Amical
Moldova 0 - 3 Romania
, Tiraspol
Amical
Moldova 0 - 2 Ucraina
, St.Petersburg
Amical
Moldova 1 - 1 Azerbaidjan
, Orhei
Preliminariile CE 2021 de tineret
Grupa 9
 Loc Echipă Meciuri V E Î Golaveraj Puncte
1 GERMANIA 0 0 0 0 0-0 0
2 BELGIA 0 0 0 0 0-0 0
3 ȚARA GALILOR 0 0 0 0 0-0 0
4 BOSNIA 0 0 0 0 0-0 0
5 MOLDOVA 0 0 0 0 0-0 0
PROGRAMUL MECIURILOR
PROGRAMUL MECIURILOR
Data Ora Localitate  Meci Scor
26.03.2019     Bosnia și Herțegovina - Moldova  
 
06.09.2019     Țara Galilor - Belgia  
 
10.09.2019     Belgia - Bosnia și Herțegovina  
      Țara Galilor - Germania  
 
11.10.2019     Moldova - Țara Galilor  
 
15.10.2019     Bosnia și Herțegovina - Germania  
      Belgia - Moldova  
 
17.11.2019     Germania - Belgia  
19.11.2019     Țara Galilor - Bosnia și Herțegovina  
 
27.03.2020     Țara Galilor - Moldova  
 
31.03.2020     Germania - Țara Galilor  
      Bosnia și Herțegovina - Belgia  
 
03.09.2020     Germania - Moldova  
04.09.2020     Bosnia și Herțegovina - Țara Galilor  
 
08.09.2020     Moldova - Bosnia și Herțegovina  
      Belgia - Germania  
 
09.10.2020     Belgia - Țara Galilor  
      Moldova - Germania  
 
13.10.2020     Germania - Bosnia și Herțegovina  
      Moldova - Belgia  
Squad Photo
Portar
Player Photo

Nicolai CEBOTARI

Date of Birth
1997-05-24
Club
Sheriff Tiraspol
Player Photo
Emil TÂMBUR

Emil TÂMBUR

Date of Birth
1997-07-21
Club
Torpedo-Belaz (Belarus)
Fundaș
Player Photo
Valeriu MACRIŢCHI

Valeriu MACRIŢCHI

Date of Birth
1996-02-13
Club
Sfîntul Gheorghe
Player Photo
Artur CRACIUN

Artur CRACIUN

Date of Birth
1998-06-29
Club
Milsami Orhei
Player Photo
Andrei MACRIŢCHI

Andrei MACRIŢCHI

Date of Birth
1996-02-13
Club
Sfîntul Gheorghe
Player Photo
Cristin JALBĂ

Cristin JALBĂ

Date of Birth
1997-02-02
Club
Dinamo-Auto
Player Photo
Denis MARANDICI

Denis MARANDICI

Date of Birth
1996-09-18
Club
Leiria (Portugalia)
Mijlocaș
Player Photo
Alexandru BEJAN

Alexandru BEJAN

Date of Birth
1996-05-07
Club
Petrocub-Hîncești
Player Photo
Ion DRAGAN

Ion DRAGAN

Date of Birth
1996-06-14
Club
Speranța Nisporeni
Player Photo
Veaceslav ZAGAEVSCHI

Veaceslav ZAGAEVSCHI

Date of Birth
1996-04-04
Club
Milsami Orhei
Player Photo
Evgheni OANCEA

Evgheni OANCEA

Date of Birth
1996-01-05
Club
Sheriff Tiraspol
Player Photo
Ivan URVANȚEV

Ivan URVANȚEV

Date of Birth
1997-05-02
Club
Sfîntul Gheorghe
Atacant
Player Photo
Alexandru BOICIUC

Alexandru BOICIUC

Date of Birth
1997-08-21
Club
Sheriff Tiraspol
Player Photo
Vadim GULCEAC

Vadim GULCEAC

Date of Birth
1998-08-06
Club
Zaria Bălți
Player Photo

Vitalie DAMAȘCAN

Date of Birth
1999-01-24
Club
Torino (Italia)

Head Coach

Antrenor principal

Coach Photo

Serghei Cleșcenco

Coach Detail

S-a născut pe 20 mai 1972 la Criuleni

Cariera de jucător: Zimbru Chișinău (1990-1995, 1997-1999, 2004-2005, 167 meciuri, 66 goluri), Spartak Oriol, Rusia (1990, 14 meciuri, 1 gol), Go Ahead Eagles Olanda (1995-1997, 62 meciuri, 9 goluri), Zenit St. Petersburg, Rusia (1998, 6 meciuri), Maccabi Haifa, Israel (1999-2001, 71 meciuri, 29 goluri), Hapoel Tel-Aviv, Israel (2001-2003, 62 meciuri, 22 goluri), Cernomoreț Novorosiisk, Rusia (2003, 6 meciuri), Bnei Yehuda Israel (2004, 14 meciuri, 1 gol), Sibir Rusia (2005-2006, 44 meciuri, 8 goluri), Metallurg-Kuzbass Rusia (2007, 33 meciuri, 1 gol), selecționata Moldovei (1991-2006, 69 meciuri, 11 goluri)

Palmares: cvintuplu campion al Moldovei (1992, 1993, 1994, 1995, 1998), deținător al Cupei Moldovei (1998), cel mai bun jucător al Moldovei (1994, 2000), cel mai bun golgheter al campionatului national (1998), deținător al Cupei Rusiei (1999), campion al Israelului (2001), deținător al Cupei Ligii Israelului (2002)

Cariera de antrenor: selecționata de juniori U-16 a Moldovei (2008-2010), selecționata de juniori U-17 a Moldovei (2008-2010), selecționata de juniori U-18 a Moldovei (2010-2011), selecționata de juniori U-19 a Moldovei (2010-2011), Milsami Orhei (2011-2012 – antrenor principal, 2012-2013 – antrenor secund), Zimbru Chișinău (2013 – director sportiv, 2013 – antrenor principal, 2013-2014 – director general adjunct), União de Leiria SAD Portugalia (2014-2016 – director sportiv, 2016-2017 – antrenor interimar, 2017 – antrenor secund), FC Rostov Rusia (2017, antrenor secund)

Palmares: dublu deținător al Cupei Moldovei (2012, 2014), dublu deținător al Supercupei Moldovei (2012, 2014)

Începând cu 11 mai 2018 este antrenor principal al selecţionatelor U-21 și U-20 a Moldovei