, 62 meciuri, 9 goluri), Zenit St. Petersburg, Rusia (1998, 6 meciuri), Maccabi Haifa, Israel (1999-2001, 71 meciuri, 29 goluri), Hapoel Tel-Aviv, Israel (2001-2003, 62 meciuri, 22 goluri), Cernomoreț Novorosiisk, Rusia (2003, 6 meciuri), Bnei Yehuda Israel (2004, 14 meciuri, 1 gol), Sibir Rusia (2005-2006, 44 meciuri, 8 goluri), Metallurg-Kuzbass Rusia (2007, 33 meciuri, 1 gol), selecționata Moldovei (1991-2006, 69 meciuri, 11 goluri)

Palmares: cvintuplu campion al Moldovei (1992, 1993, 1994, 1995, 1998), deținător al Cupei Moldovei (1998), cel mai bun jucător al Moldovei (1994, 2000), cel mai bun golgheter al campionatului national (1998), deținător al Cupei Rusiei (1999), campion al Israelului (2001), deținător al Cupei Ligii Israelului (2002)

Cariera de antrenor: selecționata de juniori U-16 a Moldovei (2008-2010), selecționata de juniori U-17 a Moldovei (2008-2010), selecționata de juniori U-18 a Moldovei (2010-2011), selecționata de juniori U-19 a Moldovei (2010-2011), Milsami Orhei (2011-2012 – antrenor principal, 2012-2013 – antrenor secund), Zimbru Chișinău (2013 – director sportiv, 2013 – antrenor principal, 2013-2014 – director general adjunct), União de Leiria SAD Portugalia (2014-2016 – director sportiv, 2016-2017 – antrenor interimar, 2017 – antrenor secund), FC Rostov Rusia (2017, antrenor secund)

Palmares: dublu deținător al Cupei Moldovei (2012, 2014), dublu deținător al Supercupei Moldovei (2012, 2014)

Începând cu 11 mai 2018 este antrenor principal al selecţionatelor U-21 și U-20 a Moldovei