International

NAȚIONALA U-21 A MOLDOVEI

News Details
Text

Echipa națională de tineret a Moldovei a ajuns în Albania în seara zilei de joi, 23 martie, delegația noastră fiind cazată la hotelul „Dyrrah” din orașul Durres.

Pentru meciurile amicale cu Albania selecționerul Dănuț Stelian Oprea a convocat 18 jucători: Nicolai Cebotari (Botev Bulgaria), Emil Tîmbur (Zimbru) – portari, Andrei Macrițchii, Artur Craciun (ambii, Sheriff), Denis Marandici (Leiria Portugalia), Petru Costin (Academia), Valerii Macrițchii (Speranța), Cristin Jalbă (Dacia), Dan Guștiuc (Milsami) – fundași, Ion Cărăruș (Zaria), Danu Bojii (ASV Zindorf Germania), Ion Dragan (Speranța), Alexandru Bejan (Dacia), Ivan Urvanțev (Sheriff) – mijlocași, Nicolae Matei (AC Adriese Italia), Vadim Gulceac (Zaria), Artiom Zabun (FC Krumkachy Belarus), Alexandru Boiciuc (Milsami) – atacanți.

În după amiaza zilei de vineri, 24 martie, echipa noastră și-a programat un antrenament, iar sâmbătă cu începe de la ora 16.00 se va juca primul meci amical dintre selecționatele Albaniei și Moldovei.

De partea cealaltă antrenorul albanezilor Alban Bushi are la dispoziție 21 de jucători, care reprezintă mai multe cluburi cunoscute din Europa – Atletico Madrid (Spania), Kaiserslautern (Germania), Brescia, Pescara, Cremonese (toate, Italia), Olympiacos, AEK, Levadiakos (toate, Grecia), Young Boys (Elveția), Aalborg (Danemarca), Lokomotiv Zagreb, Hajduk Split (ambele, Croația).

La nivel de echipe de tineret cele două selecționate s-au întâlnit până acum de două ori, în cadrul grupei 6 a preliminariilor Campionatului European de tineret 2013. Mai întâi, pe 6 septembrie 2011, la Korca, Albania a obținut victorie cu scorul 4-3, golurile echipei noastre fiind marcate de Artur Ionița (min. 54, 61-penalty) și Radu Gînsari (min. 89), iar pe 6 septembrie 2012, la Tiraspol, Moldova și-a luat revanșa, scor 2-1, datorită golurilor marcate de Artiom Haceaturov (min. 8) și Petru Leuca (min. 87).

Image