Amical
Moldova 2 - 1 Albania
, Tiraspol
Amical
Moldova 2 - 4 Polonia
, Tiraspol
Amical
Moldova 0 - 0 Letonia
, St.Petersburg
Preliminariile CE 2019 de tineret
Grupa 1
 Loc Echipă Meciuri V E Î Golaveraj Puncte
1 CROAȚIA 10 8 1 1 31-5 25
2 GRECIA 10 8 1 1 26-5 25
3 CEHIA 10 5 1 4 14-15 16
4 BELARUS 10 4 2 4 11-13 14
5 MOLDOVA 10 2 1 7 8-23 7
6 SAN MARINO 10 0 0 10 1-29 0
PROGRAMUL MECIURILOR
PROGRAMUL MECIURILOR
Data Ora Localitate  Meci Scor
07.06.2017 19-00 Minsk Belarus - San Marino 1 - 0
 
13.06.2017 21-30 Serravalle San Marino - Moldova 0 - 2
 
31.08.2017 20-00 Chişinău Moldova - Croația 0 - 3
01.09.2017 19-00 Borisov Belarus - Grecia 0 - 2
 
04.09.2017 18-30 Atena Grecia - Moldova 5 - 1
05.09.2017 19-00 Jablonec Cehia - Belarus 1 - 1
 
05.10.2017 19-00 Varazdin Croația - Belarus 2 - 1
05.10.2017 19-00 Chișinău Moldova - Grecia 0 - 2
 
09.10.2017 20-00 Varazdin Croația - Cehia 5 - 1
10.10.2017 19-00 Borisov Belarus - Moldova 3 - 1
10.10.2017 22-30 Serravalle San Marino - Grecia 0 - 5
 
08.11.2017 16-00 Velika Gorica Croația - San Marino 5 - 0
11.11.2017 17-30 Ústí nad Labem Cehia - San Marino 3 - 1
 
13.11.2017 16-30 Salonika Grecia - Croația 1 - 1
14.11.2017 17-00 Chișinău Moldova - Cehia 1 - 3
 
22.03.2018 17-00 Xanthi Grecia - San Marino 4 - 0
23.03.2018 18-00 Karvina Cehia - Croația 2 - 1
25.03.2018 20-00 Serravalle San Marino - Belarus 0 - 2
 
27.03.2018 18-30 Velika Gorica Croația - Moldova 4 - 0
27.03.2018 16-00 Xanthi Grecia - Cehia 3 - 0
 
05.09.2018 20-00 Serravalle San Marino - Cehia 0 - 2
06.09.2018 18-00 Orhei Moldova - Belarus 2 - 2
 
10.09.2018 19-00 Grodno Belarus - Croația 0 - 4
10.09.2018 19-00 Jablonec nad Nisou Cehia - Grecia 1 - 2
10.09.2018 17-00 Orhei Moldova - San Marino 1 - 0
 
11.10.2018 19-00 Borisov Belarus - Cehia 1 - 0
12.10.2018 19-00 Pula Croația - Grecia 2 - 0
 
15.10.2018 19-30 Atena Grecia - Belarus 2 - 0
15.10.2018 18-00 Chomutov Cehia - Moldova 1 - 0
16.10.2018 19-30 Serravalle San Marino - Croația 0 - 4
Squad Photo
Portar
Player Photo

Nicolai CEBOTARI

Date of Birth
1997-05-24
Club
Sheriff Tiraspol
Player Photo
Emil TÂMBUR

Emil TÂMBUR

Date of Birth
1997-07-21
Club
Torpedo-Belaz (Belarus)
Fundaș
Player Photo
Valeriu MACRIŢCHI

Valeriu MACRIŢCHI

Date of Birth
1996-02-13
Club
Sfîntul Gheorghe
Player Photo
Artur CRACIUN

Artur CRACIUN

Date of Birth
1998-06-29
Club
Milsami Orhei
Player Photo
Andrei MACRIŢCHI

Andrei MACRIŢCHI

Date of Birth
1996-02-13
Club
Sfîntul Gheorghe
Player Photo
Cristin JALBĂ

Cristin JALBĂ

Date of Birth
1997-02-02
Club
Dinamo-Auto
Player Photo
Denis MARANDICI

Denis MARANDICI

Date of Birth
1996-09-18
Club
Leiria (Portugalia)
Mijlocaș
Player Photo
Alexandru BEJAN

Alexandru BEJAN

Date of Birth
1996-05-07
Club
Petrocub-Hîncești
Player Photo
Ion DRAGAN

Ion DRAGAN

Date of Birth
1996-06-14
Club
Speranța Nisporeni
Player Photo
Veaceslav ZAGAEVSCHI

Veaceslav ZAGAEVSCHI

Date of Birth
1996-04-04
Club
Milsami Orhei
Player Photo
Evgheni OANCEA

Evgheni OANCEA

Date of Birth
1996-01-05
Club
Sheriff Tiraspol
Player Photo
Ivan URVANȚEV

Ivan URVANȚEV

Date of Birth
1997-05-02
Club
Sfîntul Gheorghe
Atacant
Player Photo
Alexandru BOICIUC

Alexandru BOICIUC

Date of Birth
1997-08-21
Club
Sheriff Tiraspol
Player Photo
Vadim GULCEAC

Vadim GULCEAC

Date of Birth
1998-08-06
Club
Zaria Bălți
Player Photo

Vitalie DAMAȘCAN

Date of Birth
1999-01-24
Club
Torino (Italia)

Head Coach

Antrenor principal

Coach Photo

Serghei Cleșcenco

Coach Detail

S-a născut pe 20 mai 1972 la Criuleni

Cariera de jucător: Zimbru Chișinău (1990-1995, 1997-1999, 2004-2005, 167 meciuri, 66 goluri), Spartak Oriol, Rusia (1990, 14 meciuri, 1 gol), Go Ahead Eagles Olanda (1995-1997, 62 meciuri, 9 goluri), Zenit St. Petersburg, Rusia (1998, 6 meciuri), Maccabi Haifa, Israel (1999-2001, 71 meciuri, 29 goluri), Hapoel Tel-Aviv, Israel (2001-2003, 62 meciuri, 22 goluri), Cernomoreț Novorosiisk, Rusia (2003, 6 meciuri), Bnei Yehuda Israel (2004, 14 meciuri, 1 gol), Sibir Rusia (2005-2006, 44 meciuri, 8 goluri), Metallurg-Kuzbass Rusia (2007, 33 meciuri, 1 gol), selecționata Moldovei (1991-2006, 69 meciuri, 11 goluri)

Palmares: cvintuplu campion al Moldovei (1992, 1993, 1994, 1995, 1998), deținător al Cupei Moldovei (1998), cel mai bun jucător al Moldovei (1994, 2000), cel mai bun golgheter al campionatului national (1998), deținător al Cupei Rusiei (1999), campion al Israelului (2001), deținător al Cupei Ligii Israelului (2002)

Cariera de antrenor: selecționata de juniori U-16 a Moldovei (2008-2010), selecționata de juniori U-17 a Moldovei (2008-2010), selecționata de juniori U-18 a Moldovei (2010-2011), selecționata de juniori U-19 a Moldovei (2010-2011), Milsami Orhei (2011-2012 – antrenor principal, 2012-2013 – antrenor secund), Zimbru Chișinău (2013 – director sportiv, 2013 – antrenor principal, 2013-2014 – director general adjunct), União de Leiria SAD Portugalia (2014-2016 – director sportiv, 2016-2017 – antrenor interimar, 2017 – antrenor secund), FC Rostov Rusia (2017, antrenor secund)

Palmares: dublu deținător al Cupei Moldovei (2012, 2014), dublu deținător al Supercupei Moldovei (2012, 2014)

Începând cu 11 mai 2018 este antrenor principal al selecţionatelor U-21 și U-20 a Moldovei