UEFA Euro 2020 Preliminarii
Islanda
KICKOFF
Moldova
, Reykjavik, stadionul Laugardalsvöllur
UEFA Euro 2020 Preliminarii
Moldova
KICKOFF
Turcia
, Chișinău, stadionul Zimbru
UEFA Euro 2020 Preliminarii
Albania 2 - 0 Moldova
, Elbasan
UEFA Euro 2020 Preliminarii
Moldova 1 - 0 Andorra
, Chișinău, stadionul Zimbru
UEFA Euro 2020 Preliminarii
Turcia 4 - 0 Moldova
, Eskişehir
Echipa Națională

Nr.

Data

Categorie

Localitate

Antrenor

Meci

Scor

             
             
             
             
             
             
230. 25.03.2019 Prel.CE-2020 Eskișehir Alexandru Spiridon Turcia - Moldova 4-0
229. 22.03.2019 Prel.CE-2020 Chișinău Alexandru Spiridon Moldova - Franța 1-4
228. 21.02.2019 amical Antalya Alexandru Spiridon Kazahstan - Moldova 1-0

 

CE 2020
 Loc Echipă Meciuri V E Î Golaveraj Puncte
1 TURCIA 4 3 0 1 9-2 9
2 FRANȚA 4 3 0 1 12-3 9
3 ISLANDA 4 3 0 1 5-5 9
4 ALBANIA 4 2 0 2 5-3 6
5 MOLDOVA 4 1 0 3 2-10 3
6 ANDORRA 4 0 0 4 0-10 0
PROGRAMUL MECIURILOR
22.03.2019 21.45 Shkoder Albania – Turcia 0-2
  21.45 Andorra la Vella Andorra – Islanda 0-2
  21.45 Chișinău Moldova – Franța 1-4
25.03.2019 19.00 Eskișehir Turcia – Moldova 4-0
  21.45 Andorra la Vella Andorra – Albania 0-3
  21.45 Paris Franța – Islanda 4-0
08.06.2019 16.00 Reykjavik Islanda – Albania 1-0
  19.00 Chișinău Moldova – Andorra 1-0
  21.45 Konya Turcia – Franța 2-0
11.06.2019 21.45 Elbasan Albania – Moldova 2-0
  21.45 Andorra la Vella Andorra – Franța 0-4
  21.45 Reykjavik Islanda – Turcia 2-1
07.09.2019 19.00   Islanda – Moldova  
  21.45   Franța – Albania  
  21.45   Turcia – Andorra  
10.09.2019 21.45   Albania – Islanda  
  21.45   Franța – Andorra  
  21.45   Moldova – Turcia  
11.10.2019 21.45   Andorra – Moldova  
  21.45   Islanda – Franța  
  21.45   Turcia – Albania  
14.10.2019 21.45   Franța – Turcia  
  21.45   Islanda – Andorra  
  21.45   Moldova – Albania  
14.11.2019 19.00   Turcia – Islanda  
  21.45   Albania – Andorra  
  21.45   Franța – Moldova  
17.11.2019 21.45   Albania – Franța  
  21.45   Andorra – Turcia  
  21.45   Moldova – Islanda  

 

Squad Photo

 

 

Goalkeeper
Player Photo

Alexei KOȘELEV

Date of Birth
1993-11-19
Club
Fortuna (Olanda)
Player Photo

Stanislav NAMAȘCO

Date of Birth
1986-11-10
Club
Zeta (Muntenegru)
Player Photo

Dumitru CELEADNIC

Date of Birth
1992-04-23
Club
Sheriff Tiraspol
Defender
Player Photo

Alexandru EPUREANU

Date of Birth
1986-09-27
Club
Istanbul BB (Turcia)
Player Photo

Veaceslav POSMAC

Date of Birth
1990-11-07
Club
Sheriff Tiraspol
Player Photo

Oleg REABCIUK

Date of Birth
1998-01-16
Club
Porto (Portugalia)
Player Photo

Igor ARMAȘ

Date of Birth
1987-07-14
Club
FC Voluntari (România)
Player Photo

Ion JARDAN

Date of Birth
1990-01-10
Club
Zimbru Chișinău
Player Photo

Dinu GRAUR

Date of Birth
1994-12-27
Club
Milsami Orhei
Player Photo

Ștefan EFROS

Date of Birth
1990-05-08
Club
Speranța Nisporeni
Midfielder
Player Photo

Artur IONIȚA

Date of Birth
1990-08-17
Club
Cagliari (Italia)
Player Photo

Cătălin CARP

Date of Birth
1993-10-20
Club
Ufa (Rusia)
Player Photo

Eugeniu CEBOTARU

Date of Birth
1984-10-16
Club
Sibir (Rusia)
Player Photo

Alexandru ANTONIUC

Date of Birth
1989-05-23
Club
Milsami Orhei
Player Photo

Eugeniu COCIUC

Date of Birth
1993-05-11
Club
Sabail (Azerbaidjan)
Player Photo

Gheorghe ANTON

Date of Birth
1993-01-27
Club
Sheriff Tiraspol
Player Photo

Evgheni OANCEA

Date of Birth
1996-01-05
Club
Sheriff Tiraspol
Player Photo

Alexandru SUVOROV

Date of Birth
1987-02-02
Club
Sfîntul Gheorghe
Forward
Player Photo

Radu GÎNSARI

Date of Birth
1991-12-10
Club
Hapoel Haifa (Israel)
Player Photo

Sergiu PLATICA

Date of Birth
1991-06-05
Club
Milsami Orhei
Player Photo

Vladimir AMBROS

Date of Birth
1993-12-30
Club
Petrocub-Hîncești
Player Photo

Vitalie DAMAȘCAN

Date of Birth
1999-01-24
Club
Torino (Italia)
Player Photo

Ion NICOLAESCU

Date of Birth
1998-09-07
Club
Shakhtyor (Belarus)
Player Photo

Alexandru BOICIUC

Date of Birth
1997-08-21
Club
Sfîntul Gheorghe

Head Coach

Antrenor principal

Coach Photo

Alexandru Spiridon

Coach Detail

S-a născut pe 20 iulie 1960 la Edineț 

Cariera de jucător: Nistru Chișinău (1976-1981, 1983-1986), SKA Kiev (1982), Zaria Voroșilovgrad (1983), Zaria Bălți (1987-1990), Zimbru Chișinău (1991-1996), Tiligul Tiraspol (1996-1997), selecționata de juniori și tineret a URSS (1976-1979), selecționata Moldovei (1991-1995, 16 meciuri, 2 goluri) 
Palmares: dublu campion al Moldovei (1992, 1993), cel mai bun fotbalist al Modovei (1992) 

Cariera de antrenor: Zimbru Chișinău (1992-1993, secund), Zimbru Chișinău (1994-1996, 2001-2002, principal), selecționata Moldovei (1994-2000, secund), Tiligul Tiraspol (1997-1999, principal), selecționata de tineret a Moldovei (2000-2001), selecționata Moldovei (2001, principal), Unisport Chișinău (1998-1999, principal), Nistru Otaci (2002-2004, principal), Șahtar Donețk, Ucraina (2004-2016, secund), Zenit Sankt-Petersburg, Rusia (2016-2017, secund) 
Palmares: Triplu campion al Moldovei (1994, 1995, 1996), de 8 ori campion al Ucrainei (2005, 2006, 2008, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014), de 6 ori deținător al Cupei Ucrainei (2004, 2008, 2011, 2012, 2013, 2016), de 7 ori deținător al Supercupei Ucrainei (2005, 2008, 2010, 2012, 2013, 2014, 2015), deținător al Cupei UEFA (2009), Medalia “Meritul Civic” (2010) 
 

Coaching Staff
Staff Photo
Staff Name
Andrei MARTIN
Staff Title/Position
antrenor secund
Staff Photo
Staff Name
Sergiu BOTNĂRAȘ
Staff Title/Position
antrenor de portari
Staff Photo
Staff Name
Alexei SCORPAN
Staff Title/Position
antrenor de pregătire fizică
Staff Photo
Staff Name
Oleksandr BOYKO
Staff Title/Position
medic
Staff Photo
Staff Name
Nicolae ARSENI
Staff Title/Position
medic
Staff Photo
Staff Name
Nicolae MOGA
Staff Title/Position
masor
Staff Photo
Staff Name
Petru CARAMAN
Staff Title/Position
masor
Staff Photo
Staff Name
Ilie CEBANU
Staff Title/Position
Team manager
Staff Photo
Staff Name
Valeriu USATIUC
Staff Title/Position
manager