FIFA World Cup 2018 Preliminarii
Irlanda 2 - 0 Moldova
, Dublin
FIFA World Cup 2018 Preliminarii
Moldova 0 - 2 Tara Galilor
, Chișinău, stadionul Zimbru
FIFA World Cup 2018 Preliminarii
Serbia 3 - 0 Moldova
, Belgrad
CM 2018
 Loc Echipă Meciuri V E Î Golaveraj Puncte
1 SERBIA 10 6 3 1 20-10 21
2 IRLANDA 10 5 4 1 12-6 19
3 ȚARA GALILOR 10 4 5 1 13-6 17
4 AUSTRIA 10 4 3 3 14-12 15
5 GEORGIA 10 0 5 5 8-15 5
6 MOLDOVA 10 0 2 8 4-23 2
PROGRAMUL MECIURILOR
05.09.2016 19.00 Tbilisi Georgia – Austria 1 - 2
  21.45 Cardiff Ţara Galilor – MOLDOVA 4 - 0
  21.45 Belgrad Serbia – Irlanda 2 - 2
06.10.2016 21.45 Chișinău MOLDOVA – Serbia 0 - 3
  21.45 Vienna Austria - Ţara Galilor 2 - 2
  21.45 Dublin Irlanda – Georgia 1 - 0
09.10.2016 19.00 Cardiff Ţara Galilor – Georgia 1 - 1
  21.45 Chișinău MOLDOVA – Irlanda 1 - 3
  21.45 Belgrad Serbia – Austria 3 - 2
12.11.2016 19.00 Tbilisi Georgia – MOLDOVA 1 - 1
  19.00 Vienna Austria – Irlanda 0 - 1
  21.45 Cardiff Ţara Galilor – Serbia 1 - 1
24.03.2017 19.00 Tbilisi Georgia – Serbia 1 - 3
  21.45 Vienna Austria – MOLDOVA 2 - 0
  21.45 Dublin Irlanda - Ţara Galilor 0 - 0
11.06.2017 19.00 Chișinău MOLDOVA – Georgia 2 - 2
  19.00 Dublin Irlanda – Austria 1 - 1
  21.45 Belgrad Serbia – Ţara Galilor 1 - 1
02.09.2017 19.00 Belgrad Serbia – MOLDOVA 3 - 0
  19.00 Tbilisi Georgia – Irlanda 1 - 1
  21.45 Cardiff Ţara Galilor – Austria 1 - 0
05.09.2017 21.45 Chișinău MOLDOVA - Ţara Galilor 0 - 2
  21.45 Vienna Austria – Georgia 1 - 1
  21.45 Dublin Irlanda – Serbia 0 - 1
06.10.2017 19.00 Tbilisi Georgia – Ţara Galilor 0 - 1
  21.45 Dublin Irlanda – MOLDOVA 2 - 0
  21.45 Vienna Austria – Serbia 3 - 2
09.10.2017 21.45 Chișinău MOLDOVA – Austria 0 - 1
  21.45 Belgrad Serbia – Georgia 1 - 0
  21.45 Cardiff Ţara Galilor – Irlanda 0 - 1
Squad Photo

 

 

Portar
Player Photo

Ilie CEBANU

Date of Birth
1986-12-29
Club
Zimbru Chișinău
Player Photo

Stanislav NAMAȘCO

Date of Birth
1986-11-10
Club
Levadiakos (Grecia)
Player Photo

Serghei PAȘCENCO

Date of Birth
1982-12-18
Club
Zaria Bălți
Player Photo

Alexei KOȘELEV

Date of Birth
1993-11-19
Club
CSM Poli Iași (România)
Fundaș
Player Photo

Alexandru EPUREANU

Date of Birth
1986-09-27
Club
Istanbul BB (Turcia)
Player Photo

Petru RACU

Date of Birth
1987-07-17
Club
Sheriff Tiraspol
Player Photo

Veaceslav POSMAC

Date of Birth
1990-11-07
Club
Sheriff Tiraspol
Player Photo

Vadim BOLOHAN

Date of Birth
1986-08-15
Club
Milsami Orhei
Player Photo

Ion JARDAN

Date of Birth
1990-01-10
Club
Sheriff Tiraspol
Player Photo

Vitalie BORDIAN

Date of Birth
1984-08-11
Club
Sheriff Tiraspol
Player Photo
Igor ȚÎGÎRLAȘ

Igor ȚÎGÎRLAȘ

Date of Birth
1984-02-24
Club
Zaria Bălți
Mijlocaș
Player Photo

Alexandru GAŢCAN

Date of Birth
1984-03-27
Club
Rostov (Rusia)
Player Photo

Artur IONIȚA

Date of Birth
1990-08-17
Club
Cagliari (Italia)
Player Photo

Cătălin CARP

Date of Birth
1993-10-20
Club
Ufa (Rusia)
Player Photo

Eugeniu CEBOTARU

Date of Birth
1984-10-16
Club
Sibir (Rusia)
Player Photo
Eugeniu COCIUC

Eugeniu COCIUC

Date of Birth
1993-05-11
Club
MSK Zilina (Slovacia)
Player Photo

Alexandru ANTONIUC

Date of Birth
1989-05-23
Club
Milsami Orhei
Player Photo

Andrei COJOCARI

Date of Birth
1987-01-21
Club
Milsami Orhei
Player Photo

Maxim MIHALIOV

Date of Birth
1986-08-22
Club
Zaria Bălți
Player Photo

Alexandru DEDOV

Date of Birth
1989-07-26
Club
Milsami Orhei
Player Photo

Gheorghe ANDRONIC

Date of Birth
1991-09-25
Club
Milsami Orhei
Player Photo

Dinu GRAUR

Date of Birth
1994-12-27
Club
Milsami Orhei
Atacant
Player Photo

Igor BUGAIOV

Date of Birth
1984-06-26
Club
Irtysh (Kazahstan)
Player Photo

Radu GÎNSARI

Date of Birth
1991-12-10
Club
Hapoel Haifa (Israel)
Player Photo

Sergiu PLATICA

Date of Birth
1991-06-05
Club
Speranța Nisporeni
Player Photo

Eugeniu SIDORENCO

Date of Birth
1989-03-19
Club
Milsami Orhei

Head Coach

Antrenor principal

Coach Photo

Alexandru Spiridon

Coach Detail

S-a născut pe 20 iulie 1960 la Edineț 

Cariera de jucător: Nistru Chișinău (1976-1981, 1983-1986), SKA Kiev (1982), Zaria Voroșilovgrad (1983), Zaria Bălți (1987-1990), Zimbru Chișinău (1991-1996), Tiligul Tiraspol (1996-1997), selecționata de juniori și tineret a URSS (1976-1979), selecționata Moldovei (1991-1995, 16 meciuri, 2 goluri) 
Palmares: dublu campion al Moldovei (1992, 1993), cel mai bun fotbalist al Modovei (1992) 

Cariera de antrenor: Zimbru Chișinău (1992-1993, secund), Zimbru Chișinău (1994-1996, 2001-2002, principal), selecționata Moldovei (1994-2000, secund), Tiligul Tiraspol (1997-1999, principal), selecționata de tineret a Moldovei (2000-2001), selecționata Moldovei (2001, principal), Unisport Chișinău (1998-1999, principal), Nistru Otaci (2002-2004, principal), Șahtar Donețk, Ucraina (2004-2016, secund), Zenit Sankt-Petersburg, Rusia (2016-2017, secund) 
Palmares: Triplu campion al Moldovei (1994, 1995, 1996), de 8 ori campion al Ucrainei (2005, 2006, 2008, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014), de 6 ori deținător al Cupei Ucrainei (2004, 2008, 2011, 2012, 2013, 2016), de 7 ori deținător al Supercupei Ucrainei (2005, 2008, 2010, 2012, 2013, 2014, 2015), deținător al Cupei UEFA (2009), Medalia “Meritul Civic” (2010)